Symulacja biznesowa jest kwintesencją wykorzystania języka BPMN do tworzenia modeli procesów w organizacji. Pozwala na dokonywanie głębokich analiz i ocen tego, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Wykorzystanie atrybutów oraz danych z zewnętrznych źródeł może znacząco usprawnić ten proces.

Symulacja procesu biznesowego to ostateczny krok w kierunku poznania jego natury. Ten etap stanowi ukoronowanie długiej drogi, która zaczyna się w momencie podjęcia decyzji o chęci uporządkowania procesów zachodzących w organizacji, a kończy się, gdy możliwe jest wygenerowanie stanów dla przebiegu żetonu (wykonania pracy) w zaprojektowanym modelu. Warunkiem dodatkowym poprawnie wykonanej symulacji jest możliwość dokonywania analiz As-Is To-Be za pomocą scenariuszy, jak też możliwość zasilania modelu zmiennymi danymi.

Tradycyjne podejście do modelowania biznesowego zachodzi w sytuacji, gdy za pomocą standaryzowanych kształtów BPMN opisywany jest proces lub grupa procesów. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są podstawowe narzędzia umożliwiające korzystanie z notacji BPMN. Niewątpliwe takie podejście stanowi pewną wartość dodaną dla organizacji, ale ma przy tym wiele wad. Największą z nich jest fakt, że w ten sposób proces de facto jest rysowany, a nie modelowany.

Rysunek a model

Podstawowa różnica między rysunkiem a modelem polega na tym, że ten drugi umożliwia rozbudowę mapy procesu o dodatkowy zestaw danych, które następnie mogą być użyte w procedurze przygotowania symulacji biznesowej. Oznacza to, że pod graficzną reprezentacją kształtów BPMN ukryte będą dodatkowe parametry, takie jak czas wykonania czynności, sterowanie bramkami, koszty wykorzystania zasobów, harmonogramy wykonywania zadań i wiele innych. Jak łatwo zatem zauważyć, tak przygotowany model będzie zaawansowaną konstrukcją, która otwiera przed osobami zarządzającymi duże możliwości analityczne. Aby jednak model nadawał się do przeprowadzenia symulacji, należy spełnić kilka warunków:

  1. W ramach organizacji możliwy jest dostęp do danych, które zasilają model;
  2. Model przygotowany jest w odpowiednim środowisku informatycznym, które zapewnia sprawne możliwości symulacyjne;
  3. Model może być wielokrotnie zasilany zmiennymi danymi.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Wycena wartości godziwej aktywów przedsiębiorstwa

MC_69_25.jpg

W artykule zajmiemy się kwestią szacowania wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa. Na gruncie rachunkowości definicja wartości godziwej zawarta jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz – poświęconym w całości szacowaniu wartości godziwej – Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 13. W obu tych źródłach definicje w zasadzie są zbieżne, przy czym MSSF 13 stanowi znaczne rozwinięcie metodologii jej szacowania.

Czytaj więcej

Jakiego lidera i jakich kompetencji potrzebuje zespół multidyscyplinarny?

INFO_24_55.jpg

Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.

Czytaj więcej

Integracja WMS z platformą e‑commerce

INFO_24_50.jpg

System WMS, jak każde inne rozwiązanie przygotowane dla biznesu, wdraża się po to, żeby w dłuższej perspektywie oszczędzać (albo nawet zarabiać) pieniądze. W przypadku systemów do zarządzania magazynem jest to przede wszystkim oszczędność na zasobach ludzkich, zwrotach i reklamacjach.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama