Żyjemy w czasach zmienności. Jesteśmy świadkami, jak powstają zupełnie nowe firmy, które całkowicie przedefiniowują znane nam branże i wpływają na zmiany w modelach biznesowych. Klienci coraz częściej podnoszą swoje oczekiwania i współuczestniczą w ich opracowaniu. Możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy użytkownikami jest nieograniczona. Zmiana jest nieunikniona i wpisana w naszą codzienność – a same zmiany to już nie proste wymagania, tylko złożone schematy, procesy, badania, a to wszystko jest oparte na rozwiązaniach IT. IT jest kluczowym czynnikiem w projektach i obecnie nie można ich sobie wyobrazić bez niego.

Zasygnalizowane przemiany powodują, że przedsiębiorstwa, chcąc nadal funkcjonować na rynku, dokonują zmian w swoich modelach biznesowych, grupach produktów, kanałach dystrybucji – są szczególnie podatne na wprowadzanie dość szybkich zmian. Przy tak licznych zmianach nie wystarczy już zainicjowanie projektu lub kilku projektów w firmie, ich opisanie i wdrożenie w organizacji. Konieczne staje się wdrożenie systemowego podejścia, agregującego projekty w celu zrealizowania postawionych celów strategicznych w ściśle określonym czasie. W celu przeprowadzenia i wdrożenia złożonych projektów, które najczęściej dotyczą transformacji organizacji lub jej części, wdrożenia nowych linii biznesowych, produktów, zmiany w obszarach logistyki i dystrybucji, należy wdrożyć i wykorzystać podejście zarządzania Programem Projektów Rozwojowych.

Zgodnie ze swoją charakterystyką projekty rozwojowe dostarczają organizacji nowych produktów/usług, przemodelowania procesów biznesowych, zmian funkcjonowania. Wszystko po to, aby przenieść całą organizację na nowe obszary, gdzie jest mniejsza konkurencja.

Projekty IT – czym się różnią od innych projektów? W czym tkwi ich wyjątkowość?

Projekty informatyczne możemy sklasyfikować na różne sposoby, ale należy skupić się na podejściu: jakiego rodzaju systemu informatycznego dotyczą. Kolejnym kryterium jest stopień nowości projektu i złożoności.

Kluczowe dla firmy powinny być projekty związane z oprogramowaniem i projekty nowe. Dlaczego jest to tak ważne?

Projekty związane z oprogramowaniem polegają na wdrożeniu nowego typu/rodzaju oprogramowania z wykorzystaniem istniejących lub nowych zasobów sprzętowych (np. wdrożenie systemu ERP, CRM, sklep internetowy, obsługa klientów). Na wdrożenie nowego rodzaju oprogramowania składa się nie tylko jego implementacja, ale przede wszystkim analiza, zbudowanie procesów, zaangażowanie ludzi i zmiany organizacyjne w firmie.

W celu właściwego wdrożenia koniecznie należy w samej organizacji dokonać wyboru takich projektów, co jest wbrew pozorom bardzo trudnym procesem. Jeżeli organizacja nie ma zbudowanej metodyki zbierania, analizy i wyboru projektów – wówczas mamy do czynienia z podejściem „kto pierwszy i głośniejszy, ten lepszy”. Brak kryteriów, schematu analizy, ustawionego procesu z odpowiednimi rolami w organizacji – będzie utrudniał wybór tych nowych, wprowadzających innowacyjne rozwiązania projektów. Kolejnym wskazanym elementem jest wprowadzenie mechanizmów analizy, weryfikacji, wyboru i stałego monitorowania projektów. Proces musi być tak zbudowany, aby był znany właściciel/gospodarz, który będzie według ustalonego schematu zarządzał całym przedsięwzięciem. Podobnie jak tradycyjne projekty, tak i projekty informatyczne muszą być objęte elementami analizy ekonomicznej – a dlaczego? Projekty informatyczne angażują drogie i deficytowe zasoby ludzkie po stronie wykonawców, angażują także kluczowe zasoby ludzkie po stronie biznesu i IT wewnątrz organizacji, kadrę zarządzającą oraz zawieranie nowych umów w ramach wdrażanych produktów i usług.

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Wycena wartości godziwej aktywów przedsiębiorstwa

MC_69_25.jpg

W artykule zajmiemy się kwestią szacowania wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa. Na gruncie rachunkowości definicja wartości godziwej zawarta jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz – poświęconym w całości szacowaniu wartości godziwej – Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 13. W obu tych źródłach definicje w zasadzie są zbieżne, przy czym MSSF 13 stanowi znaczne rozwinięcie metodologii jej szacowania.

Czytaj więcej

Jakiego lidera i jakich kompetencji potrzebuje zespół multidyscyplinarny?

INFO_24_55.jpg

Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.

Czytaj więcej

Integracja WMS z platformą e‑commerce

INFO_24_50.jpg

System WMS, jak każde inne rozwiązanie przygotowane dla biznesu, wdraża się po to, żeby w dłuższej perspektywie oszczędzać (albo nawet zarabiać) pieniądze. W przypadku systemów do zarządzania magazynem jest to przede wszystkim oszczędność na zasobach ludzkich, zwrotach i reklamacjach.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama