W dobie gospodarki 4.0 walidacja zgodności dokumentów księgowych przez człowieka to wąskie gardło organizacji. Czasochłonną procedurę mogą usprawnić systemy IT wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji.

AI wspiera precyzję controllera

Dla średnich i dużych przedsiębiorstw sprawdzanie zgodności z przedmiotem zamówienia setek faktur, rachunków czy innych dowodów księgowych to żmudna codzienność. Dotyczy to szczególnie międzynarodowych korporacji, ale także podmiotów sektora finansów publicznych, np. jednostek samorządowych zarządzających środkami publicznymi. Tego typu zadania wykonuje się na wpół automatycznie, na wpół ręcznie, nieraz przy sporych nakładach czasowych i finansowych. Czy istnieje sposób, żeby zautomatyzować klasyfikację faktur oraz wykryć przypadki stuprocentowej zgodności, a zajmować się tylko sytuacjami wymagającymi wyjaśnienia różnic pomiędzy fakturą a zamówieniem?

Jak przygotować się do wdrożenia?

Pojawienie się w przedsiębiorstwie systemu elektronicznego obiegu dokumentów to zdecydowanie duża zmiana, która wyraźnie wpłynie na sposób jego funkcjonowania. Przeprowadzenie dobrej analizy jeszcze przed wdrożeniem pozwoli określić wszystkie kwestie, które będą miały znaczenie dla właściwego działania systemu na przestrzeni lat. Co zatem trzeba wziąć pod uwagę?

Po pierwsze, jakie funkcje system ma pełnić teraz, a jakie będzie realizował wraz z rozwojem firmy w przyszłości. Przewidzenie tego pozwoli na korzystanie z systemu za kilka lat bez problemów i konieczności ingerowania w jego architekturę. Wiadomo, że wielu rzeczy związanych z rozwojem firmy nie można przewidzieć, więc im bardziej wszechstronne i mniej ograniczone sztywnymi modułami rozwiązanie, tym łatwiej będzie można dostosować je do nowych potrzeb. Dlatego najlepiej, żeby wybrany system obiegu dokumentów był elastyczny i skalowalny, pozwalał na łatwą rozbudowę i modyfikacje.

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Przegląd systemów WMS

Przegląd systemów WMS

Magazyn staje się sercem łańcucha dostaw i dlatego jest centralnym punktem inwestycji sprzedawców detalicznych, producentów i dostawców usług logistycznych. System technologii magazynowej staje się coraz bardziej złożony, operatorzy łańcucha dostaw potrzebują bardziej wyrafinowanych systemów zarządzania, które mogą koordynować dużą liczbę indeksów, różnorodność inteligentnych urządzeń i systemów połączonych w ich obiektach. Z pomocą przychodzą systemy WMS.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 26/2021

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Ataki hakerskie na dane firmowe: dlaczego nadal padamy ich ofiarą?

Z roku na rok rośnie liczba i zakres ataków hakerskich. Niestety, kultura bezpieczeństwa w polskich firmach nie rośnie wraz z nimi. Jak przebiegają najczęstsze ataki hakerskie? Jak się przed nimi zabezpieczyć i dlaczego inwestycja w nawet najnowocześniejsze technologie to wciąż za mało?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama