Wykresy są narzędziem, które jest bardzo często wykorzystywane w Excelu. Z każdą kolejną wersją tego arkusza zwiększa się liczba dostępnych typów wykresów oraz liczba różnych możliwości ich formatowania. Jednocześnie musimy pamiętać, że jedną z głównych właściwości tworzonych przez nas wykresów powinna być ich czytelność. Dlaczego tak jest? Ponieważ wzrokowo odbieramy bardzo dużą ilość informacji, również podświadomie. Dlatego warto zadbać o to, aby te informacje były zgodne z zamysłem autora wykresu.

Trudno jednoznacznie zdefiniować, co to znaczy, że wykres jest czytelny. Jednak istnieje kilka pewnych metod, aby skutecznie zwiększyć oczekiwaną czytelność danych.

Dobór odpowiedniego typu wykresu

Pierwszą rzeczą, z którą przychodzi nam się zmierzyć, kiedy mamy już przygotowane dane, jest wybór typu wykresu, jaki będziemy chcieli wstawić do arkusza. Dane, które mamy, można przedstawić na wielu różnych wykresach. Pojawia się tylko pytanie, który będzie najlepszy?

  • Wykres liniowy – służy zazwyczaj do pokazywania zmian w czasie;
  • Wykres kołowy – ten wykres należy stosować przede wszystkim do pokazania udziału pewnych elementów w całości (jednak trzeba pamiętać, że na wykresie kołowym nie powinno się przedstawiać więcej niż 5–7 kategorii);
  • Wykres punktowy – zazwyczaj przedstawiamy na nim relację pomiędzy dwoma parametrami;
  • Wykres kolumnowy – na nim będzie można dobrze zaprezentować różnego typu zależności: porównanie nominalne, ranking, udział wielu części w pewnej całości, zmiany w czasie itp.

Oczywiście to nie są jedyne dostępne typy wykresów, jednak są one najczęściej wykorzystywane. Każdy z nich ma też wersje trójwymiarowe. Jednak stosowanie ich może być ryzykowne, ponieważ łatwo w ten sposób zmienić perspektywę odbiorcy. Oko ludzkie skupia się wtedy w pierwszej kolejności na dodatkowych efektach, a nie na merytorycznym aspekcie wykresu. Generalnie przy doborze typu wykresu obowiązuje zasada „im prościej, tym lepiej” .

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Transpozycja danych w Tableau Software

INFO_23_74.jpg

W różnych systemach czy aplikacjach służących do pracy w analizie lub wizualizacji danych mamy dostęp do szeregu funkcji związanych z przygotowaniem ich do raportowania lub prezentacji. Jedną ze specyficznych operacji, którą często mamy do dyspozycji, jest transpozycja tabeli, popularnie zwana pivotem.

Czytaj więcej

Łączenie Power BI z programem PowerPoint

INFO_23_64.jpg

Rozwój analityki biznesowej w ciągu ostatnich kilku lat znacząco przyspieszył. Firmy stające do wyścigu o fotel lidera rozwiązań w zakresie Business Intelligence (BI) nieustannie konkurują ze sobą, ulepszając oferowane przez siebie rozwiązania. Jednym z głównych graczy na rynku BI stała się firma Microsoft, która swoją pozycję zdobyła, oferując usługę Power BI (PBI).

Czytaj więcej

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama