Chyba żadna z nowoczesnych koncepcji zarządzania nie jest tak bliska praktykom controllingu jak idea data-driven organization. Umiejętność efektywnego wykorzystania danych może być elementem budowania przewagi konkurencyjnej we wszystkich branżach – również tych uważanych za tradycyjne. Kultura i praktyka pogłębionej analityki biznesowej uwalniające potencjał ukryty w danych nie muszą być domeną liderów gospodarki cyfrowej czy globalnych gigantów. Praktycznie w każdej firmie możliwe jest wdrożenie rozwiązań i narzędzi dostarczających menedżerom obiektywnych, wiarygodnych informacji niezbędnych do codziennego prowadzenia biznesu...

Studia przypadków opisujące wdrożenia rozwiązań typu Data Science czy Big Data w największych firmach e-commerce, globalnych sieciach handlowych, bankach detalicznych czy u operatorów telefonicznych – choć niezwykle ciekawe – trudno odnieść do praktyki biznesowej typowej firmy produkcyjnej czy usługowej. W tym artykule chciałbym się pochylić nad kwestią optymalnego wykorzystania danych w średnich i dużych firmach. Intencją artykułu jest dostarczenie menedżerom odpowiedzialnym za raportowanie wskazówek i inspiracji dotyczących doskonalenia systemu informacji zarządczej firmy, tak by maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w danych rejestrowanych i gromadzonych w systemach informatycznych wspierających procesy operacyjne. Przedstawione w dalszej części artykułu pomysły czy sugestie bazują na praktycznych rozwiązaniach wprowadzonych w firmach konsekwentnie wdrażających narzędzia zarządzania efektywnością oparte na danych.

Business Analytics – przyszłość czy chwilowa moda?

Swoista moda na hasła takie jak Big Data czy Business Analytics nieustannie napędza rozwój rozwiązań analitycznych typu Tableu, QlickView czy PowerBI. Klasyczne platformy Business Intelligence oparte na raportowaniu danych zgromadzonych w hurtowniach danych są w ostatnich latach w defensywie – wiele firm decyduje się na wykorzystanie narzędzi umożliwiających samodzielne podłączenie się do istniejących zbiorów danych i przygotowanie na ich podstawie syntetycznych zestawień z wykorzystaniem bogatej palety komponentów wizualizacyjnych, takich jak mapy, wykresy czy alerty (światła drogowe, prędkościomierze, wskaźniki postępu).

Koncepcja narzędzi Business Analytics jest niewątpliwie słuszna, a przewagi nad typowymi systemami Business Intelligence w kwestiach efektywności rozwoju i zapewnienia dostępu do danych kluczowym odbiorcom są bezdyskusyjne.

Choć jest to krok w kierunku budowy data-driven organization, to budowa przewagi konkurencyjnej oparta na tych informacjach, którymi dysponuje przedsiębiorstwo, wymaga zdecydowanie szerszej perspektywy. W mojej opinii trzy kluczowe obszary, na których powinni skupić się menedżerowie odpowiedzialni za raportowanie zarządcze, to:

  • zapewnienie szczegółowości i transparentności danych rejestrowanych w istniejących systemach transakcyjnych,
  • wdrożenie procesów i narzędzi wspierających procesy planistyczne (budżetowanie, prognozowanie), dostarczających informacji prospektywnej, umożliwiającej formułowanie celów oraz ewaluację pomysłów i inicjatyw biznesowych,
  • budowa modeli i reguł analitycznych umożliwiających analizę rentowności klientów, produktów czy usług pozwalających na zrozumienie trendów i odchyleń w raportowanych wartościach.

Narzędzia Business Analytics czy klasyczne platformy Business Intelligence nie są generalnie rozwiązaniami, za pomocą których można realizować powyższe inicjatywy. Warstwa prezentacji i wizualizacji danych, będąca domeną tych rozwiązań, to ostatni (choć oczywiście ważny) krok w budowie kultury organizacyjnej wspierającej podejmowanie decyzji na podstawie danych i faktów.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tips&Tricks w Tableau

INFO_21_58.jpg

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

Czytaj więcej

Wykresy 3D w Excelu

INFO_21_64.jpg

Gdy pracujemy z różnego rodzaju danymi, często mamy potrzebę przedstawienia ich na wykresie. Z każdą kolejną wersją Excela dostępnych jest coraz więcej rodzajów i typów wykresów. Wśród nich znajdziemy też wiele wykresów trójwymiarowych, między innymi kolumnowy 3D, liniowy 3D, warstwowy 3D, kołowy 3D, powierzchniowy, a nawet bąbelkowy 3D.

Czytaj więcej

Kwerendy w programie Access

INFO_21_54.jpg

Kwerendy to narzędzia dostępne w programie Access, które pozwalają nam wyszukiwać lub filtrować dane znajdujące się w różnych tabelach. Wtedy mamy do czynienia z kwerendami wybierającymi. Możemy też dzięki nim te dane modyfikować (np. dodawać, zmieniać, usuwać). Do takich czynności będziemy używać kwerend funkcjonalnych.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama