Całościowa analiza przychodów i kosztów często wymaga połączenia wielu źródeł danych i przygotowania odpowiedniego modelu, który ułatwia uzyskanie odpowiedzi dotyczącej rentowności w różnych kategoriach, takich jak projekt czy produkt.

W opisanym przypadku zajmiemy się wyliczeniem marży na projektach uwzględniającej koszty bezpośrednie, takie jak koszt materiałów i koszt pracy, oraz koszty wspólne, proporcjonalnie rozłożone pomiędzy projekty. Proporcja rozdziału kosztów wspólnych uwzględnia klucz czasowy. Przyjęto założenie, że im więcej czasu zajmuje dany projekt, tym bardziej partycypuje w udziale kosztów wspólnych. Końcowym efektem jest model danych, który pozwala na analizę projektów w czasie i daje możliwość sprawdzenia udziału kosztów bezpośrednich i wspólnych.

Przykładową analizę przedstawiają poniższe rysunki. Na Rysunku 1 pokazany został wynik globalny w czasie, narastająco w poszczególnych miesiącach. Widzimy też, jak wygląda wynik w poszczególnych grupach produktowych oraz według klientów.

Rysunek 2 przedstawia z kolei zestawienie projektów wraz z aktualnym wynikiem oraz przewidywanym przychodem.

Zajmijmy się teraz modelem danych. Dane przechowywane są w czterech miejscach:

  • Przychody w podziale na projekty, z systemu ERP;
  • Koszty bezpośrednie dotyczące projektów i koszty wspólne, z systemu FK;
  • Koszty wynagrodzeń, z systemu HR;
  • Rejestracja czasu pracy na poszczególne projekty.

Do stworzenia modelu danych zostało użyte oprogramowanie Alteryx, umożliwiające dowolną transformację danych, zaawansowaną analizę i automatyzację stworzonych procesów. Alteryx ma wiele gotowych możliwości przekształcania danych, które dostępne są w postaci komponentów (np. podłączanie się do danych, grupowanie, łączenie, transformacje). Oprócz najbardziej popularnych narzędzi Alteryx umożliwia również bardziej zaawansowaną analizę typu predictive, gdzie możemy stworzyć np. model zawierający regresje czy drzewa decyzyjne (Rysunek 3).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Cyber Risk w e-commerce – bezpieczeństwo w e-sklepie

INFO_21_50.jpg

Dlaczego nie mając powierzchni wystawienniczej i showrooms możemy być okradzeni? Co, oprócz bezpieczeństwa transakcji, powinniśmy chronić, żeby nie ponieść szkód w biznesie? Przed czym chronią ubezpieczenia cyber risk?

 

Czytaj więcej

Budżetowanie kosztów metodą Activity Based Budgeting

INFO_21_46.jpg

Tradycyjne budżetowanie jest czasochłonne, może ograniczać innowacje i powodować utratę kontroli nad kosztami przez odpowiedzialnych za nie menedżerów. Activity Based Budgeting (ABB) skupia się na wyniku i lepiej dostosowuje się do strategicznych celów redukcji kosztów organizacji i ciągłej poprawy procesów.

Czytaj więcej

Możliwości w zakresie automatyzacji symulacji procesu biznesowego

INFO_21_41.jpg

Symulacja biznesowa jest kwintesencją wykorzystania języka BPMN do tworzenia modeli procesów w organizacji. Pozwala na dokonywanie głębokich analiz i ocen tego, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Wykorzystanie atrybutów oraz danych z zewnętrznych źródeł może znacząco usprawnić ten proces.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama