Budżetowanie w SAP

INFO_9_strona_31.jpg

Okres powakacyjny to w większości przedsiębiorstw czas, kiedy rozpoczyna się intensywny proces budżetowania. Oczywiście tworzenie planu na przyszły rok to zadanie nie tylko działów finansowo-księgowych, ale każdej komórki w organizacji. Jednakże całość jest koordynowana i spinana przez działy wspierające gremia decyzyjne informacją zarządczą i dlatego tym ważniejsze jest, by należycie wykorzystywać w tym procesie dostępne narzędzia, a zwłaszcza systemy ERP.

Nie sposób uniknąć w całym procesie budżetowania narzędzi excelowych, ale równie istotne jest, by finalne plany były należycie widoczne w systemach finansowo-księgowych, zwłaszcza że daje to należyty obraz i umożliwia porównywalność z aktualnymi danymi, dostępnymi zwykle w czasie rzeczywistym. W niniejszym materiale przedstawimy narzędzia umożliwiające załadowanie danych budżetowych do SAP-a, tak by były widoczne w standardowych raportach, a także by dawały jasną informację co do wykonania planu za poszczególne miesiące, jak i narastająco od początku roku (ang. year to date – YTD).

Najczęstszą praktyką dużych przedsiębiorstw jest ograniczanie dostępności danych z budżetu w systemie tylko do poziomu planu po miejscach powstawania kosztów (MPK), co oczywiście jest rozwiązaniem najprostszym, ale niedającym pełnego obrazu.

Służy do tego transakcja KP06, gdzie mamy możliwość wstawienia danych planowanych według konta księgi głównej i cost center, a także po miesiącach, jeśli fazowanie takie ma zastosowanie w danej organizacji (rysunki 1 i 2).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy