Czy rozwiązania IT mogą wspierać analizy strategiczne w firmie

INFO_14_28.jpg
Współczesne przedsiębiorstwo, aby móc myśleć o przetrwaniu i dalszym funkcjonowaniu na rynku, musi nie tylko wypracować zysk, ale również być stale konkurencyjne. Przez konkurencyjność rozumie się obecnie wsłuchiwanie się w głosy klientów, podążanie za ich zachowaniami, perfekcyjną i intuicyjną obsługę klientów, ale przede wszystkim kreowanie nowych produktów, których nie posiada w ofercie konkurencja, a klienci za moment” będą chcieli mieć. Pierwszym krokiem umożliwiającym takie działanie jest analiza potencjału strategicznego.

Wspominana analiza potencjału strategicznego ma na celu określenie szans firmy na rynku, przewidzenie potencjalnych zagrożeń ze strony konkurencji i oszacowanie potencjału przedsiębiorstwa, dzięki któremu zdoła ono osiągnąć przewagę nad rywalami w swojej branży lub wyjście poza branżę na nowe rynki.

Mając na uwadze coraz krótsze cykle życia produktów i usług, zmiany zachowań klientów, a przede wszystkim łatwy dostęp do informacji i niemal błyskawiczną komunikację na świecie – kluczowym czynnikiem staje się czas.

Dla kadry zarządzającej, która odpowiada za realizację strategii firmy, niezwykle istotne jest szybkie i elastyczne modelowanie biznesowe połączone z analizami wariantowości. W takich działaniach wsparciem są narzędzia informatyczne, bez których nie byłoby możliwe dokonywanie analiz i symulacji.

Analiza strategiczna w firmie

Strategia jest jednym z podstawowych instrumentów zarządzania firmą, a przede wszystkim wyznacza kierunek działań dla pracowników i alokacji zasobów. Dzięki dobrej strategii wiele firm zawdzięcza swój sukces, a co najmniej równie wiele niepowodzeń można wyjaśnić strategicznymi błędami w zarządzaniu. Głównym celem analizy strategicznej jest z jednej strony ocena aktualnie realizowanej przez przedsiębiorstwo strategii, z drugiej strony zaś wytyczenie możliwych kierunków dalszej działalności, w związku z zaobserwowanymi zmianami w bliższym i dalszym otoczeniu.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy