Analizując dane, czasem musimy stawić czoło przeciwnościom losu. Zdarzeniom, które spowalniają nas w drodze do wniosków końcowych. Zdarza się jednak przeciwnik, który nie powstał przypadkiem, a stworzyła go jakaś nieżyczliwa nam dusza. Bo jak inaczej patrzeć na dane, które ktoś niewłaściwie ułożył?

Zmiana układu danych w Power Query

Pracowanie z danymi w Excelu to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy. To pewien styl życia. Organizacji informacji. To stan umysłu, przejawiający się w porządkowaniu wszystkiego, co tylko się da, w zgrabnych tabelkach, oczywiście najlepiej w Excelu. Albo w bazach danych. A najlepiej w excelowych tabelach stylizowanych na bazy danych. Jeżeli, szanowna czytelniczko lub szanowny czytelniku, jesteś choć trochę jak ja, to wiesz, że informacje w Excelu muszą być sformatowane jako tabela. I ta tabela musi być odpowiednio zaprojektowana, mieć przemyślany układ kolumn i najlepiej jeszcze utworzoną od razu tabelę przestawną. Ot tak, na wszelki wypadek. Człowiek nigdy nie wie, czy akurat jakaś tabela przestawna mu się w życiu nie przyda.

Niestety, nie wszyscy ludzie są tacy jak my – choć oni sami pewnie powiedzieliby „na szczęście”. Z pewnością każde z nas spotkało na swojej drodze takiego osobnika, który tabelki robi w Wordzie, a jeśli już coś wpisze w Excela, to uważa, że samo dodanie obramowań tworzy z zakresu tabelę. No i jeszcze to rozmieszczanie danych. O ile całkiem łatwo wytłumaczyć komuś, że scalanie komórek, choć ładnie wygląda, nieznacznie utrudnia potem analizę, o tyle przekonanie takiej osoby do stosowania bazodanowego układu danych w tabeli to już wyższa szkoła jazdy. Dostajemy dane już przestawione, rozmieszczone bez ładu i składu, za to z ładnymi kolorami. Albo z dziwnymi wierszami lub kolumnami. Bo tak eksportuje dane do arkusza kalkulacyjnego nasz system księgowy czy magazynowy.

Jeszcze nie tak dawno radzenie sobie z tymi niedogodnościami wymagało ręcznego usuwania wierszy lub kolumn, przeklejania zakresów i było dość uciążliwe. Ewentualnie można było stworzyć jakieś makro, które porządkowało dane w arkuszu, ale tego typu narzędzia były z kolei obarczone ryzykiem, że coś pójdzie nie tak. Na szczęście dostaliśmy do ręki cudowne narzędzie, którym jest Power Query, a wraz z nim możliwość szybkiego radzenia sobie z takimi problemami. Wszystkie poniższe przykłady będę opisywał, opierając się na Excelu 365, ale w każdej wcześniejszej wersji, o ile ma zaimplementowany lub zainstalowany dodatek Power Query, wykonanie tych czynności nie powinno nastręczać problemów.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Narzędzia ETL – czym są i jak zacząć z nich korzystać?

Narzędzia ETL – czym są i jak zacząć z nich korzystać?

W pracy z danymi często napotykamy na wiele problemów. Najważniejsze to rozproszenie danych w różnych systemach oraz ich jakość. Rozproszone dane nie pozwalają nam spojrzeć na wszystkie aspekty biznesu jednocześnie. Dane z systemów księgowych, CRM, sprzedaży, dane trzymane w plikach lokalnych użytkowników – analiza tych danych i wyciąganie z nich właściwych wniosków staje się w takim środowisku bardzo trudne. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak to wszystko połączyć?

Czytaj więcej

Dlaczego kolor jest ważny? Kolory a wizualizacja danych

Dlaczego kolor jest ważny? Kolory a wizualizacja danych

Analiza wizualna to sposób przedstawiania danych, gdzie poprzez wzrok, nasz najbardziej rozwinięty zmysł, możemy czytać dane w postaci wizualnej. Za pomocą wyróżniania w sposób graficzny elementów istotnych dla analizy, nasze oczy pomagają nam w analizie wykresów.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama