Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Kiedy system ERP nie wspiera księgowości

Ten stan rzeczy widać bardzo wyraźnie zwłaszcza na przykładzie wdrażanych w firmie biznesowych rozwiązań informatycznych, na przykład systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (Enterprise Resource Planning, ERP). Oprogramowania, zawierające zwykle wiele modułów wspierających różne obszary biznesowe, mają na celu przyspieszenie pracy, pozwalają też lepiej kontrolować i zarządzać procesami zachodzącymi w firmie. Nie można odmówić im zalet – jeśli zostaną poprawnie wdrożone, znacznie poprawiają funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlaczego więc tak często są powodem narzekania księgowych działających w międzynarodowych spółkach? Przyczyn jest kilka, a każdą z nich można zidentyfikować za pomocą audytu technicznego dla obszaru finansów i rachunkowości.

Lokalne standardy versus wymagania centrali

Choć niewątpliwie ułatwiłoby to funkcjonowanie firm międzynarodowych, to niestety standardy prawne odnośnie do rachunkowości czy składania sprawozdań znacznie różnią się pomiędzy państwami. Każda firma działająca lokalnie ma dwa zobowiązania – musi poprawnie rozliczać się przed organami kraju, w którym znajduje się jej oddział, oraz opracowywać raporty w zunifikowanej dla całej spółki międzynarodowej formie, by następnie przekazać je do centrali. Tylko rzetelne sprawozdania, zgodne z przyjętymi przez całe przedsiębiorstwo regułami, pozwalają analizować dane, tworzyć strategie firmy, a także – co nie mniej ważne – porównywać oddziały między sobą pod kątem ich wyników czy rentowności. Nic więc dziwnego, że to właśnie globalne standardy mają priorytet dla zarządu czy osób decyzyjnych. Niestety, za takim rozłożeniem akcentów podąża zwykle marginalizowanie kwestii lokalnych.

W efekcie pracownicy obszarów rachunkowości i finansów zostają postawieni przed oprogramowaniem, które umożliwia im pracę na danych wyłącznie według standardów globalnych. Bieżąca obsługa księgowa – związana na co dzień przede wszystkim z lokalnymi regulacjami – siłą rzeczy musi się odbywać poza systemem. Zwykle w sukurs przychodzi popularny arkusz kalkulacyjny. Ręczne przetwarzanie setek kolumn i tysięcy wartości jest nie tylko uciążliwe i czasochłonne, ale przede wszystkim znacząco zwiększa ryzyko popełnienia błędu. Również bezpieczeństwo kluczowych dla firmy danych jest zagrożone. Końcowym efektem może być także niezgodność wyników pomiędzy tym, co zaraportowała firma lokalnie, a tym, co zostało przekazane w sprawozdaniu do centrali.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: Finanse i Controlling nr 68/2020

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Przegląd systemów WMS

Przegląd systemów WMS

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych w ich obiektach. Z pomocą przychodzą systemy WMS.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 26/2021

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Z roku na rok rośnie liczba i zakres ataków hakerskich. Niestety, kultura bezpieczeństwa w polskich firmach nie rośnie wraz z nimi. Jak przebiegają najczęstsze ataki hakerskie? Jak się przed nimi zabezpieczyć i dlaczego inwestycja w nawet najnowocześniejsze technologie to wciąż za mało?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama