Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Co to jest Tableau?

Tableau Software jest wiodącym systemem klasy Business Intelligence, który umożliwia szybkie raportowanie danych pochodzących z różnych źródeł. Okrzyknięte złotym standardem w dziedzinie wizualizacji danych, pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko w zakresie merytoryki raportów, ale również prezentacji danych w taki sposób, żeby ich odbiorca mógł zobaczyć i zrozumieć istotę zmian zachodzących w procesach biznesowych w celu odpowiednio szybkiego podejmowania trafnych strategicznych decyzji.

Dlaczego warto pisać o T&T w Tableau?

Ze względu na to, że Tableau daje ogromną swobodę w tworzeniu raportów, dostępne „z pudełka” elementy wizualizacji często mogą być wykorzystywane do zbudowania zupełnie nowych komponentów. Z tego powodu Tableau wyjątkowo zachęca użytkownika do stosowania różnego rodzaju trików developerskich, pobudzając przy tym wyobraźnię i kreatywność.

Na początek coś prostego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pokazać dane z pipeline sprzedażowego lub dane dotyczące sprzedaży w sklepie internetowym, w którym na każdym etapie procesu sprzedaży odpada pewna liczba potencjalnych klientów?

Mam przygotowany prosty zestaw danych, który zawiera trzy kolumny: Stage (etap procesu sprzedaży), Source (źródło leadów) i Leads (liczba leadów z danego źródła na poszczególnym etapie). Dane są zapisane w pliku *.xlsx, a mnie zależy na tym, żeby je bardzo szybko zwizualizować. Żeby je podłączyć do aplikacji, w której budujemy raporty, czyli Tableau Desktop, możemy wykorzystać wbudowany connector do danych zapisanych w plikach Excel. I tutaj pojawia się pierwszy minitip: zaznaczone w Excelu dane możesz skopiować Ctrl + C/Ctrl + V do Tableau, całkowicie przy tym pomijając etap związany z connectorem. Dodatkowo, Tableau automatycznie zbuduje prostą tabelę z wklejonych przez nas danych (Rysunek 1).

Tabela jednak nie będzie tutaj najlepszą formą wizualizacji. Co zatem wybrać? Słupki? Linie? Można, ale w dalszym ciągu nie uchwycimy tego, co chcielibyśmy przekazać naszemu odbiorcy. Najlepszą wizualizacją, która pokaże odpływ naszych potencjalnych nabywców, byłby lejek, jednak takiego wykresu w Tableau teoretycznie nie mamy do dyspozycji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Mapa procesu oraz pomiar wartości dla jego elementów

INFO_22_62.jpg

Pomiar strumienia wartości to dość popularna metoda kontroli procesów, np. produkcyjnych. Warto jednak spojrzeć na mapę procesu i generowane w jego efekcie wartości z punktu widzenia modelu biznesowego i towarzyszących mu wskaźników. Umożliwi to rzetelne podejście do analizy.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 22/2020

Graficzna prezentacja danych sprzedażowych

INFO_22_56.jpg

Dane sprzedażowe bardzo często pojawiają się w programie Excel. Oprócz tego, że pojawiają się w wersji stricte analitycznej, często trzeba też dokonać ich wizualizacji i przedstawić na konkretnym wykresie. Co prawda narzędzi do wizualizacji danych jest coraz więcej i czasami wykonuje się je w innych programach, np. w Power BI Desktop, jednak w niniejszym artykule skupię się na możliwościach samego programu Excel w tym zakresie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama