Wykorzystanie narzędzia iGrafx w analizie scenariuszowej

13_INFO_37.jpg

Częstym problemem, z którym spotykają się analitycy biznesowi, jest kwestia analizy scenariuszowej, czyli zbadania kilku możliwości realizacji procesu. Trudność polega tym przypadku na zestawieniu wpływu czynników (zmiennych) oraz reakcji modelu na te zmienne.

Model i jego symulacja pozwalają na zapoznanie się z przebiegiem dowolnego procesu biznesowego oraz przygotowanie raportu podsumowującego przebieg „życia procesu”. Raport taki zawiera szczegółowe zestawienie dotyczące statystyk transakcji wykonanych w ramach symulacji procesu biznesowego, tj.:

  • Informacje o czasie – statystyki transakcji całego procesu, jego poszczególnych uczestników (basenów i torów) oraz statystyki poszczególnych czynności;
  • Informacje o koszcie procesu – w rozbiciu na analitykę jak powyżej;
  • Informacje o zużyciu zasobów (jak wyżej).

 

Przygotowanie raportu

Pierwszym elementem w procesie wygenerowania raportu jest zaprojektowanie modelu biznesowego opartego na składni BPMN 2.0. Na tym etapie konieczne jest zdefiniowanie basenów oraz toró – czyli organizacji i departamentów, w ramach których będzie realizowany proces, oraz zaprojektowanie czynności oraz logiki procesu. Na Rysunku 1 przedstawiono przykład procesu biznesowego, który posłuży w dalszej kolejności do omówienia procesu raportowania i scenariuszy – jest to proces rozpatrzenia podania. Przykład ten zawiera najpopularniejsze składowe modelu, tj. zdarzenie początkowe i końcowe, czynności oraz bramkę logiczną „albo”.

Zasoby w modelu

Kolejnym krokiem związanym z przygotowaniem raportu jest przypisanie zasobów modelu, tj. dodanie do czynności pracownika, narzędzi lub infrastruktury. Elementy te mogą, ale nie muszą występować łącznie, co oznacza, że do danej czynności można dodać tylko pracownika. Przypisanie zasobów do modelu odbywa się dwuetapowo i polega na tym, że:

  • w etapie pierwszym (patrz Rysunek 2) za pomocą funkcji „zasoby” należy zdefiniować zasób, który będzie przypisany do poszczególnych czynności;
  • w etapie drugim należy alokować zasoby do odpowiednich basenów i torów, a następnie przypisać te zasoby do konkretnych czynności; proces alokacji został zaprezentowany na Rysunku 3.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy