Microsoft, dostrzegając u użytkowników potrzebę przedstawiania danych/statystyk na mapach, dodaje odpowiednie funkcjonalności.

Najważniejszy jest tutaj darmowy dodatek Mapy 3W (lub 3D), który powinien już być dostępny od wersji Excela 2013, tylko czasami trzeba go włączyć. Ta możliwość pojawi się po pierwszym kliknięciu na ikonę map 3-W na zakładce Wstawianie (Rysunek 1)

lub możemy włączyć go ręcznie, przechodząc do Dodatków COM Excela — Menu Plik -> Opcje -> zakładka Dodatki -> następnie na liście rozwijanej wybieramy pozycję Dodatki Com i klikamy przycisk Przejdź (Rysunek 2).

W oknie, które się otworzy (Rysunek 3), zaznaczamy dodatek Microsoft Power Map for Excel i zatwierdzamy wybór przyciskiem OK.

W najnowszych update’ach do Excela 2016 (365) pojawia się również mapa kartogramu. Właśnie na możliwościach przedstawiania danych na konkretnym obszarze (kartogramie) skupimy się w tym artykule.

Mapa kartogramu

Ważne, że do identyfikacji punktów/obszarów na mapie Microsoft korzysta z bazy danych Bing. Przy podobnych bazach danych zawsze istnieje prawdopodobieństwo niepoprawnego zidentyfikowania lokalizacji lub jej nierozpoznania, więc trzeba odrobinę z tym uważać.

Kartogramy (również te w mapach 3W) w Excelu rozpoznają obszary:

  • Państw,
  • Województw,
  • Powiatów,
  • Kodów pocztowych.

Ważne – kartogramy w Excelu nie rozpoznają obszarów miast!

Żeby przedstawić dane na mapie kartogramu, musimy je odpowiednio przygotować, czyli musimy wybrać obszar, który chcemy zobrazować (odpowiednio nazwać nagłówki kolumn) i wartość dla tego obszaru. Zaczniemy od prostego przykładu liczby ludności w województwach. Bing bez problemu rozpoznaje województwa i tworzy kartogram ograniczony jedynie do polskich województw (Rysunek 4).

Wykres kartogramu ma podstawowe właściwości standardowego wykresu, czyli możemy zmienić mu tytuł wykresu, dodać etykiety danych i zmienić kolory serii (Rysunek 5).

Jeśli chcemy przedstawić na wykresie kartogramu kody pocztowe, musimy uwzględnić kraj, z jakiego te kody pocztowe pochodzą, bo w wielu krajach kody pocztowe są podobne. Czasami taka potrzeba zachodzi również z powiatami.

Tym razem wstawiamy kartogram na podstawie powierzchni powiatów. Korzystamy przy tym z jednego z domyślnych schematów (Rysunek 6), żeby móc łatwiej zauważyć powiaty, dla których brakuje nam danych albo Excel nie wykrył ich prawidłowo. Najistotniejsze jest tu, żeby kolor wypełnienia serii i samej serii, wypełnienia regionów, odpowiednio ze sobą kontrastowały.

Tworzyliśmy kartogramy dla danych z Polski, a teraz pora na prosty przykład z danymi sprzedażowymi z kilku krajów Europy (Rysunek 7).

Excel wykrył, że mamy do czynienia z krajami w Europie, ale np. kraje środkowo-zachodniej Europy stanowią zaledwie niewielką część całej mapy Europy. W takiej sytuacji możemy zmienić automatyczny sposób pokazywania danych na obszarze mapy (Rysunek 8), ale nie jest to w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie, bo uzyskaliśmy sztuczne przybliżenie, ale nie widzimy nawet zarysów krajów ościennych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Pobierz pliki:

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Mapa procesu oraz pomiar wartości dla jego elementów

INFO_22_62.jpg

Pomiar strumienia wartości to dość popularna metoda kontroli procesów, np. produkcyjnych. Warto jednak spojrzeć na mapę procesu i generowane w jego efekcie wartości z punktu widzenia modelu biznesowego i towarzyszących mu wskaźników. Umożliwi to rzetelne podejście do analizy.

Czytaj więcej

Graficzna prezentacja danych sprzedażowych

INFO_22_56.jpg

Dane sprzedażowe bardzo często pojawiają się w programie Excel. Oprócz tego, że pojawiają się w wersji stricte analitycznej, często trzeba też dokonać ich wizualizacji i przedstawić na konkretnym wykresie. Co prawda narzędzi do wizualizacji danych jest coraz więcej i czasami wykonuje się je w innych programach, np. w Power BI Desktop, jednak w niniejszym artykule skupię się na możliwościach samego programu Excel w tym zakresie.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama