Analityka biznesowa wsparta komputerowo to Twój sonar nawigacyjny na morzu decyzji biznesowych

INFO_08_20.jpg

Współczesna nawigacja morska, zwłaszcza dla dużych jednostek poruszających się po nieznanych wodach, nie może obyć się bez sonaru. To on, używając długich, średnich lub krótkich fal dźwiękowych wysyłanych pod wodą, namierza ruchome i statyczne obiekty, mierzy głębokość i wykorzystuje pozyskane dane, by pomóc nawigatorowi bezpiecznie i szybko dotrzeć do celu. Takim sonarem nawigacyjnym dla zarządzających dużymi organizacjami jest analityka biznesowa wsparta komputerowo. Można oczywiście podejmować wiążące decyzje biznesowe bez jej wsparcia, jednak ryzyko rozbicia się o rafę rośnie, a szanse na dopłynięcie do celu najkrótszą z możliwych dróg spadają w sposób istotny.

Analityka biznesowa to nic innego jak gwarancja stałego dostępu do rzetelnej informacji dla osób decyzyjnych w danym przedsiębiorstwie. Informacje te mogą dotyczyć aktualnej sytuacji i zauważalnych trendów, stanowiąc podpowiedź, jak działać, by zwiększyć zyski i jak najlepiej wykorzystywać dostępne zasoby i biznesowe możliwości.

Wielu ekspertów doprecyzowuje, że analityka biznesowa to połączenie oprogramowania i wiedzy branżowej, dostarczonych firmom w postaci pakietu gotowych rozwiązań wspierających decyzje zarządcze. Pozwala ona na to, by decyzje operacyjne i strategiczne opierać na faktach, które poddane filtrom mogą być kwalifikowane jako odstępstwo od normy, albo trend – powtarzające się zjawisko. To rozróżnienie jest bardzo ważne. Jeśli nie mamy komputerowego narzędzia analitycznego, łatwo możemy dać się zwieść wyjątkowo jaskrawym, odbiegającym od normy przypadkom i zakwalifikować je jako coś powszechnego. Dla przykładu: jednorazowa strata w konkretnym dziale nie musi oznaczać, że dział ten źle funkcjonuje. Dopiero uzyskanie informacji, że podobne straty się powtarzają i układają w pewną tendencję, może świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze zjawiskiem wymagającym zastosowania środków zaradczych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy