BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „ZŁOŻONA” – jej właściwości i zastosowanie

INFO_14_26.jpg
Bramka typu „złożonego” jest nietypowym reprezentantem logiki w procesach biznesowych i w zasadzie można powiedzieć, że jej rola sprowadza się do łączenia funkcjonalności bramek logicznych omówionych we wcześniejszych artykułach z serii BPMN uniwersalnym językiem biznesu.

Bramka typu złożonego, czasami nazywana też bramką Complex, jest jednym z najbardziej skomplikowanych elementów modelu w standardzie BPMN 2.0. Dzieje się tak dlatego, że odpowiada ona na nietypowe potrzeby przy projektowaniu złożonych modeli procesów biznesowych, co w gruncie rzeczy sprowadza się do faktu, iż bramka typu złożonego jest kompilacją wszystkich wcześniej omówionych bramek (jeśli chodzi o ich logikę). Dodatkowo bramka złożona wprowadza tzw. warunki jej uruchomienia, co oznacza, że architekt, projektując model rozwiązania, może umieścić na ścieżce przepływu żetonu pewne warunki brzegowe, które powodują uruchomienie danej bramki (lub nie). Na Rysunku 1 zaprezentowano symbol bramki złożonej w standardzie BPMN 2.0.

Podstawowe właściwości bramki

Bramka złożona, tak jak w przypadku poprzednich bramek, może funkcjonować jako bramka decyzyjna lub bramka scalająca. W pierwszym przypadku jej funkcjonowanie będzie oznaczało, że jej zainicjowanie będzie przekierowywało żeton krążący w ramach procesu zgodnie z warunkami definicyjnymi związanymi z podjęciem konkretnej decyzji (lub wielu decyzji).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy