Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Co to jest Tableau?

Tableau Software jest wiodącym systemem klasy Business Intelligence, który umożliwia szybkie raportowanie danych pochodzących z różnych źródeł. Okrzyknięte złotym standardem w dziedzinie wizualizacji danych, pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko w zakresie merytoryki raportów, ale również prezentacji danych w taki sposób, żeby ich odbiorca mógł zobaczyć i zrozumieć istotę zmian zachodzących w procesach biznesowych w celu odpowiednio szybkiego podejmowania trafnych strategicznych decyzji.

Dlaczego warto pisać o T&T w Tableau?

Ze względu na to, że Tableau daje ogromną swobodę w tworzeniu raportów, dostępne „z pudełka” elementy wizualizacji często mogą być wykorzystywane do zbudowania zupełnie nowych komponentów. Z tego powodu Tableau wyjątkowo zachęca użytkownika do stosowania różnego rodzaju trików developerskich, pobudzając przy tym wyobraźnię i kreatywność.

Na początek coś prostego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pokazać dane z pipeline sprzedażowego lub dane dotyczące sprzedaży w sklepie internetowym, w którym na każdym etapie procesu sprzedaży odpada pewna liczba potencjalnych klientów?

Mam przygotowany prosty zestaw danych, który zawiera trzy kolumny: Stage (etap procesu sprzedaży), Source (źródło leadów) i Leads (liczba leadów z danego źródła na poszczególnym etapie). Dane są zapisane w pliku *.xlsx, a mnie zależy na tym, żeby je bardzo szybko zwizualizować. Żeby je podłączyć do aplikacji, w której budujemy raporty, czyli Tableau Desktop, możemy wykorzystać wbudowany connector do danych zapisanych w plikach Excel. I tutaj pojawia się pierwszy minitip: zaznaczone w Excelu dane możesz skopiować Ctrl + C/Ctrl + V do Tableau, całkowicie przy tym pomijając etap związany z connectorem. Dodatkowo, Tableau automatycznie zbuduje prostą tabelę z wklejonych przez nas danych (Rysunek 1).

Tabela jednak nie będzie tutaj najlepszą formą wizualizacji. Co zatem wybrać? Słupki? Linie? Można, ale w dalszym ciągu nie uchwycimy tego, co chcielibyśmy przekazać naszemu odbiorcy. Najlepszą wizualizacją, która pokaże odpływ naszych potencjalnych nabywców, byłby lejek, jednak takiego wykresu w Tableau teoretycznie nie mamy do dyspozycji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Wykresy 3D w Excelu

INFO_21_64.jpg

Gdy pracujemy z różnego rodzaju danymi, często mamy potrzebę przedstawienia ich na wykresie. Z każdą kolejną wersją Excela dostępnych jest coraz więcej rodzajów i typów wykresów. Wśród nich znajdziemy też wiele wykresów trójwymiarowych, między innymi kolumnowy 3D, liniowy 3D, warstwowy 3D, kołowy 3D, powierzchniowy, a nawet bąbelkowy 3D.

Czytaj więcej

Kwerendy w programie Access

INFO_21_54.jpg

Kwerendy to narzędzia dostępne w programie Access, które pozwalają nam wyszukiwać lub filtrować dane znajdujące się w różnych tabelach. Wtedy mamy do czynienia z kwerendami wybierającymi. Możemy też dzięki nim te dane modyfikować (np. dodawać, zmieniać, usuwać). Do takich czynności będziemy używać kwerend funkcjonalnych.

Czytaj więcej

Alternatywne sposoby wizualizacji danych budżetowych w Tableau

INFO_20_74.jpg

W wielu organizacjach raportowanie sprowadza się do bardziej lub mniej rozbudowanych tabel tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Wraz z nieuchronnym przyrostem danych coraz więcej firm poszukuje alternatywnych rozwiązań, które umożliwiają szybsze raportowanie przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych metod wizualizacji.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama