W różnych systemach czy aplikacjach służących do pracy w analizie lub wizualizacji danych mamy dostęp do szeregu funkcji związanych z przygotowaniem ich do raportowania lub prezentacji. Jedną ze specyficznych operacji, którą często mamy do dyspozycji, jest transpozycja tabeli, popularnie zwana pivotem.

Pivotowanie danych może mieć kilka celów, natomiast najczęściej dążymy do tego, żeby zmniejszyć liczbę kolumn w tabeli (kosztem jej wydłużenia w zakresie wierszy), tworząc dwie nowe kolumny. Pierwsza będzie zawierała informację o kategorii danych (powstanie z nazw nagłówków przetwarzanych kolumn), druga zaś będzie przechowywała treść lub wartości liczbowe, które do tej pory stanowiły zawartość wielu kolumn.

Mój artykuł będzie dotyczył tego, jak w omawiany sposób przygotować dane w narzędziach z grupy Tableau Software, czyli w narzędziu developerskim Tableau Desktop oraz w coraz bardziej wszechstronnej aplikacji do procesowego przetwarzania danych, Tableau Prep Builder. Opowiem o możliwościach, które oferują oba narzędzia, i wskażę obszary, w których możemy napotkać pewne ograniczenia.

Na wstępie chciałbym na bardzo prostej, schematycznej ilustracji zobrazować wygląd danych przed pivotem i po nim (Rysunki 1 i 2).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Łączenie Power BI z programem PowerPoint

INFO_23_64.jpg

Rozwój analityki biznesowej w ciągu ostatnich kilku lat znacząco przyspieszył. Firmy stające do wyścigu o fotel lidera rozwiązań w zakresie Business Intelligence (BI) nieustannie konkurują ze sobą, ulepszając oferowane przez siebie rozwiązania. Jednym z głównych graczy na rynku BI stała się firma Microsoft, która swoją pozycję zdobyła, oferując usługę Power BI (PBI).

Czytaj więcej

Redesign wykresów – proste techniki poprawy czytelności danych

INFO_23_60.jpg

Wykresy są narzędziem, które jest bardzo często wykorzystywane w Excelu. Z każdą kolejną wersją tego arkusza zwiększa się liczba dostępnych typów wykresów oraz liczba różnych możliwości ich formatowania. Jednocześnie musimy pamiętać, że jedną z głównych właściwości tworzonych przez nas wykresów powinna być ich czytelność. Dlaczego tak jest? Ponieważ wzrokowo odbieramy bardzo dużą ilość informacji, również podświadomie. Dlatego warto zadbać o to, aby te informacje były zgodne z zamysłem autora wykresu.

Czytaj więcej

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama