Gdy pracujemy z różnego rodzaju danymi, często mamy potrzebę przedstawienia ich na wykresie. Z każdą kolejną wersją Excela dostępnych jest coraz więcej rodzajów i typów wykresów. Wśród nich znajdziemy też wiele wykresów trójwymiarowych, między innymi kolumnowy 3D, liniowy 3D, warstwowy 3D, kołowy 3D, powierzchniowy, a nawet bąbelkowy 3D.

Wstawianie wykresów 3D

Dowolny wykres trójwymiarowy wstawiamy tą samą metodą jak wykresy dwuwymiarowe. Mając w arkuszu wprowadzone dane, należy je zaznaczyć i ze wstążki z zakładki Wstawianie wybrać typ wykresu, który nas interesuje. Na przykład, aby wstawić wykres kolumnowy 3D, najpierw wybieramy bezpośrednio na wstążce wykres kolumnowy, a później spośród dostępnych typów tego wykresu wybieramy 3D. Pokazuje to Rysunek 1.

Przykładowy wykres kolumnowy 3D pokazany jest na Rysunku 2.

Formatowanie efektów 3D na wykresie

Po wstawieniu takiego wykresu możemy formatować go standardowymi narzędziami do formatowania wykresów. Są jednak również dostępne możliwości formatowania efektów 3D. Najwięcej ich dostaniemy, klikając prawym przyciskiem myszy na dowolnej kolumnie i wybierając opcję Formatuj serię danych. Otworzy się okno, w którym możemy przede wszystkim wybrać, jaki ma być kształt naszych kolumn (dostępne opcje to: prostopadłościan, pełny ostrosłup, częściowy ostrosłup, walec, pełny stożek, częściowy stożek). Z kolei przełączając się w tym oknie na ikonkę Efekty (Rysunek 3), mamy możliwość edytowania wszelkich efektów trójwymiarowych zastosowanych dla naszej serii danych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tips&Tricks w Tableau

INFO_21_58.jpg

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Czytaj więcej

Kwerendy w programie Access

INFO_21_54.jpg

Kwerendy to narzędzia dostępne w programie Access, które pozwalają nam wyszukiwać lub filtrować dane znajdujące się w różnych tabelach. Wtedy mamy do czynienia z kwerendami wybierającymi. Możemy też dzięki nim te dane modyfikować (np. dodawać, zmieniać, usuwać). Do takich czynności będziemy używać kwerend funkcjonalnych.

Czytaj więcej

Alternatywne sposoby wizualizacji danych budżetowych w Tableau

INFO_20_74.jpg

W wielu organizacjach raportowanie sprowadza się do bardziej lub mniej rozbudowanych tabel tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Wraz z nieuchronnym przyrostem danych coraz więcej firm poszukuje alternatywnych rozwiązań, które umożliwiają szybsze raportowanie przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych metod wizualizacji.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama