Prezentacja i wizualizacja inf. zarządczej

INFO_12_9.jpg

Zastosowanie wykresu kaskadowego do pokazania odchyleń na wartości sprzedaży poszczególnych usług

Wartość sprzedaży stanowi jedną z najważniejszych wielkości analizowanych w przedsiębiorstwach. Śledzenie trendu przychodów czy wolumenów jest zadaniem priorytetowym. Zarówno dynamiczny wzrost, jak i spadek wspomnianych wielkości stanowi dla firmy ważną informację, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmieniają się polityka sprzedaży, współczesne trendy i gusta potencjalnych klientów. Wartość odchyleń można łatwo zaprezentować za pomocą wykresu kaskadowego. Informacje, które mamy, to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Ważniejsze stają się analiza oraz umiejętna prezentacja, które mogą przyczynić się do podjęcia właściwych decyzji w odpowiednim momencie.

INFO_12_13.jpg

Dodatek mapa 3d – graficzna prezentacja wyników sprzedaży i średniego przychodu na terenie całego kraju

Firma handlowa prowadzi sprzedaż w 256 miastach Polski. Raportowanie wyników sprzedaży odbywa się w częstotliwości miesięcznej, w podziale na poszczególne miasta. Dodatkowo pokazywane są średnie wartości zamówień w danym miesiącu w poszczególnych miastach. W jaki sposób przedstawić tak ogromną ilość danych, aby raport był jasny i czytelny dla odbiorcy? Czy zrobić to przy użyciu zwykłej tabeli w Excelu? Czy nie ciekawszym sposobem jest pokazanie tego na mapie kraju? Do takich zadań służy dodatek w Excelu, jakim jest Power Map. W materiale zostanie przedstawiony sposób na graficzną prezentację danych sprzedażowych na mapie Polski przy użyciu mapy ciepła z prostą wizualizacją, jak dane zmieniały się narastająco w poszczególnych miesiącach.

Power Query – rewolucja w programie Excel, która oszczędzi godziny

Bartosz Czapiewski   Informacja Zarządcza 12/2018 Tylko on-line

Była połowa 2013 r. Pierwsi użytkownicy programu Excel otrzymywali egzemplarze programu Excel 2013, gdy Microsoft udostępnił na swojej stronie premierową wersję dodatku do programu Excel o nazwie Power Query. Ten, kto się z nim zapoznał i śledził jego rozwój, już nigdy nie wrócił do tradycyjnego sposobu przygotowywania danych do raportów. Dziś, prawie pięć lat później, dodatek pozostaje w zasadzie nieznany użytkownikom programu Excel, mimo że trafił do Excela 2016/365, a pobrać może go każdy, kto dysponuje Excelem przynajmniej w wersji 2010.

Wykorzystanie dodatku Solver w procesie decyzyjnym

Grzegorz Janowski   Informacja Zarządcza 12/2018 Tylko on-line

Celem niniejszego materiału jest przybliżenie rzadko wykorzystywanej funkcjonalności Excela, jaką jest dodatek Solver. Pokażemy to na przykładzie podejmowania decyzji o wyborze projektów inwestycyjnych przynoszących maksymalny NPV (ang. net present value) przy ograniczeniach budżetowych, jeśli chodzi o nakłady pieniężne i zasoby wyrażone w FTE (ang. full time equivalent).

info_11_10.jpg

Wizualizacja oceny jakości rozmów za pomocą wykresu mozaikowego

To, że przedsiębiorstwa mają własne strony internetowe jest w obecnych czasach standardem. Współczesny klient to przede wszystkim osoba mająca dostęp do Internetu, który jest bazą wszelakich informacji. Wykorzystywanie tego źródła kontaktu z klientem sprawia, że firmy często zainteresowane są badaniem poziomu satysfakcji z prowadzonej obsługi.

Wykresy w Excelu a Data Mining

Czy jest możliwy Data Mining w Excelu (krótka definicja: pozyskiwanie wiedzy z danych, odnajdywanie odpowiedzi na interesujące nas pytania)? Oczywiście, że jest! My zajmiemy się bardzo prostym sposobem na Data Mining w Excelu – wykorzystamy wykresy Excela, które nie tylko pozwolą nam szybko przeanalizować dane, ale też od razu przedstawić wynik graficznie.

Zarządzanie wizualne na przykładzie regionalizacji

Wojciech Korsak   Informacja Zarządcza 11/2018 Tylko on-line

Zarządzanie wizualne ma na celu nie tylko wspieranie prezentacji, ale przede wszystkim wspomaganie podejmowania decyzji. Kontekstowa, graficzna lokalizacja informacji ułatwia procesy analityczne dokonywane przez odbiorców zestawień i raportów. W tym opracowaniu pokażemy kilka sposobów na przejście od danych zebranych w formie tabelarycznej do informacji graficznej.

Archiwum

Polecamy