Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.

Każdego dnia w życiu zawodowym stawiane są przed nami wyzwania, których pokonanie wymaga szerokiego spektrum kompetencji. Czy mówimy o zarządzaniu firmą, obsłudze tak rozbudowanego oprogramowania, którym jest system SAP, czy o realizacji projektów operacyjnych – w każdym z tych zadań potrzebne są zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde; zarówno specjalizacje techniczne, jak i umiejętność krytycznego myślenia czy kreatywnego rozwiązywania problemów. Jednym słowem – potrzebne są zróżnicowane kwalifikacje, a te zapewnić mogą zespoły multidyscyplinarne.

Kocioł kompetencji

Zespoły multidyscyplinarne to organizmy złożone z różnych osób – odmiennych zarówno pod względem umiejętności zawodowych, zdobytej edukacji, przebytej ścieżki kariery, jak i pod względem osobowości czy doświadczeń życiowych.

Różnorodność jest największą siłą i zarazem największym wyzwaniem przy tworzeniu i prowadzeniu zespołów multi­dyscyplinarnych. Siłą – ponieważ zapewnia szereg pozytywnych efektów, zarówno z biznesowego punktu widzenia (wydajność i jakość pracy, holistyczne podejście do projektu), jak i z punktu widzenia pracowników (ciągły rozwój, komfortowa atmosfera współpracy i wspieranie się). Wyzwaniem – ponieważ, by grupa zupełnie odmiennych od siebie ludzi mogła efektywnie współpracować, stać się zespołem, należy poświęcić czas na stworzenie jej warunków do poznania się, wzajemnego zrozumienia i dogrania. Tutaj duża rola przypada liderowi zespołu, którego zadaniem jest nie tylko rozdzielanie zadań i rozliczanie efektów, ale przede wszystkim – dbanie o wysoki poziom komunikacji, wypracowanie wspólnych celów oraz dbanie o motywację.

Wiele osób zada sobie pytanie: dlaczego inwestować czas w budowanie zespołu złożonego z osób o odmiennych doświadczeniach, kompetencjach, charakterach, skoro potencjalnie oznacza to konieczność żmudnego wypracowania metod kooperacji? Czy nie lepiej zebrać taką grupę, która jest do siebie podobna – tak pod względem umiejętności, jak i osobowości? Innymi słowy: co tak naprawdę dają nam zespoły multidyscyplinarne, co usprawiedliwiałoby ten wysiłek?

Odpowiedź jest prosta: zróżnicowany zespół to komplementarne kompetencje. To zespół, który jest w stanie zmierzyć się z każdym zadaniem, bez względu na to, czy będzie ono miało podłoże techniczne, czy „miękkie”. W tworzeniu oprogramowania może to być zarówno kodowanie funkcjonalności, jak i projektowanie strony wizualnej tak, by była intuicyjna dla użytkowników. W zarządzaniu firmą to mogą to być działania operacyjne, jak i obsługa finansów, administracji czy marketing przedsiębiorstwa. We wsparciu systemów SAP – rozwiązywanie incydentów, organizacja szkoleń czy prowadzenie długoterminowych prac projektowych, a także komunikacja oraz utrzymywanie relacji z klientem. Jeden zespół jest w stanie wykonać dziesiątki zróżnicowanych działań bez wsparcia z zewnątrz. Wszystko to – dzięki multidyscyplinarności i synergii tej różnorodności.

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Wycena wartości godziwej aktywów przedsiębiorstwa

MC_69_25.jpg

W artykule zajmiemy się kwestią szacowania wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa. Na gruncie rachunkowości definicja wartości godziwej zawarta jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz – poświęconym w całości szacowaniu wartości godziwej – Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 13. W obu tych źródłach definicje w zasadzie są zbieżne, przy czym MSSF 13 stanowi znaczne rozwinięcie metodologii jej szacowania.

Czytaj więcej

Integracja WMS z platformą e‑commerce

INFO_24_50.jpg

System WMS, jak każde inne rozwiązanie przygotowane dla biznesu, wdraża się po to, żeby w dłuższej perspektywie oszczędzać (albo nawet zarabiać) pieniądze. W przypadku systemów do zarządzania magazynem jest to przede wszystkim oszczędność na zasobach ludzkich, zwrotach i reklamacjach.

Czytaj więcej

Audyt bezpieczeństwa IT

INFO_24_45.jpg

Każda organizacja chcąca przetrwać i konkurować z innymi firmami, musi inwestować w technologię informatyczną, która zapewnia dostępność, integralność i poufność danych. Epidemia COVID-19 i jej konsekwencje, udowadniają nam, że technologia jest nam potrzebna do życia niczym woda czy tlen. Liderzy odpowiedzialni za organizację muszą stawić czoła bardzo złożonym procesom, w tym informatycznym. Wraz ze wzrostem zagrożeń system informatyczny firmy może być narażony na potencjalne ryzyko. Jest to jeden z głównych powodów, dla których firmy coraz częściej inwestują w usługi audytu IT.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama