Zastanawiacie się, kiedy roboty przejmą zarządzanie firmą? Powiem wam, że to już się dzieje. I nie chodzi wcale o scenariusz rodem z filmu science fiction czy choćby ostatniej konferencji IAB, tylko o rozwiązania, z którymi pracuję na co dzień. Przedstawię wam implant managera – inteligentne narzędzie do raportowania i zaawansowanej analizy danych.

W 21. numerze „Informacji Zarządczej” z 2019 r. pojawił się artykuł dotyczący inżynierii oprogramowania w MS Excel, w którym poruszyliśmy temat „jakości oprogramowania” i jego wpływu na możliwości budowy robotów, z którymi można się w prosty sposób komunikować. I zanim uznacie, że to nie wasza dziedzina, dodam, że „robotem” nazywam każde rozwiązanie w MS Excel, które pozwala zautomatyzować proces (lub jego część) przetwarzania i analizy danych. W tamtym artykule porównałem dashboard z implantem managera. Zanim do tych rozważań wrócimy, warto na chwilę zatrzymać się przy tym pierwszym terminie.

Termin „dashboard” (z ang. kokpit, deska rozdzielcza) do języka analityków trafił wprost z motoryzacji i dobrze oddaje charakter tej szczególnej formy raportu. Bo dashboard to nic innego jak raport – zbiór kluczowych informacji zaprezentowany w dającej się objąć jednym spojrzeniem formie z przewagą elementów wizualnych (wykresów, grafik). Dokładnie tak samo jak w samochodzie. I jeśli zadamy sobie pytanie, jaki ten raport powinien być, to analogia rodem z motoryzacji nadal okaże się przydatna.

Przede wszystkim, co już powiedzieliśmy, dashboard musi dać się objąć wzrokiem. Dlatego też wszystkie kontrolki w samochodzie zgromadzone są na stosunkowo niewielkim obszarze przed kierowcą, a dashboard prezentujący dane musi się zmieścić na ekranie komputera lub slajdzie prezentacji.

Z kolei implant managera to pojęcie znacznie szersze. Wymyśliłem ten termin na określenie szeregu funkcjonalności zebranych w jeden spójny system zgodny z metodyką 4TG. Jest to automatycznie działające narzędzie do przeprowadzania analiz, które może wspomagać podejmowanie decyzji albo przejąć proces decyzyjny: w części lub w całości. Dashboard jest jednym z elementów implantu managera i dopiero jako element większej całości staje się naprawdę użyteczny.

Dlaczego? Bo sam dashboard ma istotne ograniczenia – niejako z definicji. Skoro zajmuje ograniczony obszar, to informacji w nim zawartych nie może być dużo, inaczej przestaną być przyswajalne. Informacje na naszą tablicę musimy limitować. Każdy, kto kiedykolwiek przygotowywał lub analizował raport choćby jednego działu, nie mówiąc o całej firmie, wie, jak trudna jest taka selekcja. A w motoryzacji? Dawniej wystarczało kilka statycznych i analogowych zegarów. Dzisiaj wiele decyzji podejmują za kierowcę zautomatyzowane systemy wspomagające jazdę, a jednocześnie kokpity samochodów dostarczają znacznie większą liczbę danych, choć… nie wszystkie naraz. Elektroniczne wyświetlacze sprzężone z systemem łatwo dostępnych przełączników pozwalają wybierać informacje i zmieniać je w razie potrzeby, choćby w trakcie jazdy. Czyż nie tego samego oczekujemy od firmowego raportu?

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 23/2020

WMS – 10 korzyści dla twojego biznesu

WMS.jpg

WMS to rozwiązanie do zarządzania zadaniami na magazynie, którego wdrożenie może znacznie usprawnić twój biznes. System to nie tylko pełniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale także liczne usprawnienia związane z szybkim dostępem do informacji, łatwiejszym kierowaniem pracą magazynierów oraz kompletacją i pakowaniem zamówień. Jakie korzyści mogą płynąć z wdrożenia systemu WMS? Przygotowaliśmy listę 10 najważniejszych efektów, które osiągają nasi klienci w swoich firmach.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Ocena opłacalności projektów

MC_68_42.jpg

Chcąc ocenić opłacalność projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach, trzeba przyjąć właściwą metodologię, a także określić zasady wyznaczania mierników służących ocenie efektywności inwestycji. Tylko wówczas możemy przystąpić do właściwej oceny i uzyskać interesujące nas dane. W artykule omawiamy te zagadnienia na przykładzie przedsiębiorstwa z branży chemicznej, które rozważa wdrożenie projektu polegającego na zakupie technologii do wytwarzania nowego preparatu.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2020

Kiedy system ERP nie wspiera księgowości

MC_68_76.jpg

Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama