Symulacja biznesowa jest kwintesencją wykorzystania języka BPMN do tworzenia modeli procesów w organizacji. Pozwala na dokonywanie głębokich analiz i ocen tego, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Wykorzystanie atrybutów oraz danych z zewnętrznych źródeł może znacząco usprawnić ten proces.

Symulacja procesu biznesowego to ostateczny krok w kierunku poznania jego natury. Ten etap stanowi ukoronowanie długiej drogi, która zaczyna się w momencie podjęcia decyzji o chęci uporządkowania procesów zachodzących w organizacji, a kończy się, gdy możliwe jest wygenerowanie stanów dla przebiegu żetonu (wykonania pracy) w zaprojektowanym modelu. Warunkiem dodatkowym poprawnie wykonanej symulacji jest możliwość dokonywania analiz As-Is To-Be za pomocą scenariuszy, jak też możliwość zasilania modelu zmiennymi danymi.

Tradycyjne podejście do modelowania biznesowego zachodzi w sytuacji, gdy za pomocą standaryzowanych kształtów BPMN opisywany jest proces lub grupa procesów. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są podstawowe narzędzia umożliwiające korzystanie z notacji BPMN. Niewątpliwe takie podejście stanowi pewną wartość dodaną dla organizacji, ale ma przy tym wiele wad. Największą z nich jest fakt, że w ten sposób proces de facto jest rysowany, a nie modelowany.

Rysunek a model

Podstawowa różnica między rysunkiem a modelem polega na tym, że ten drugi umożliwia rozbudowę mapy procesu o dodatkowy zestaw danych, które następnie mogą być użyte w procedurze przygotowania symulacji biznesowej. Oznacza to, że pod graficzną reprezentacją kształtów BPMN ukryte będą dodatkowe parametry, takie jak czas wykonania czynności, sterowanie bramkami, koszty wykorzystania zasobów, harmonogramy wykonywania zadań i wiele innych. Jak łatwo zatem zauważyć, tak przygotowany model będzie zaawansowaną konstrukcją, która otwiera przed osobami zarządzającymi duże możliwości analityczne. Aby jednak model nadawał się do przeprowadzenia symulacji, należy spełnić kilka warunków:

  1. W ramach organizacji możliwy jest dostęp do danych, które zasilają model;
  2. Model przygotowany jest w odpowiednim środowisku informatycznym, które zapewnia sprawne możliwości symulacyjne;
  3. Model może być wielokrotnie zasilany zmiennymi danymi.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Cyber Risk w e-commerce – bezpieczeństwo w e-sklepie

INFO_21_50.jpg

Dlaczego nie mając powierzchni wystawienniczej i showrooms możemy być okradzeni? Co, oprócz bezpieczeństwa transakcji, powinniśmy chronić, żeby nie ponieść szkód w biznesie? Przed czym chronią ubezpieczenia cyber risk?

 

Czytaj więcej

Budżetowanie kosztów metodą Activity Based Budgeting

INFO_21_46.jpg

Tradycyjne budżetowanie jest czasochłonne, może ograniczać innowacje i powodować utratę kontroli nad kosztami przez odpowiedzialnych za nie menedżerów. Activity Based Budgeting (ABB) skupia się na wyniku i lepiej dostosowuje się do strategicznych celów redukcji kosztów organizacji i ciągłej poprawy procesów.

Czytaj więcej

Projekty IT jako projekty specjalne w firmie

INFO_21_36.jpg

Żyjemy w czasach zmienności. Jesteśmy świadkami, jak powstają zupełnie nowe firmy, które całkowicie przedefiniowują znane nam branże i wpływają na zmiany w modelach biznesowych. Klienci coraz częściej podnoszą swoje oczekiwania i współuczestniczą w ich opracowaniu. Możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy użytkownikami jest nieograniczona. Zmiana jest nieunikniona i wpisana w naszą codzienność – a same zmiany to już nie proste wymagania, tylko złożone schematy, procesy, badania, a to wszystko jest oparte na rozwiązaniach IT. IT jest kluczowym czynnikiem w projektach i obecnie nie można ich sobie wyobrazić bez niego.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama