Wykorzystanie BI w raportowaniu Controllingowym

Daniel Wójcik   Informacja Zarządcza 8/2017 Tylko on-line
laptop-and-graphs-xs.jpg

Określenia takie jak Business Intelligence, hurtownia danych, Data Mining etc. wydają się medialną podstawą dobrego raportowania korporacyjnego. Co więcej – coraz częściej postrzegane są one jako panaceum na problemy związane z przetwarzaniem i analizą informacji zarządczych.

Co do zasady, powyższe tezy mogą wydawać się prawdziwe, ponieważ z definicji Business Intelligence to proces, w którym dane zamieniane są na informacje, informacje w wiedzę, natomiast wiedza stanowi element budowania przewagi konkurencyjnej. W literaturze tematu przy definicji BI często wskazuje się na jego funkcjonalność, polegającą na udostępnieniu informacji zarządczej na każdym poziomie zarządzania z możliwością wykonania analizy.

Słuchając prezentacji wdrożeniowych, widzimy z reguły „zabłąkanego” menedżera, który nagle w raporcie odnajduje anomalie. Dzięki funkcjonalności BI szybko dociera do danych szczegółowych, wykonuje szybką analizę i odnajduje źródło problemu, ratując firmę przed negatywnymi konsekwencjami. Obraz iście idealny, jednak czy możliwy do zrealizowania? Pojawia się jeszcze jedno pytanie – gdzie w tej całej układance znajdują się działy finansów i controllingu, zwyczajowo odpowiedzialne za controlling i informację biznesową? Czy wdrożenie BI może być substytutem controllingu?

Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się, jakie przesłanki stoją za rozwojem narzędzi typu BI. Z ewolucyjnego punktu widzenia systemy te są kolejnym etapem rozwoju zintegrowanych systemów informatycznych typu ERP. Rozwój tych systemów, coraz większa ilość przetwarzanych informacji postawiła nowe wyzwania przed systemami raportowania. W literaturze tematu bardzo dużo miejsca poświęca się roli IT. Przeciążone nadmiarem zadań związanych z przygotowaniem raportów – kierują zapytania do zdefiniowanych systemów BI. Z kolei systemy te mogą być obsługiwane przez laików informatycznych, przez co odciążają strudzonych programistów.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

    Źródło: Magazyn Controlling 20/2012

Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy