Excel w małych i średnich firmach jest czasem wykorzystywany jako system CRM. Nie dziwi to, ponieważ pozwala łatwo zapisać informacje o klientach, transakcjach sprzedaży itp., a także uławia analizę tych danych, np. pomaga w obliczeniu, ile przychodu uzyskała firma w poszczególnych miesiącach.

Zanim zaczniemy wykonywać bardziej skomplikowane analizy/obliczenia za pomocą Excela, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu danych, żeby późniejsze analizy były łatwiejsze do wykonania.

Jak przygotować dane do analizy

Przede wszystkim dane w Excelu powinny mieć nagłówki kolumn, czyli informację o tym, jakiego rodzaju dane będziemy wpisywać w konkretnej kolumnie, czy będą to daty, dane sprzedawcy, region, gdzie została dokonana sprzedaż, czy sama wartość sprzedaży etc. Ważne jest też, żeby nagłówki były inaczej sformatowane (np. miały inny kolor wypełnienia komórki) niż pozostałe dane. Dzięki temu Excel automatycznie odróżni je od danych i nie będzie brał pod uwagę nagłówków, np. przy operacjach sortowania (Rys. 1).

Kolejną istotną kwestią jest oddzielenie konkretnego zbioru danych od innych zbiorów danych w arkuszu przynajmniej jednym pustym wierszem i kolumną. Powinniśmy się też starać unikać pustych komórek, czyli komórek bez danych. Jeśli przygotujemy w ten sposób nasze dane, Excel będzie poprawnie wykonywał na nich takie operacje, jak: sortowanie, filtrowanie czy tworzenie tabel przestawnych, czyli ułatwi nam to w przyszłości wyszukiwanie i analizę danych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Czy dane finansowe można wizualizować? Analiza wizualna i KPI finansowe w Tableau

INFO_22_74.jpg

Często spotykam się z klientami, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z rozwiązaniami Business Intelligence. W przypadku danych sprzedażowych nikt nie ma wątpliwości, że można je prezentować wizualnie. Jednak dość powszechna jest opinia, że dane finansowe można przedstawiać wyłącznie w postaci tabel. Wynika to z faktu, że często w tego rodzaju danych porównujemy wskaźniki w czasie, zestawiamy je z innymi wskaźnikami i badamy ich udziały. Czy rzeczywiście tak jest?

Czytaj więcej

Mapa procesu oraz pomiar wartości dla jego elementów

INFO_22_62.jpg

Pomiar strumienia wartości to dość popularna metoda kontroli procesów, np. produkcyjnych. Warto jednak spojrzeć na mapę procesu i generowane w jego efekcie wartości z punktu widzenia modelu biznesowego i towarzyszących mu wskaźników. Umożliwi to rzetelne podejście do analizy.

Czytaj więcej

Graficzna prezentacja danych sprzedażowych

INFO_22_56.jpg

Dane sprzedażowe bardzo często pojawiają się w programie Excel. Oprócz tego, że pojawiają się w wersji stricte analitycznej, często trzeba też dokonać ich wizualizacji i przedstawić na konkretnym wykresie. Co prawda narzędzi do wizualizacji danych jest coraz więcej i czasami wykonuje się je w innych programach, np. w Power BI Desktop, jednak w niniejszym artykule skupię się na możliwościach samego programu Excel w tym zakresie.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama