W poprzednim artykule zacząłem pokazywać, jak z danych w Excelu, zawierających informacje o różnych fakturach, można szybko stworzyć wiekowanie należności i zobowiązań według kontrahentów. Nasze poprzednie spotkanie zakończyliśmy tuż przed tym, gdy mieliśmy domknąć pętlę przetwarzającą dane poszczególnych kontrahentów. Zatem – domknijmy ją i analizujmy dalej.

W momencie, w którym się rozstawaliśmy, dysponowaliśmy tabelą dla jednego z kontrahentów, składającą się z trzech kolumn: przedziałów wiekowania, wartości w tych przedziałach i numeru NIP. Dane te znajdowały się w porcie wyjścia węzła Constant Value Column, gdzie dodaliśmy kolumnę ze stałą wartością – właśnie NIP-em – na podstawie wyciągniętej wcześniej zmiennej.

W tym miejscu winien jestem jedno wyjaśnienie. Można było uzyskać ten efekt nieco prostszym sposobem. Zamiast tworzyć zmienną przechowującą NIP kontrahenta, poprzez nią dodawać kolumnę, mogliśmy ustawić te parametry w węźle grupującym Wg przedziałów. Zależało mi jednak na tym, aby pokazać jak najwięcej możliwości KNIME. W ten sposób widać, że z danych przetworzonych przez workflow można tworzyć zmienne, które potem mogą nim sterować. Jednocześnie zmienne możemy wprowadzać na różnych etapach do danych i wykorzystywać w dalszej analizie.

Bez względu na to, jak uzyskamy naszą tabelę z wiekowaniem, to wszystko, co możemy z nią zrobić na tym etapie. Pora przekazać ją węzłowi zamykającemu pętlę, aby móc utworzyć zestawienie dla wszystkich naszych kontrahentów. Dlatego węzeł Constant Value Column podłączamy do górnego portu węzła Recursive Loop End, który czekał na ten moment od dawna. Do tej pory miał podłączony do dolnego portu jedynie węzeł Row Splitter, dzielący tabelę unikatowych NIP-ów. Teraz pętla jest gotowa i możemy ją uruchomić. Zwracam uwagę, że – w zależności od rozmiaru naszych danych, jak i mocy obliczeniowych komputera – jej zakończenie może trochę potrwać, niemniej nie powinno to przekroczyć kilkunastu–kilkudziesięciu sekund. O zakończeniu działania pętli poinformuje nas zielone światło pod kończącym ją węzłem. W jej porcie wyjściowym powinna czekać na nas tabela składająca się z trzech kolumn zawierających: przedziały wiekowania, salda dla tych przedziałów oraz NIP-y naszych kontrahentów. W zależności od sposobu przetwarzania danych w pętli (z wykorzystaniem tworzenia zmiennej lub tylko za pomocą grupowania danych) kolejność tych kolumn może być różna.

Tak ułożone dane należy przetworzyć do bardziej zrozumiałej postaci. Użytkownicy Excela zapewne zakrzykną w tym momencie „tabela przestawna!” – i będą mieli rację. Ale obiecałem, że nie wyjdziemy z KNIME. Dlatego następnym węzłem po zamknięciu pętli będzie Pivoting. Pozwala on na przekształcenie danych w tabeli przestawnej dokładnie tak, jak robi to Excel. Ma też trzy porty wyjścia, ale o nich za chwilę. Najpierw przetwórzmy nasze dane.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 23/2020

WMS – 10 korzyści dla twojego biznesu

WMS.jpg

WMS to rozwiązanie do zarządzania zadaniami na magazynie, którego wdrożenie może znacznie usprawnić twój biznes. System to nie tylko pełniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale także liczne usprawnienia związane z szybkim dostępem do informacji, łatwiejszym kierowaniem pracą magazynierów oraz kompletacją i pakowaniem zamówień. Jakie korzyści mogą płynąć z wdrożenia systemu WMS? Przygotowaliśmy listę 10 najważniejszych efektów, które osiągają nasi klienci w swoich firmach.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Ocena opłacalności projektów

MC_68_42.jpg

Chcąc ocenić opłacalność projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach, trzeba przyjąć właściwą metodologię, a także określić zasady wyznaczania mierników służących ocenie efektywności inwestycji. Tylko wówczas możemy przystąpić do właściwej oceny i uzyskać interesujące nas dane. W artykule omawiamy te zagadnienia na przykładzie przedsiębiorstwa z branży chemicznej, które rozważa wdrożenie projektu polegającego na zakupie technologii do wytwarzania nowego preparatu.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Kiedy system ERP nie wspiera księgowości

MC_68_76.jpg

Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama