Moja przygoda z KNIME miała dwa początki. Za pierwszym razem dowiedziałem się, że taki program istnieje, zainstalowałem go i tyle. Nie wiedziałem, jak łączyć ze sobą te kwadraty, aby z sensem przetwarzać dane. Drugi początek był wtedy, gdy zobaczyłem, jak ktoś praktycznie używa KNIME, i przekonałem się, że to nie jest tak skomplikowane. A przede wszystkim – rozbudziłem w sobie ciekawość. Dziś zadbam, aby ten cykl artykułów nie wymagał drugiego początku w jakimś innym miejscu i czasie.

Praktyka czyni mistrzów, czyli tworzymy workflow w KNIME (cz. 1)

W poprzednich częściach naszego cyklu przedstawiałem szczegóły dotyczące wyglądu i używania KNIME. Pokazałem, jak prosty w obsłudze i jednocześnie bogaty w funkcje jest to program. Jednak nadal wśród wielu czytelników może być żywa wątpliwość – czy faktycznie jest to program dla mnie? Co i – przede wszystkim – jak można w nim zrobić? Rozumiem, że proste przedstawienie historii tej rewelacyjnej aplikacji i jej interfejsu może być niewystarczające, aby przełamać opór przed stworzeniem swojego własnego workflow. Pamiętam, jak na początku było mi trudno zrozumieć zalety KNIME, dopóki nie zobaczyłem, jak robi się prosty schemat przepływu danych.

Dlatego dziś zrobimy to razem.

Wiekowanie rozrachunków oparte na zestawieniu faktur

Postanowiłem wziąć na warsztat coś prostego, a jednocześnie pokazującego kilka trochę bardziej zaawansowanych funkcji KNIME. Stąd pomysł na stworzenie wiekowania rozrachunków opartego na zestawieniu faktur. Mam świadomość, że tego typu raporty można tworzyć za pomocą innych narzędzi lub prościej w ­KNIME, niż w pokazany przeze mnie sposób. Mam jednak nadzieję, że ten prosty workflow zainspiruje do poszukiwań i tworzenia własnych narzędzi.

Zanim zaczniemy, przypomnę, że wszystkie węzły wyszukuje się w oknie Node Repository – a następnie przeciąga do obszaru roboczego lub przenosi je tam podwójnym kliknięciem. Jeśli w obszarze roboczym mamy już zaznaczony jakiś węzeł, podwójne kliknięcie spowoduje automatyczne połączenie już istniejącego węzła z właśnie dodawanym. Warto weryfikować te połączenia i w razie niespójności korygować je, przeciągając ręcznie łącza z portu wyjścia do portów wejścia. Właściwości każdego z węzłów edytujemy poprzez dwukrotne kliknięcie na nim, gdy znajduje się w obszarze roboczym, a zatwierdzamy je, klikając OK. Dobrą praktyką jest też testowanie workflow poprzez uruchamianie go po dodaniu kolejnego węzła (można użyć przycisku F7 na zaznaczonym węźle) i sprawdzaniu otrzymanych danych poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na porcie wyjścia i wybranie ostatniej opcji z menu.

Na potrzeby tego przykładu oprę się na fikcyjnych danych, ale jestem przekonany, że każdy z czytelników będzie w stanie łatwo dostosować tego typu workflow do działania na raportach, jakie uzyskuje ze swojego systemu finansowo-księgowego. Przyjmuję też, że dany raport otrzymujemy w formie pliku Excela (.xlsx lub .csv). Nie ma jednak przeciwwskazań, aby nie skorzystać z węzła pozwalającego na pobranie tych danych bezpośrednio z bazy danych systemu za pomocą zapytania SQL. Wiem, że nie każda firma ma taką możliwość – a niejednokrotnie także chęć na bezpośrednią ingerencję w dane programu. Z kronikarskiego obowiązku zaznaczam więc, że jest to możliwe i wymaga tylko kilku dodatkowych węzłów obsługujących zapytania SQL.

Przyjmijmy zatem, że z naszego systemu uzyskaliśmy plik, w którym są następujące kolumny (Rysunek 1):

  • liczba porządkowa (lp.),
  • NIP wystawcy faktury (NIP wystawcy),
  • NIP odbiorcy faktury (NIP kontrahenta),
  • numer faktury (FV),
  • kwota brutto faktury (Kwota),
  • termin płatności faktury (Termin),
  • saldo faktury na dany dzień (Saldo).

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Przegląd systemów WMS

Przegląd systemów WMS

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych w ich obiektach. Z pomocą przychodzą systemy WMS.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 26/2021

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Z roku na rok rośnie liczba i zakres ataków hakerskich. Niestety, kultura bezpieczeństwa w polskich firmach nie rośnie wraz z nimi. Jak przebiegają najczęstsze ataki hakerskie? Jak się przed nimi zabezpieczyć i dlaczego inwestycja w nawet najnowocześniejsze technologie to wciąż za mało?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama