Większość z nas odbiera świat przez jego stronę wizualną. Dopiero w drugiej kolejności uruchamia się myślenie analityczne. Dlatego wizualizacja danych jest tak potężnym narzędziem. Po pierwsze, przekazuje informacje szybciej i silniej, niż robią to surowe liczby, po drugie – ułatwia porównywanie i odnajdywanie wartości odstających. Najczęściej najpierw wierzymy swoim oczom, dopiero później, jeżeli w ogóle, dopuszczamy myślenie logiczne. Dzięki temu tak dobrze działają na nas wszelkie iluzje wizualne lub sztuczki magiczne.

Jak nie kłamać w raportach?

I tak jak w sztuczkach magicznych, tak z wizualizacjami istnieje ryzyko wprowadzenia nas w błąd. W pierwszym przypadku służy to rozrywce, w drugim jest nieakceptowalne.

W artykule wskażę kilka błędów raportowania i wizualizacji danych, z którymi spotykam się najczęściej w praktyce wdrażania analityki u naszych klientów.

Siła wizualizacji

Siłę wizualizacji obok „gołych” liczb najlepiej zaprezentował w latach siedemdziesiątych Francis Anscombe. Stworzył tabelę z seriami danych, w których podsumowania statystyczne, takie jak wartość średnia, wariancja, a nawet korelacja są identyczne (do dwóch miejsc po przecinku), mimo że dane się między sobą różnią (Tabela). Najciekawszy obraz wyłania się dopiero po zwizualizowaniu tych danych na prostym wykresie (Rysunek 1).

Informacja versus manipulacja

Na wstępie zwrócę uwagę na różnicę między błędami niezamierzonymi a celowym kształtowaniem wykresów. W raportowaniu mogą nam przyświecać dwa skrajne cele:

  • pochwalenie się wynikami,
  • odnajdywanie problemów.

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Dlaczego kolor jest ważny? Kolory a wizualizacja danych

Dlaczego kolor jest ważny? Kolory a wizualizacja danych

Analiza wizualna to sposób przedstawiania danych, gdzie poprzez wzrok, nasz najbardziej rozwinięty zmysł, możemy czytać dane w postaci wizualnej. Za pomocą wyróżniania w sposób graficzny elementów istotnych dla analizy, nasze oczy pomagają nam w analizie wykresów.

Czytaj więcej

Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query

Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query

Nieodłącznym elementem procesu analizy danych jest ich przygotowanie. W wielu firmach etap ten przeprowadza się za pomocą Power Query, które z chwilą swojego pojawienia się w 2013 roku, na stałe zmieniło proces pobierania, transformacji i udostępniania danych w Excelu. Ręczne i powtarzalne czynności związane z przygotowaniem danych zostały zautomatyzowane, uwalniając dodatkowy potencjał, jaki można przeznaczyć na analizę danych i podejmowanie decyzji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama