Prezentacja i wizualizacja inf. zarządczej

Poznaj Power BI i wprowadź rewolucję w procesie raportowania

Narzędzia Business Intelligence od jakiegoś czasu robią furorę wśród analityków. Nie ma co się dziwić – bazy danych i arkusze kalkulacyjne przestały wystarczać. Danych jest coraz więcej i niezbędne stają się programy, które umożliwią ich szybkie przetworzenie i wizualizację. Microsoft dołączył do tego wyścigu, tworząc narzędzie dające możliwość pobierania, analizowania i wizualizacji danych z wielu różnych źródeł, pod nazwą Power BI. Mnogość źródeł danych ma szczególnie duże znaczenie dla działów finansów i kontrolingu, w których danych i systemów jest sporo.

CIRZ_224_36.jpg

Sztuka szybkiego rozumienia informacji (nie tylko zarządczej) wg IBCS®

Piotr Biliński   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Otrzymałeś właśnie kolejny raport – kilkanaście albo kilkadziesiąt stron. Czytasz strona po stronie, co chwilę zerkasz do przeglądanego parę minut wcześniej materiału, żeby sprawdzić bądź porównać dane w tabelkach lub na wykresach? A może siedzisz w sali konferencyjnej i skupiasz się na zawartości slajdów? Slajd po slajdzie przewijają się zdania, tabele, wykresy… Po pięciu minutach jeszcze kojarzysz, co przedstawiały pierwsze slajdy, po dziesięciu skupiasz się, żeby pamiętać o czym była mowa minutę i slajd wcześniej. Kiedy mija piętnaście minut, powieki stają się coraz cięższe, więc twoją uwagę pochłania plama na ścianie, dzięki której oczy są ciągle otwarte, a twoją myślą przewodnią jest zdanie: „I tak dostanę prezentację na maila i wtedy przejrzę jeszcze raz”, czyli poświęcisz na nią czas razy dwa. Stać cię na to?

MC_57_58.jpg

Szybka analiza utraconych klientów w Tableau

Sebastian Wareluk   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

Tworząc dowolny raport w narzędziu Business Intelligence, pokazujemy na dashboardzie bieżące wyniki, wyniki z poprzednich okresów rozliczeniowych, rentowność, zyski i inne KPI istotne dla naszego biznesu. Jeśli przygotowałeś raport, z którego wynika, że firma ma złe wyniki, to oczywiste jest to, że powinieneś być przygotowany na pytanie: Co możemy zrobić, żeby je poprawić?

Analiza struktury klientów z wykorzystaniem wykresu Tableau: Treemap

Przemysław Piotrowski   Informacja Zarządcza 13/2018 Tylko on-line

W niniejszym artykule będziemy się poruszać w obszarze wizualizacji struktury klientów. Zajmiemy się zatem nie tyle metodami tworzenia segmentów klientów, co wykorzystaniem grafiki dla prostej prezentacji grup klientów z zachowaniem kilku wymiarów informacji. Przedmiotem prezentacji będzie oferowany przez Tableau Treemap.

INFO_12_9.jpg

Zastosowanie wykresu kaskadowego do pokazania odchyleń na wartości sprzedaży poszczególnych usług

Wartość sprzedaży stanowi jedną z najważniejszych wielkości analizowanych w przedsiębiorstwach. Śledzenie trendu przychodów czy wolumenów jest zadaniem priorytetowym. Zarówno dynamiczny wzrost, jak i spadek wspomnianych wielkości stanowi dla firmy ważną informację, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmieniają się polityka sprzedaży, współczesne trendy i gusta potencjalnych klientów. Wartość odchyleń można łatwo zaprezentować za pomocą wykresu kaskadowego. Informacje, które mamy, to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Ważniejsze stają się analiza oraz umiejętna prezentacja, które mogą przyczynić się do podjęcia właściwych decyzji w odpowiednim momencie.

INFO_12_13.jpg

Dodatek mapa 3d – graficzna prezentacja wyników sprzedaży i średniego przychodu na terenie całego kraju

Firma handlowa prowadzi sprzedaż w 256 miastach Polski. Raportowanie wyników sprzedaży odbywa się w częstotliwości miesięcznej, w podziale na poszczególne miasta. Dodatkowo pokazywane są średnie wartości zamówień w danym miesiącu w poszczególnych miastach. W jaki sposób przedstawić tak ogromną ilość danych, aby raport był jasny i czytelny dla odbiorcy? Czy zrobić to przy użyciu zwykłej tabeli w Excelu? Czy nie ciekawszym sposobem jest pokazanie tego na mapie kraju? Do takich zadań służy dodatek w Excelu, jakim jest Power Map. W materiale zostanie przedstawiony sposób na graficzną prezentację danych sprzedażowych na mapie Polski przy użyciu mapy ciepła z prostą wizualizacją, jak dane zmieniały się narastająco w poszczególnych miesiącach.

Archiwum

Polecamy