Liczenie niepowtarzających się wartości za pomocą formuły

Adam Kopeć   Informacja Zarządcza 15/2018 Tylko on-line
Niestety formuły do liczenia niepowtarzających się wartości czy ich wyciągania nie należą do najprostszych, ale czasami musimy z nich korzystać ze względu na to, że potrzebujemy rozwiązania, które automatycznie się przelicza, albo inne rozwiązanie jest niedostępne.

Formuły na zliczenie unikatowych wartości lub ich wyciąganie są bardzo różne. Większość z nich to formuły tablicowe i wymagają zatwierdzenia kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter. Opiszemy tu jedno z prostszych rozwiązań.

W pierwszej kolejności skorzystamy z funkcji LICZ.JEŻELI, która jako pierwszy argument, jak i drugi argument (kryteria sprawdzające) ma podany ten sam zakres (B2:B15), czyli listę wszystkich klientów (rys. 16). W sytuacji, gdy funkcji LICZ.JEŻELI jako kryteria podamy zakres danych, zwróci ona ilość wyników odpowiadający długości tego zakresu. Możemy podejrzeć wynik funkcji LICZ.JEŻELI klawiszem F9 – uzyskamy wynik w postaci tablicy: {2;1;1;2;3;1;2;3;3;1;1;2;1;1}. Ta tablica oznacza, że wartość znajdująca się na pierwszym miejscu naszej listy występuje na liście dwukrotnie, wartość znajdująca się na drugim miejscu tylko raz, a na piątym – trzykrotnie.

Rys. 1. Funkcja LICZ.JEŻELI, która liczy ile razy każda wartość powtarza się na liście

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy