Zmieniamy nasze podejście i życie w związku z obecnym na całym świecie wirusem SARS-CoV-2. Życie znane sprzed pandemii powoli staje się historią, a wirus kreuje inną teraźniejszość, do której wszyscy próbujemy się dostosować. Wspomniane zmiany nie dotyczą tylko naszego życia prywatnego (choć w tym wymiarze są najbardziej odczuwalne), ale również nowego podejścia do pracy, nauki czy funkcjonowania biznesu.

Komunikacja, nauka i praca zdalna – możliwe scenariusze z open source

Podobnie jak w życiu, w informatyce też podejmujemy decyzje, które mogą oddalić nas lub przybliżyć do realizacji postawionego przed nami celu i osiągnięcia sukcesu. Decyzje te mają realne przełożenie na finanse firmy, co w trudnych czasach może decydować o przetrwaniu prowadzonego biznesu. Takim wyborem może być choćby zastosowana metodologia, dobór narzędzi czy wybranie odpowiedniego oprogramowania z uwzględnieniem zysków i strat oraz wiążących się z tym kosztów.

W tym artykule skupimy się na kwestiach komunikacji, nauki oraz pracy zdalnej z wykorzystaniem narzędzi open source. Aspekt szkoleniowy i edukacyjny nie jest jedynym możliwym scenariuszem, który można zrealizować przy pomocy wskazanego w tym artykule oprogramowania. Z pełnym sukcesem można wykorzystać je do kontaktów prywatnych, a z drugiej strony do pracy zdalnej.

BigBlueButton

Pierwszym proponowanym rozwiązaniem open source jest BigBlueButton (BBB).

To oparty na HTML5 system konferencyjny do prowadzenia rozmów, spotkań wideo oraz interaktywnej edukacji zdalnej. Jest szczególnie interesujący ze względu na to ostatnie zastosowanie, tj. prowadzenie interaktywnych szkoleń zdalnych i w tym aspekcie będzie omawiany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba połączeń głosowych lub wideo – jak choćby podczas konsultacji czy spotkań zespołów roboczych oraz w komunikacji pomiędzy pracownikami. Interfejs graficzny po zalogowaniu się do platformy BigBlueButton przedstawia Rysunek 1.

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Przegląd systemów WMS

Przegląd systemów WMS

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych w ich obiektach. Z pomocą przychodzą systemy WMS.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 26/2021

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Z roku na rok rośnie liczba i zakres ataków hakerskich. Niestety, kultura bezpieczeństwa w polskich firmach nie rośnie wraz z nimi. Jak przebiegają najczęstsze ataki hakerskie? Jak się przed nimi zabezpieczyć i dlaczego inwestycja w nawet najnowocześniejsze technologie to wciąż za mało?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama