BPMN uniwersalnym językiem biznesu: baseny i tory oraz ich rola

INFO_9_strona_39.jpg

Modelowanie i symulacje biznesowe polegają na wiernym odwzorowaniu przebiegu procesu wraz ze wszystkimi jego aktorami. BPMN porządkuje rolę i znaczenie poszczególnych aktorów (czyli organizacji, departamentów, partnerów) dzięki basenom i torom.

W artykule dotyczącym ogólnej charakterystyki modelu (spojrzenie na model) scharakteryzowany został proces analizy wybranego syropu (produkt farmaceutyczny), który był wykonywany przez wiodącą firmę farmaceutyczną w ramach departamentu analiz (laboratorium). Odwzorowaniem tej hierarchii w BPMN są właśnie baseny i tory.

p>Przykład przedstawiony na rysunku 1 nie jest zbyt skomplikowany, ale pozwala zrozumieć ideę basenu (organizacji, w której toczy się proces) oraz toru (wybranego departamentu, w którym realizuje się proces lub jego fragment).

 

Znaczenie basenu i toru

W omawianym procesie rolę basenu pełni „Firma farmaceutyczna”, a tor reprezentowany jest przez laboratorium, w którym realizowany jest proces (w tym przypadku cały). Zaprezentowany na rysunku 1 proces jest najprostszym z możliwych do zaprezentowania, gdyż realizowany jest w ramach jednej organizacji (jeden basen) oraz jednego departamentu (jeden tor). Możliwe są jednak oczywiście bardziej rozbudowane scenariusze, w ramach których w danej organizacji wystąpi kilka torów, a w ramach danego procesu dwie lub trzy organizacje (kilka basenów). Sytuacja taka została odwzorowana na rysunku 2, który stanowi modyfikację procesu zaprezentowanego wcześniej na rysunku 1.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy