Nieodłącznym elementem procesu analizy danych jest ich przygotowanie. W wielu firmach etap ten przeprowadza się za pomocą Power Query, które z chwilą swojego pojawienia się w 2013 roku, na stałe zmieniło proces pobierania, transformacji i udostępniania danych w Excelu. Ręczne i powtarzalne czynności związane z przygotowaniem danych zostały zautomatyzowane, uwalniając dodatkowy potencjał, jaki można przeznaczyć na analizę danych i podejmowanie decyzji.

Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query

Praca w Power Query nie jest skomplikowana, jednak wymaga od użytkownika poznania różnych opcji, pozwalających na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki oferuje ta technologia. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić kilka rozwiązań, dzięki którym praca w Power Query stanie się jeszcze efektywniejsza.

Dynamiczna ścieżka do źródła danych

Jedną z głównych zalet Power Query jest możliwość pobierania danych z wielu różnych źródeł. Wśród nich można wymienić m.in. poszczególne pliki, bazy danych, sieci Web, platformy Azure i inne źródła. Podczas definiowania połączenia do danych może pojawić się potrzeba stworzenia łącza, które będzie zmieniało swoją ścieżkę w zależności od zadanych kryteriów. Na przykład dane, które chcemy pobrać co miesiąc będą znajdowały się w innym folderze o nazwie złożonej z połączenia danego roku i miesiąca. Pobranie danych do Power Query z tak określonego źródła można osiągnąć dzięki dynamicznej ścieżce połączenia, która korzysta z tzw. parametrów. Parametry są zmiennymi, które można modyfikować w celu uzyskania odmiennego wyniku dla danego zapytania, np. dla potrzeb filtrowania danych. Aby utworzyć parametr należy uruchomić okno dodatku Power Query, a następnie na karcie Strona główna kliknąć na przycisk Zarządzaj parametrami > Nowy parametr (Rysunek 1).

W pojawiającym się okienku mamy możliwość zdefiniowania cech danego parametru, określając m.in. jego nazwę, typ danych, jakie będzie obsługiwał, lub źródło danych, na bazie których powstanie. W analizowanym przez nas przypadku parametr o nazwie Data, będzie obsługiwał dane o typie tekstowym, dla których źródłem będzie dowolna wartość wprowadzona przez użytkownika. Aby ustalony parametr zadziałał zgodnie z przeznaczeniem, tekst wpisany w polu Wartość bieżąca powinien być zgodny z założonym wcześniej schematem „RRRR.MM” (Rysunek 2).

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Administrowanie dostępem do danych w firmie

Administrowanie dostępem do danych w firmie

Znaczenie danych i ich analizy w działalności każdej firmy zwiększa się co roku. Orędownicy analizy danych apelują w swoich blogach o jak najszerszy do nich dostęp dla pracowników, by ułatwić im pracę i dać możliwość odkrycia dla firmy opcji rozwoju i usprawnień. Jednocześnie dane są coraz większą wartością w organizacji – kapitałem, który powinniśmy chronić.

Czytaj więcej

Interaktywne raporty – dostęp do informacji w dowolnym czasie i miejscu dla wszystkich pracowników organizacji

Interaktywne raporty – dostęp do informacji w dowolnym czasie i miejscu dla wszystkich pracowników organizacji

Kiedy rozmawiamy o idealnym raporcie, zazwyczaj jednym tchem wymieniamy takie jego cechy jak poprawność danych, na których się opiera, czytelność, przejrzystość czy łatwość interpretacji wyników. Obok tych absolutnych podstaw nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, żeby raport był dostarczony na czas, w odpowiedniej formie do odpowiednich osób. Ilość danych, z jaką mamy na co dzień do czynienia powoduje, że budowanie raportów, które są później ręcznie wysyłane, przestaje być wystarczające, a coraz więcej procesów wymaga automatyzacji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama