Nadciągają inteligentne chmury

INFO_18_21.jpg

Rola CFO zmienia się z roku na rok. Poza finansami coraz częściej odpowiada ona za przygotowanie analizy ryzyka biznesowego czy trendów, na podstawie których zarząd może wypracować przewagi konkurencyjne. Jednocześnie szybki wzrost liczby danych, zmienność i ich złożoność sprawiają, że CFO nie jest w stanie analizować ich w dotychczasowy sposób. Nowe wyzwania każą na nowo przyjrzeć się technologiom chmurowym. Tym bardziej że w ciągu dwóch najbliższych lat aż 79% zarządzających finansami planuje z nich skorzystać.

Szybkie tempo zmian

Jeśli porównamy koszty korzystania z technologii IT w modelu on-premise i w chmurze, to niemal zawsze okaże się, że cloud computing będzie tańszy. Niekiedy nawet bardzo znacząco, co wynika po prostu ze współdzielonego modelu korzystania z zasobów, zarówno technicznych, jak i osobowych. U źródeł decyzji o inwestycji w rozwiązania chmurowe nie zawsze leżą koszty, czego odzwierciedlenie można znaleźć w wynikach badań, które w ubiegłym roku przeprowadziła firma Oracle. Przebadano ponad 400 liderów działów finansowych i informatycznych. Wyniki? Przede wszystkim aż 79% ankietowanych stwierdziło, że przeniosło swoje aplikacje finansowe do chmury lub planuje to zrobić w ciągu następnych dwóch lat. Jest to podyktowane głównie względami ekonomicznymi, w tym chęcią uniknięcia nakładów na infrastrukturę (45%) i aktualizacji systemów lokalnych (33%), jak również potrzebą obniżenia całkowitego kosztu posiadania (38%).

Aby być na bieżąco

Na pytanie o najważniejsze korzyści płynące z systemów ERP w chmurze aż 85% respondentów odpowiedziało „bycie na bieżąco z technologią”, co zdecydowanie przyćmiło pozostałe korzyści. Korzyści ekonomiczne znalazły się na czwartej pozycji (63%), na podium znalazła się także użyteczność (76%) oraz większa elastyczność (65%) rozwiązań chmurowych. Warto zwrócić też uwagę na to, że ponad połowa ankietowanych wskazała na takie korzyści jak pełniejszy obraz sytuacji, szybsze wdrożenie czy lepsza współpraca. 38% badanych przyznało też, że atutem chmury jest gwarancja zgodności z regulacjami.

Te odpowiedzi idealnie wpisują się w złożoną sytuację, z jaką CFO mają obecnie do czynienia.

Ze względu choćby na kwestie regulacyjne firmy w ostatnim czasie musiały lub będą niebawem musiały dostosować się do rozszerzonego JPK, split payment, nowych zasad e-fakturowania w zamówieniach publicznych czy nowych zasad księgowania umów leasingu. To wymaga zmian w systemach IT.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy