Big Data. Smart analityka

INFO_14_46.jpg
Żyjemy w gospodarce opartej na danych. To z nich firmy czerpią dziś największą wartość; podejmują bardziej optymalne decyzje biznesowe, pozyskują nowych klientów i zwiększają retencję obecnych. Boom na Big Data sprawił, że coraz więcej organizacji odczuwa potrzebę wdrożenia jej do swoich działań. Kluczową kwestią jest tu jednak zrozumienie zachodzących w organizacji procesów i tego, w jaki sposób Big Data może wesprzeć firmę w rozwoju.

Jesteśmy obecnie w stanie zbierać petabajty rekordów. W każdej minucie generujemy olbrzymie ilości danych: wysyłamy setki milionów maili, pobieramy setki tysięcy aplikacji i kilka milionów razy wprowadzamy zapytania w wyszukiwarce Google. Niezależnie od tego, czy dane są przydatne, czy nie, organizacje przechowują je dla przyszłych referencji.

Jednak samo ich zbieranie i przechowywanie nie dostarczy nam wartości, a może jedynie przysporzyć kosztów. Pierwszym krokiem powinno być zatem zdefiniowanie procesów zachodzących w organizacji i problemu biznesowego, który chcemy za pomocą Big Data rozwiązać. Dogłębna interpretacja tych dwóch elementów powinna dać nam podstawę do właściwego wyboru źródeł danych i opracowania modelu analizy.

Nowe podejście do danych

Dotychczasowe podejście do danych mówi o zbieraniu wszystkiego, zgodnie z zasadą: im więcej, tym lepiej. Posiadanie dużych zbiorów to w tym wypadku możliwość przeprowadzenia wielu analiz i uzyskania różnorodnych informacji. Przechowywanie tak znacznej liczby rekordów jest jednak bardzo czaso- i kosztochłonne. Dochodzi do tego problem tradycyjnych sposobów przetwarzania i przestarzałych technologii, które uniemożliwiają optymalizowanie procesu eksploracji. W tym modelu większość czasu pracy analityka wiąże się z wyszukiwaniem danych, natomiast jedynie jej część poświęcona jest na przeprowadzenie rzeczywistej analizy dostarczającej organizacji wiedzę.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy