BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „równoległa” – jej właściwości i zastosowanie

Bramka „równoległa” jest jedną z podstawowych bramek logicznych w BPMN 2.0. Jest stosowana do modelowania złożonych procesów, w których wymagana jest choreografia zakładająca wykonanie kilku warunków.

Niniejszy artykuł jest kontynuacją poprzedniego opracowania dotyczącego bramek logicznych w BPMN 2.0 i nawiązuje do kolejnej bramki, która pojawia się w logice modelowania procesów biznesowych, czyli bramki „równoległej”.

Bramka równoległa, podobnie jak bramka „albo” oraz „lub”, może występować w modelu procesu biznesowego w podwójnej roli, tj.:

  • bramki decyzyjnej,
  • bramki scalającej.

przypadku omówionych już wcześniej bramek, ta równoległa służy do reprezentacji logiki modelu przy budowaniu choreografii, czyli złożonych fragmentów procesu biznesowego. W takim przypadku wymagane jest stosowanie warunkowania, które wpływa na kierunek przepływu pracy lub jej podziału.

W notacji BPMN 2.0 bramka równoległa jest reprezentowana przez równoległobok foremny ze znakiem plus (Rysunek 1).

Cechy bramki równoległej

Podstawową cechą bramki równoległej jest działanie logiczne, które zgodnie z zastosowanym trybem bramki działa dwojako, tzn.:

  • w przypadku wykorzystania bramki równoległej jako bramki decyzyjnej – a dokładniej bramki typu rozdziel – logika jej funkcjonowania zakłada, że bramka kieruje pracę, czyli żeton, do wszystkich ścieżek wychodzących; oznacza to, że w przypadku dwóch ścieżek żeton, który wpada do bramki, zostanie podzielony na dwa żetony, a następnie przekierowany do dwóch zaprojektowanych ścieżek wychodzących;
  • w przypadku wykorzystania bramki równoległej jako bramki scalającej logika jej działania będzie polegała na tym, że bramka będzie „czekała” na wykonanie wszystkich ścieżek poprzedzających bramkę; oznacza to, że cały proces będzie „oczekiwał” do momentu, w którym wszystkie żetony znajdą się „w bramce” scalającej typu równoległego.

Znaczenie w choreografii

Na Rysunku 2 przedstawiono działanie bramki równoległej jako rozdzielającej, a na Rysunku 3 jako scalającej.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy