W poprzednim artykule zacząłem pokazywać, jak z danych w Excelu, zawierających informacje o różnych fakturach, można szybko stworzyć wiekowanie należności i zobowiązań według kontrahentów. Nasze poprzednie spotkanie zakończyliśmy tuż przed tym, gdy mieliśmy domknąć pętlę przetwarzającą dane poszczególnych kontrahentów. Zatem – domknijmy ją i analizujmy dalej.

Praktyka czyni mistrzów, czyli tworzymy workflow w KNIME (cz. 2)

W momencie, w którym się rozstawaliśmy, dysponowaliśmy tabelą dla jednego z kontrahentów, składającą się z trzech kolumn: przedziałów wiekowania, wartości w tych przedziałach i numeru NIP. Dane te znajdowały się w porcie wyjścia węzła Constant Value Column, gdzie dodaliśmy kolumnę ze stałą wartością – właśnie NIP-em – na podstawie wyciągniętej wcześniej zmiennej.

W tym miejscu winien jestem jedno wyjaśnienie. Można było uzyskać ten efekt nieco prostszym sposobem. Zamiast tworzyć zmienną przechowującą NIP kontrahenta, poprzez nią dodawać kolumnę, mogliśmy ustawić te parametry w węźle grupującym Wg przedziałów. Zależało mi jednak na tym, aby pokazać jak najwięcej możliwości KNIME. W ten sposób widać, że z danych przetworzonych przez workflow można tworzyć zmienne, które potem mogą nim sterować. Jednocześnie zmienne możemy wprowadzać na różnych etapach do danych i wykorzystywać w dalszej analizie.

Bez względu na to, jak uzyskamy naszą tabelę z wiekowaniem, to wszystko, co możemy z nią zrobić na tym etapie. Pora przekazać ją węzłowi zamykającemu pętlę, aby móc utworzyć zestawienie dla wszystkich naszych kontrahentów. Dlatego węzeł Constant Value Column podłączamy do górnego portu węzła Recursive Loop End, który czekał na ten moment od dawna. Do tej pory miał podłączony do dolnego portu jedynie węzeł Row Splitter, dzielący tabelę unikatowych NIP-ów. Teraz pętla jest gotowa i możemy ją uruchomić. Zwracam uwagę, że – w zależności od rozmiaru naszych danych, jak i mocy obliczeniowych komputera – jej zakończenie może trochę potrwać, niemniej nie powinno to przekroczyć kilkunastu–kilkudziesięciu sekund. O zakończeniu działania pętli poinformuje nas zielone światło pod kończącym ją węzłem. W jej porcie wyjściowym powinna czekać na nas tabela składająca się z trzech kolumn zawierających: przedziały wiekowania, salda dla tych przedziałów oraz NIP-y naszych kontrahentów. W zależności od sposobu przetwarzania danych w pętli (z wykorzystaniem tworzenia zmiennej lub tylko za pomocą grupowania danych) kolejność tych kolumn może być różna.

Tak ułożone dane należy przetworzyć do bardziej zrozumiałej postaci. Użytkownicy Excela zapewne zakrzykną w tym momencie „tabela przestawna!” – i będą mieli rację. Ale obiecałem, że nie wyjdziemy z KNIME. Dlatego następnym węzłem po zamknięciu pętli będzie Pivoting. Pozwala on na przekształcenie danych w tabeli przestawnej dokładnie tak, jak robi to Excel. Ma też trzy porty wyjścia, ale o nich za chwilę. Najpierw przetwórzmy nasze dane.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

UX w systemach wewnętrznych, czyli nowy wymiar chmurowych rozwiązań dla biznesu

UX w systemach wewnętrznych, czyli nowy wymiar chmurowych rozwiązań dla biznesu

Początek lat 90. XX w. SAP R/3 wchodzi przebojem na rynek, a jego rewolucyjny interfejs zbiera pochlebne opinie wśród użytkowników. Tak pochlebne, że musiało minąć wiele, wiele lat, by wizualne aspekty systemu zostały znacząco zaktualizowane. Na szczęście wraz z pojawieniem się w 2015 roku wersji S/4HANA trendy dotyczące wyglądu i komfortu użytkowania znowu zaczęły odgrywać znaczącą rolę. Interfejs Fiori przeniósł system w kafelkowy, smartfonowy, intuicyjny świat, a rozwiązania cloudowe pozwoliły pójść o krok dalej i rozwijać zagadnienia User Experience i Employer Experience.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 27/2021

Kiedy system do konsolidacji sprawozdań finansowych sprawdzi się lepiej niż Excel

Kiedy system do konsolidacji sprawozdań finansowych sprawdzi się lepiej niż Excel

Czy da się przygotować sprawozdanie skonsolidowane firmy wyłącznie za pomocą Excela? W większości wypadków: tak! Czy w firmach, w których został odpowiednio wdrożony system informatyczny, ten proces przebiega sprawniej? Również tak! Inwestycja w system do konsolidacji sprawozdań finansowych, mimo iż najczęściej nie jest koniecznością, może pomóc uporządkować i usprawnić wiele aspektów raportowania grupowego.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama