Całościowa analiza przychodów i kosztów często wymaga połączenia wielu źródeł danych i przygotowania odpowiedniego modelu, który ułatwia uzyskanie odpowiedzi dotyczącej rentowności w różnych kategoriach, takich jak projekt czy produkt.

W opisanym przypadku zajmiemy się wyliczeniem marży na projektach uwzględniającej koszty bezpośrednie, takie jak koszt materiałów i koszt pracy, oraz koszty wspólne, proporcjonalnie rozłożone pomiędzy projekty. Proporcja rozdziału kosztów wspólnych uwzględnia klucz czasowy. Przyjęto założenie, że im więcej czasu zajmuje dany projekt, tym bardziej partycypuje w udziale kosztów wspólnych. Końcowym efektem jest model danych, który pozwala na analizę projektów w czasie i daje możliwość sprawdzenia udziału kosztów bezpośrednich i wspólnych.

Przykładową analizę przedstawiają poniższe rysunki. Na Rysunku 1 pokazany został wynik globalny w czasie, narastająco w poszczególnych miesiącach. Widzimy też, jak wygląda wynik w poszczególnych grupach produktowych oraz według klientów.

Rysunek 2 przedstawia z kolei zestawienie projektów wraz z aktualnym wynikiem oraz przewidywanym przychodem.

Zajmijmy się teraz modelem danych. Dane przechowywane są w czterech miejscach:

  • Przychody w podziale na projekty, z systemu ERP;
  • Koszty bezpośrednie dotyczące projektów i koszty wspólne, z systemu FK;
  • Koszty wynagrodzeń, z systemu HR;
  • Rejestracja czasu pracy na poszczególne projekty.

Do stworzenia modelu danych zostało użyte oprogramowanie Alteryx, umożliwiające dowolną transformację danych, zaawansowaną analizę i automatyzację stworzonych procesów. Alteryx ma wiele gotowych możliwości przekształcania danych, które dostępne są w postaci komponentów (np. podłączanie się do danych, grupowanie, łączenie, transformacje). Oprócz najbardziej popularnych narzędzi Alteryx umożliwia również bardziej zaawansowaną analizę typu predictive, gdzie możemy stworzyć np. model zawierający regresje czy drzewa decyzyjne (Rysunek 3).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 23/2020

WMS – 10 korzyści dla twojego biznesu

WMS.jpg

WMS to rozwiązanie do zarządzania zadaniami na magazynie, którego wdrożenie może znacznie usprawnić twój biznes. System to nie tylko pełniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale także liczne usprawnienia związane z szybkim dostępem do informacji, łatwiejszym kierowaniem pracą magazynierów oraz kompletacją i pakowaniem zamówień. Jakie korzyści mogą płynąć z wdrożenia systemu WMS? Przygotowaliśmy listę 10 najważniejszych efektów, które osiągają nasi klienci w swoich firmach.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Ocena opłacalności projektów

MC_68_42.jpg

Chcąc ocenić opłacalność projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach, trzeba przyjąć właściwą metodologię, a także określić zasady wyznaczania mierników służących ocenie efektywności inwestycji. Tylko wówczas możemy przystąpić do właściwej oceny i uzyskać interesujące nas dane. W artykule omawiamy te zagadnienia na przykładzie przedsiębiorstwa z branży chemicznej, które rozważa wdrożenie projektu polegającego na zakupie technologii do wytwarzania nowego preparatu.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Kiedy system ERP nie wspiera księgowości

MC_68_76.jpg

Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama