Dane sprzedażowe bardzo często pojawiają się w programie Excel. Oprócz tego, że pojawiają się w wersji stricte analitycznej, często trzeba też dokonać ich wizualizacji i przedstawić na konkretnym wykresie. Co prawda narzędzi do wizualizacji danych jest coraz więcej i czasami wykonuje się je w innych programach, np. w Power BI Desktop, jednak w niniejszym artykule skupię się na możliwościach samego programu Excel w tym zakresie.

Dobór odpowiedniego typu wykresu

W każdej kolejnej wersji Excela mamy do dyspozycji coraz więcej różnego typu wykresów. Teoretycznie można założyć, że każdy rodzaj danych można pokazać na każdym wykresie. Tylko powstaje pytanie, czy takie założenie ma sens?

Dobór odpowiedniego typu wykresu jest jednym z trudniejszych etapów prezentowania danych. Przede wszystkim dane powinny być czytelne, poza tym wizualizacja ma być ładna i przyciągać wzrok, a nie zniechęcać odbiorcę.

Mając bardzo dużo danych (np. wielkość sprzedaży osiągniętą przez 50 handlowców), możemy je prezentować na wykresie kołowym. Ocenę czytelności takiego działania pozostawiam już czytelnikom do indywidualnego rozważenia.

Zazwyczaj (oczywiście nie jest to reguła, która musi być bezwzględnie zastosowana) warto korzystać z poszczególnych typów wykresów do następujących danych:

  • wykres kolumnowy – do pokazywania danych rozróżnianych względem pewnej kategorii (np. sprzedaż według handlowców, regionów) lub do pokazania rankingu (np. handlowcy z największą sprzedażą);
  • wykres liniowy – do pokazania zależności w czasie (np. jak zmieniała się sprzedaż w poszczególnych latach, kwartałach bądź miesiącach);
  • wykres kołowy – do pokazania udziału pewnych elementów w całości (np. udział sprzedaży danego regionu w łącznej sprzedaży). Warto pamiętać, aby na wykresie kołowym nie pokazywać zbyt wielu kategorii (czyli jeśli mamy pięć rejonów, to możemy go używać, natomiast jeśli mamy ich 50, to wykres kołowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem);
  • wykres punktowy – do pokazania zależności pomiędzy dwiema zmiennymi (np. wielkość sprzedaży w zależności od miesiąca);
  • wykres bąbelkowy – do pokazania zależności między trzema zmiennymi (np. wielkość sprzedaży w zależności od miesiąca i stażu pracy handlowca);
  • wykres kaskadowy – do pokazania, jakie elementy składają się na jedną całość (np. jak sprzedaż w poszczególnych kwartałach dzieli się na sprzedaż towarów z poszczególnych kategorii).

To oczywiście nie wszystkie wykresy, jakie są dostępne w programie Excel. Jednak są one najczęściej wykorzystywane, dlatego zostały ujęte w niniejszym artykule.

Wykres kolumnowy

Wykres kolumnowy jest najbardziej klasycznym rodzajem wykresu, zresztą wstawianym domyślnie przez program Excel. W tym artykule skupię się jednak na pewnych szczególnych rodzajach wykresu kolumnowego. Załóżmy więc, że chcemy pokazać, jak kształtowała się wartość sprzedaży w czterech kwartałach i czterech kategoriach towarów. Przykładowe dane pokazane na Rysunku 1 moglibyśmy przedstawić na tradycyjnym wykresie kolumnowym, możemy jednak użyć wykresu kolumnowego skumulowanego. Wtedy wykres będzie wyglądał tak, jak pokazuje to Rysunek 2.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Mapa procesu oraz pomiar wartości dla jego elementów

INFO_22_62.jpg

Pomiar strumienia wartości to dość popularna metoda kontroli procesów, np. produkcyjnych. Warto jednak spojrzeć na mapę procesu i generowane w jego efekcie wartości z punktu widzenia modelu biznesowego i towarzyszących mu wskaźników. Umożliwi to rzetelne podejście do analizy.

Czytaj więcej

Tips&Tricks w Tableau

INFO_21_58.jpg

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama