BPMN – podejście zaawansowane: interpretacja raportów

INFO_17_34.jpg

Zaprojektowanie procesu, a następnie jego symulacja służą poznaniu jego natury, ale także rozpoznaniu informacji dotyczących danych tego procesu, tj. czasu trwania, kosztu i kolejki. Jest to ostatni element zaawansowanego podejścia do modelowania przy wykorzystaniu narzędzia iGrafx.

Wprowadzenie

W poprzednim artykule z serii BPMN – podejście zaawansowane opisano znaczenie zaawansowanego podejścia do definiowania czynności w ramach projektowania modelu procesu biznesowego. W tekście wyjaśniono ideę czynności i możliwości, jakie daje iGrafx w zakresie parametryzowania rozwiązań przebiegu procesu biznesowego. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość generowania raportów, które stanowią podsumowanie całego procesu tworzenia modelu oraz jego symulacji.

Definiowanie modelu

W celu uzyskania raportu dotyczącego przebiegu procesu biznesowego niezbędne jest sparametryzowanie wszystkich elementów tego procesu. Etapy tej parametryzacji zostały gruntownie omówione w poprzednich artykułach z serii BPMN językiem biznesu. W tym miejscu należy jednak przypomnieć, że do etapów tych należą:

  1. Przygotowanie kompletnego statycznego odzwierciedlenia modelu;
  2. Sparametryzowanie czynności;
  3. Określenie harmonogramów wykonania czynności;
  4. Zdefiniowanie zasobów organizacji;
  5. Ustawienie generatorów uruchamiania symulacji modelu.

Wykonanie czynności od 1 do 5 pozwoli na uruchomienie symulacji, której przeprowadzenie jest niezbędne do wygenerowania raportu z jej przebiegu.

Na Rysunku 1 zaprezentowano model procesu, który ma sparametryzowane etapy 1–5, co umożliwia uruchomienie symulacji procesu (widoczne ikony pozwalające na start-stop symulacji).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy