Z roku na rok rośnie liczba i zakres ataków hakerskich. Niestety, kultura bezpieczeństwa w polskich firmach nie rośnie wraz z nimi. Jak przebiegają najczęstsze ataki hakerskie? Jak się przed nimi zabezpieczyć i dlaczego inwestycja w nawet najnowocześniejsze technologie to wciąż za mało?

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Według danych z 2019 r., opublikowanych przez Deloitte, tylko 4 proc. menedżerów wyższego szczebla przynajmniej raz w miesiącu omawia temat bezpieczeństwa danych1. Ogólnie w biznesie można zauważyć kulturę powierzania bezpieczeństwa danych działom IT w myśl zasady: są problemy, istnieją ich rozwiązania i dział, który się nimi zajmuje. Jednak jak pokazują liczne przykłady wycieków danych, zaczynając od gigantów takich jak Amazon, aż po małe i średnie przedsiębiorstwa, brak odpowiedniej kultury bezpiecznej pracy z danymi poufnymi, połączony z oddelegowaniem tego zadania, nie przynosi optymalnych rezultatów. Biorąc pod uwagę fakt, że wycieki danych wpływają na dobrostan całej firmy, warto pochylić się nad tematem i rozważyć cyberbezpieczeństwo od podstaw.

Hakerzy atakują

W pewnym sensie można powiedzieć, że w cyberbezpieczeństwie od dekad niewiele się zmienia: z roku na rok liczba ataków hakerskich rośnie, a wraz z nią koszty utrzymania bezpieczeństwa danych – nawet na tym samym poziomie. Według danych Accenture w 2018 r. przeciętny koszt wycieku danych generował koszty wysokości 2,6 mln dolarów. W 2020 r. średni koszt wzrósł do 3,86 mln2. Ogólnie potencjał rynku cyberprzestępców szacuje się na 5,2 bilionów dolarów rocznie i można się spodziewać, że utrzyma się wieloletni trend, czyli liczba ta będzie rosła z roku na rok3.

Nasuwa się więc pytanie: czy to technologia nas zawodzi i dlaczego koszt utrzymania bezpieczeństwa danych stale rośnie? Aby na nie odpowiedzieć, warto zwrócić uwagę na ekonomię świata hakerów oraz czynniki, które powodują, że mimo tak licznych rozwiązań, mających im przeciwdziałać, nadal padamy ofiarą ataków hakerskich.

Świat darknetu

Darknet, czyli anonimizowany, zdecentralizowany i powierzchownie niewidzialny Internet to miejsce, w którym prosperuje ekonomia hakerów. To właśnie tutaj, w miejscu, gdzie niemal każda transakcja jest opłacana kryptowalutą, a wyszukiwarki takie jak Google nie są w stanie zindeksować danych stron, codziennie dochodzi do transakcji, które wspólnie kosztują ekonomię 5,2 biliona dolarów rocznie.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: Finanse i Controlling nr 73/2021

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Przegląd systemów WMS

Przegląd systemów WMS

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych w ich obiektach. Z pomocą przychodzą systemy WMS.

Czytaj więcej

Jakie trudności niesie ze sobą proces przygotowania danych do analizy oraz jak sobie z nimi poradzić?

Jakie trudności niesie ze sobą proces przygotowania danych do analizy oraz jak sobie z nimi poradzić?

Gromadzenie danych jest procesem ciągłym, który polega na pozyskiwaniu optymalnych informacji, określaniu sposobów ich przechowywania oraz aktualizacji. Gromadzenie informacji powinno rozpoczynać się od wcześniejszego określenia potrzeb informacyjnych w przedsiębiorstwie, w przeciwnym wypadku można spodziewać się zalewu masy danych, które okażą się nieprzydatne lub koszt ich przefiltrowania przewyższy przychód z informacji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama