Od czasu wejścia przepisów RODO kwestia zbierania i przetrzymywania danych wywołuje jeszcze więcej dyskusji. Wiele firm musiało zaktualizować swoje przepisy i zwyczaje, ale jeszcze przed pojawieniem się zmian w prawie kwestia dostępu do wrażliwych danych była zasadnicza w działalności wielu przedsiębiorstw. SAP, spełniając oczekiwania użytkowników, przywiązuje dużą wagę do efektywnej autoryzacji i zabezpieczania danych. Czy wiesz, jak wykorzystać jego możliwości?

 

Autoryzacja na każdym kroku

Wyobraź sobie pracownika, który ma dostęp do danych osobowych i wysokości zarobków wszystkich zatrudnionych w firmie. To oczywiste, że przychodzi ci do głowy specjalista z działu kadr, który ze względu na pełnione obowiązki powinien mieć możliwość wglądu do tak wrażliwych informacji. Nadanie odpowiednich uprawnień pozwoli działowi kadr zrealizować wszystkie procesy biznesowe, jednocześnie chroniąc informacje o zatrudnionych przed ciekawskimi spojrzeniami ludzi z innych działów.

Na tym bardzo prostym przykładzie widać, jak bardzo przekrojowym tematem jest kwestia autoryzacji danych. W każdym dziale przedsiębiorstwa znajdują się dane, które nie powinny wyjść poza jego obręb. Jeżeli w firmie wdrożony jest zintegrowany system SAP, możemy założyć, że każdy moduł ma dane, do których dostęp należy ograniczyć do konkretnych osób. Oferowane przez SAP zarządzanie uprawnieniami pozwala określić grupy pracowników, które powinny otrzymać dostęp do sprecyzowanych poziomów zasobów, potrzebnych do realizacji ich zadań i przeprowadzenia operacji biznesowych.

Czym jest autoryzacja?

Mimo że każdy moduł SAP-a ma własną specyfikę, wynikającą z faktu pracy na różnych obiektach – procedura tworzenia uprawnień pozostaje niezmienna. Nawet najbardziej rozbudowany pod kątem autoryzacji model CRM nie wyłamuje się z tego modelu. Dobrze zorganizowane procesy przyznawania dostępów sprawiają, że organizacja jest elastyczna. Uprawnienia mogą być dowolnie modelowane, a możliwości wglądu do danych odpowiednio sprecyzowane pod kątem powierzonych zadań i kompetencji poszczególnych grup pracowników. Uprawnienia nie są sztywne – możliwe jest bieżące zarządzanie dostępem i wprowadzanie zmian wraz z pojawiającymi się wymaganiami firmy.

 

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Wycena wartości godziwej aktywów przedsiębiorstwa

MC_69_25.jpg

W artykule zajmiemy się kwestią szacowania wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa. Na gruncie rachunkowości definicja wartości godziwej zawarta jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz – poświęconym w całości szacowaniu wartości godziwej – Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 13. W obu tych źródłach definicje w zasadzie są zbieżne, przy czym MSSF 13 stanowi znaczne rozwinięcie metodologii jej szacowania.

Czytaj więcej

Jakiego lidera i jakich kompetencji potrzebuje zespół multidyscyplinarny?

INFO_24_55.jpg

Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.

Czytaj więcej

Integracja WMS z platformą e‑commerce

INFO_24_50.jpg

System WMS, jak każde inne rozwiązanie przygotowane dla biznesu, wdraża się po to, żeby w dłuższej perspektywie oszczędzać (albo nawet zarabiać) pieniądze. W przypadku systemów do zarządzania magazynem jest to przede wszystkim oszczędność na zasobach ludzkich, zwrotach i reklamacjach.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama