Wykresy są narzędziem, które jest bardzo często wykorzystywane w Excelu. Z każdą kolejną wersją tego arkusza zwiększa się liczba dostępnych typów wykresów oraz liczba różnych możliwości ich formatowania. Jednocześnie musimy pamiętać, że jedną z głównych właściwości tworzonych przez nas wykresów powinna być ich czytelność. Dlaczego tak jest? Ponieważ wzrokowo odbieramy bardzo dużą ilość informacji, również podświadomie. Dlatego warto zadbać o to, aby te informacje były zgodne z zamysłem autora wykresu.

Trudno jednoznacznie zdefiniować, co to znaczy, że wykres jest czytelny. Jednak istnieje kilka pewnych metod, aby skutecznie zwiększyć oczekiwaną czytelność danych.
Dobór odpowiedniego typu wykresu
Pierwszą rzeczą, z którą przychodzi nam się zmierzyć, kiedy mamy już przygotowane dane, jest wybór typu wykresu, jaki będziemy chcieli wstawić do arkusza. Dane, które mamy, można przedstawić na wielu różnych wykresach. Pojawia się tylko pytanie, który będzie najlepszy?
- Wykres liniowy – służy zazwyczaj do pokazywania zmian w czasie;
- Wykres kołowy – ten wykres należy stosować przede wszystkim do pokazania udziału pewnych elementów w całości (jednak trzeba pamiętać, że na wykresie kołowym nie powinno się przedstawiać więcej niż 5–7 kategorii);
- Wykres punktowy – zazwyczaj przedstawiamy na nim relację pomiędzy dwoma parametrami;
- Wykres kolumnowy – na nim będzie można dobrze zaprezentować różnego typu zależności: porównanie nominalne, ranking, udział wielu części w pewnej całości, zmiany w czasie itp.
Oczywiście to nie są jedyne dostępne typy wykresów, jednak są one najczęściej wykorzystywane. Każdy z nich ma też wersje trójwymiarowe. Jednak stosowanie ich może być ryzykowne, ponieważ łatwo w ten sposób zmienić perspektywę odbiorcy. Oko ludzkie skupia się wtedy w pierwszej kolejności na dodatkowych efektach, a nie na merytorycznym aspekcie wykresu. Generalnie przy doborze typu wykresu obowiązuje zasada „im prościej, tym lepiej” .
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu