Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Co to jest Tableau?

Tableau Software jest wiodącym systemem klasy Business Intelligence, który umożliwia szybkie raportowanie danych pochodzących z różnych źródeł. Okrzyknięte złotym standardem w dziedzinie wizualizacji danych, pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko w zakresie merytoryki raportów, ale również prezentacji danych w taki sposób, żeby ich odbiorca mógł zobaczyć i zrozumieć istotę zmian zachodzących w procesach biznesowych w celu odpowiednio szybkiego podejmowania trafnych strategicznych decyzji.

Dlaczego warto pisać o T&T w Tableau?

Ze względu na to, że Tableau daje ogromną swobodę w tworzeniu raportów, dostępne „z pudełka” elementy wizualizacji często mogą być wykorzystywane do zbudowania zupełnie nowych komponentów. Z tego powodu Tableau wyjątkowo zachęca użytkownika do stosowania różnego rodzaju trików developerskich, pobudzając przy tym wyobraźnię i kreatywność.

Na początek coś prostego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pokazać dane z pipeline sprzedażowego lub dane dotyczące sprzedaży w sklepie internetowym, w którym na każdym etapie procesu sprzedaży odpada pewna liczba potencjalnych klientów?

Mam przygotowany prosty zestaw danych, który zawiera trzy kolumny: Stage (etap procesu sprzedaży), Source (źródło leadów) i Leads (liczba leadów z danego źródła na poszczególnym etapie). Dane są zapisane w pliku *.xlsx, a mnie zależy na tym, żeby je bardzo szybko zwizualizować. Żeby je podłączyć do aplikacji, w której budujemy raporty, czyli Tableau Desktop, możemy wykorzystać wbudowany connector do danych zapisanych w plikach Excel. I tutaj pojawia się pierwszy minitip: zaznaczone w Excelu dane możesz skopiować Ctrl + C/Ctrl + V do Tableau, całkowicie przy tym pomijając etap związany z connectorem. Dodatkowo, Tableau automatycznie zbuduje prostą tabelę z wklejonych przez nas danych (Rysunek 1).

Tabela jednak nie będzie tutaj najlepszą formą wizualizacji. Co zatem wybrać? Słupki? Linie? Można, ale w dalszym ciągu nie uchwycimy tego, co chcielibyśmy przekazać naszemu odbiorcy. Najlepszą wizualizacją, która pokaże odpływ naszych potencjalnych nabywców, byłby lejek, jednak takiego wykresu w Tableau teoretycznie nie mamy do dyspozycji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Transpozycja danych w Tableau Software

INFO_23_74.jpg

W różnych systemach czy aplikacjach służących do pracy w analizie lub wizualizacji danych mamy dostęp do szeregu funkcji związanych z przygotowaniem ich do raportowania lub prezentacji. Jedną ze specyficznych operacji, którą często mamy do dyspozycji, jest transpozycja tabeli, popularnie zwana pivotem.

Czytaj więcej

Łączenie Power BI z programem PowerPoint

INFO_23_64.jpg

Rozwój analityki biznesowej w ciągu ostatnich kilku lat znacząco przyspieszył. Firmy stające do wyścigu o fotel lidera rozwiązań w zakresie Business Intelligence (BI) nieustannie konkurują ze sobą, ulepszając oferowane przez siebie rozwiązania. Jednym z głównych graczy na rynku BI stała się firma Microsoft, która swoją pozycję zdobyła, oferując usługę Power BI (PBI).

Czytaj więcej

Redesign wykresów – proste techniki poprawy czytelności danych

INFO_23_60.jpg

Wykresy są narzędziem, które jest bardzo często wykorzystywane w Excelu. Z każdą kolejną wersją tego arkusza zwiększa się liczba dostępnych typów wykresów oraz liczba różnych możliwości ich formatowania. Jednocześnie musimy pamiętać, że jedną z głównych właściwości tworzonych przez nas wykresów powinna być ich czytelność. Dlaczego tak jest? Ponieważ wzrokowo odbieramy bardzo dużą ilość informacji, również podświadomie. Dlatego warto zadbać o to, aby te informacje były zgodne z zamysłem autora wykresu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama