W artykule omówimy wizualizację w Power BI Desktop nazywaną Kluczowe elementy mające wpływ w panelu bocznym Wizualizacje (zaznaczone strzałką na Rysunku 1). Pomaga ona zrozumieć czynniki wpływające na interesujące nas metryki, poprzez sprawdzenie, które elementy są znaczące (mające wpływ), a także porównanie znaczenia tych czynników między sobą. Funkcja ta analizuje dane, klasyfikuje znaczące czynniki, a następnie wyświetla je jako Kluczowe elementy mające wpływ.

Pierwsza nasza analiza będzie bardziej humorystyczna – będzie się opierać na analizie postaci z Uniwersum Marvela i DC.

Po wybraniu wizualizacji Kluczowe elementy mające wpływ na ekranie utworzy nam się obszar, w którym będziemy mogli określać interesujące nas zagadnienia wizualizacji. Funkcjonalność ta pomaga nam w wyznaczeniu kluczowych elementów naszych danych. Chcemy dowiedzieć się, czy dana postać jest dobra, czy zła na podstawie jej cech. W panelu Pola zaznaczamy checkbox przy kolumnie Alignment (Rysunek 2).

Następnie na wizualizacji wybieramy, jaką wartość dla kolumny Alignment chcemy analizować. W naszym przykładzie sprawdzamy, jakie cechy wpływają na to, aby Alignment był Bad (zły). Na liście rozwijanej zaznaczamy checkbox przy Bad (Rysunek 3).

Wyznaczymy cechy mające wpływ na to, że dana postać jest zła (Bad). Możemy w pierwszej kolejności sprawdzić, jak kolor włosów wpływa na charakter postaci. Podsumowując, będziemy analizować kolumnę Alignment na podstawie cechy Hair­Color. Zaznaczamy HairColor w panelu Pole (Rysunek 4).

Otrzymamy wizualizację przedstawioną na Rysunku 5.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query

INFO_25_72.jpg

Nieodłącznym elementem procesu analizy danych jest ich przygotowanie. W wielu firmach etap ten przeprowadza się za pomocą Power Query, które z chwilą swojego pojawienia się w 2013 roku, na stałe zmieniło proces pobierania, transformacji i udostępniania danych w Excelu. Ręczne i powtarzalne czynności związane z przygotowaniem danych zostały zautomatyzowane, uwalniając dodatkowy potencjał, jaki można przeznaczyć na analizę danych i podejmowanie decyzji.

Czytaj więcej

Administrowanie dostępem do danych w firmie

INFO_25_66.jpg

Znaczenie danych i ich analizy w działalności każdej firmy zwiększa się co roku. Orędownicy analizy danych apelują w swoich blogach o jak najszerszy do nich dostęp dla pracowników, by ułatwić im pracę i dać możliwość odkrycia dla firmy opcji rozwoju i usprawnień. Jednocześnie dane są coraz większą wartością w organizacji – kapitałem, który powinniśmy chronić.

Czytaj więcej

Interaktywne raporty – dostęp do informacji w dowolnym czasie i miejscu dla wszystkich pracowników organizacji

INFO_24_72.jpg

Kiedy rozmawiamy o idealnym raporcie, zazwyczaj jednym tchem wymieniamy takie jego cechy jak poprawność danych, na których się opiera, czytelność, przejrzystość czy łatwość interpretacji wyników. Obok tych absolutnych podstaw nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, żeby raport był dostarczony na czas, w odpowiedniej formie do odpowiednich osób. Ilość danych, z jaką mamy na co dzień do czynienia powoduje, że budowanie raportów, które są później ręcznie wysyłane, przestaje być wystarczające, a coraz więcej procesów wymaga automatyzacji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama