BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „lub” – jej właściwości i zastosowanie

INFO_12_27.jpg

Bramka „Lub” jest jedną z podstawowych bramek logicznych w BPMN 2.0. Stosuje się ją do modelowania złożonych procesów, w których konieczna jest choreografia wymagająca przejścia procesu przez jedną lub kilka równoległych ścieżek zarówno bezwarunkowo, jak i przy jednoczesnym spełnieniu jednego lub kilku warunków.

Niniejszy artykuł jest kontynuacją poprzedniego opracowania dotyczącego bramek logicznych w BPMN 2.0 i nawiązuje do kolejnej bramki, która pojawia się w logice modelowania procesów biznesowych, czyli bramki „Lub”. Bramka logiczna „Lub” występuje w notacji BPMN 2.0 w dwóch wariantach, tj.

  • bramka decyzyjna,
  • bramka scalająca.

Symbolem jej jest romb z kołem w środku (patrz Rysunek 1). Bramka decyzyjna znajduje się w przebiegu jako pierwsza (po lewej stronie rysunku), a bramka scalająca powinna znaleźć się w dowolnym miejscu za nią:

W tym miejscu czytelnik powinien wzmóc swoją koncentrację. Aby to ukazać, na chwilę oderwijmy się od rozpatrywanego wcześniej procesu „Analiza syropu” i zadajmy sobie pytanie, co przyniesie asystentka, jeśli prezes powie: „Proszę przynieść mi kawę lub herbatę”, gdzie słowo „Lub” będzie użyte w znaczeniu bramki „Lub”. Ten proces można przedstawić następująco:

To pytanie może wydawać się zbyt banalne, ale odpowiedź będzie zaskakująca. Otóż, ze względu na brak jakichkolwiek dodatkowych założeń (bramka decyzyjna 3), w tym procesie zostaną dostarczone zarówno herbata, jak i kawa (w pkt 3 w miejsce jednego żetonu1 pojawią się dwa, gdzie jeden będzie poruszał się ścieżką przypisaną dla kierunku „kawa”, a drugi dla kierunku „herbata”). Co więcej, prezes będzie czekał na oba te napoje (bramka scalająca 6), tzn. na oba żetony, aby przejść do kolejnego kroku (Dalszy ciąg spotkania – 7), w którym te kilka żetonów zostanie scalonych w jeden. Należy na to zwrócić uwagę, gdyż słowo „lub” w języku potocznym oznacza wybranie jednej z możliwych opcji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy