Coraz częściej słyszymy, że Excel jest przeżytkiem i że już dawno przestał wystarczać. I rzeczywiście, nawet średniej wielkości przedsiębiorstwa mają w swoim zasięgu różnego rodzaju systemy wspierające zarządzanie, które z czasem przejmują coraz więcej funkcji Excela. Jednak obserwując, jak duże zainteresowanie wśród naszych czytelników wywołują artykuły dotyczące zaawansowanych funkcji Excela i ich wykorzystania w codziennej pracy, twierdzę, że finanse przedsiębiorstw stoją i jeszcze długo będą stać na fundamencie, jakim jest Excel. I jest to fundament bardzo mocny. Nie ma co się łudzić, że zaawansowane narzędzia wspierające zarządzanie, systemy BI czy BA będą jedynym stosowanym rozwiązaniem. Gdzieś tam, na najwyższym lub najniższym szczeblu, zawsze czai się jakaś tabelka w Excelu. Nieważne, czy jest to skromne podsumowanie, zrobiony na szybko wykres, czy też wieloletni budżet międzynarodowej korporacji. Excel jest narzędziem tak powszechnym i oczywistym, że zdajemy się go nie dostrzegać. Skoro tak jest, zastanówmy się, czy możemy wycisnąć z niego jeszcze więcej i chociaż trochę zastąpić skomplikowane, rozbudowane, nierzadko kosztowne systemy. W bieżącym wydaniu magazynu dużo uwagi poświęcamy zatem praktycznym zastosowaniom Excela, m.in. do zarządzania przepływami gotówki w firmie. W numerze prezentujemy również dużo praktycznych informacji na temat możliwości zastosowania dodatków Power Query, Power Pivot oraz Power Automate w codziennej pracy każdego finansisty i analityka.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFJuż niedługo na podstawie analizy behawioralnej będziemy można ocenić, ile lat ma odwiedzający witrynę.
Pracownicy spędzają ponad jedną czwartą czasu na wyszukiwaniu informacji potrzebnych w codziennej pracy, podczas gdy może to za nich robić sztuczna inteligencja. Polska firma stworzyła narzędzie oparte na uczeniu maszynowym do ekstrakcji danych z nieustrukturyzowanych dokumentów. Sztuczna inteligencja może analizować i przetwarzać nawet najbardziej złożone, nieustrukturyzowane teksty, jak dokumenty...
Analizując dane sprzedażowe może okazać się, że staniemy przed koniecznością wyliczenia różnego rodzaju wskaźników czy parametrów (np. premię dla pracowników uzależnioną od różnego rodzaju kryteriów). Na szczęście do wielu takich obliczeń nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych funkcji Excela, wystarczą nam do tego stosunkowo proste formuły.
Często potrzebujemy porównywać plany z faktycznymi wynikami. Wyniki sprzedaży z szacunkami sprzedaży. Możemy do tego zatrudnić Excela i wykresy kolumnowe, żeby zwizualizować wyniki porównania i łatwo uzyskać odpowiedź, jak plan ma się do faktycznych wyników.
Płatności przychodzące, płatności wychodzące... Dobrze, jeśli mamy system, który pozwala monitorować przepływy gotówki w naszej firmie. A jeżeli nie mamy? Żaden problem. Możemy go stworzyć samodzielnie.
Formuły tablicowe pozwalają na wykonywanie obliczeń niemożliwych do osiągnięcia przy użyciu standardowych funkcji Excela. Sprawne posługiwanie się nimi wymaga wprawy i zaliczane jest do jednej z bardziej zaawansowanych umiejętności pracy w Excelu. Począwszy od lipca 2020 roku, możliwości posługiwania się formułami tablicowymi zostały udoskonalone dzięki wprowadzeniu koncepcji dynamicznych formuł tablicowych....
Ochrona danych, które posiadamy w arkuszach excelowych jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Często zdarza się, że chcemy uniemożliwić użytkownikom tego pliku dokonywanie zmian, usuwanie danych oraz wykonywanie różnych innych czynności. W tym celu właśnie przyda nam się zestaw narzędzi związanych z ochroną.
Scalanie w Power Query jest narzędziem, które pozwala w bardzo sprytny sposób połączyć ze sobą dwie lub więcej tabel. Scalanie działa podobnie jak funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO() w Excelu, można też powiedzieć, że jest odpowiednikiem komendy JOIN w języku SQL. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby jednemu rekordowi z jednej tabeli przyporządkować odpowiedni rekord z innej tabeli na podstawie pewnych wspólnych...
Model danych jest kombinacją kilku tabel połączonych relacjami. Choć moglibyśmy mówić o modelu danych składającym się z jednej tabeli, dodatek Excel Power Pivot i aplikacja Power BI zachęcają nas do rozbicia danych na tabele faktów i wymiarów, połączonych ciągłą linią. Jakie zalety przynosi budowa modelu danych w tych narzędziach i dlaczego wykorzystanie Power Pivota w Excelu jest tak ważne? Oto 11...
Power Query to zaskakująco wydajne narzędzie do przekształcania danych. Nieco mniej popularna jest w nim funkcja umożliwiająca szybką analizę struktury danych, aby upewnić się, czy ich kształt nie odbiega od naszych założeń.
Czas tworzenia rozwiązania przy projektowaniu i budowie automatycznie działających rozwiązań zależy przede wszystkim od złożoności problemu do rozwiązania (zakresu automatyzacji). Trzeba wiedzieć, że im bardziej złożona jest problematyka związana z automatyzacją rozwiązania, tym większy jest czas procesu jego tworzenia. Związek ten nie jest prostoliniowy, ale wykładniczy. Czas projektowania i budowy...
Czasami chcemy uatrakcyjnić nasz raport za pomocą drobnych wizualizacji, które pokażą nam trend albo jednoznacznie określą wynik jako pozytywny bądź negatywny. W Excelu taką rolę odgrywają wykresy przebiegu w czasie.
W jaki sposób osiągnąć przewagę konkurencyjną? Ale tak, żeby odsadzić konkurencję, mieć nadzwyczajne wyniki... takie, żeby wszyscy się zastanawiali – jak on to zrobił? Źródłem przewagi konkurencyjnej była, jest i będzie informacja. Osiągamy przewagę wtedy, gdy wiemy coś, czego inni nie wiedzą.
Metoda Data Envelopment Analysis (DEA) jest popularnym narzędziem pomiaru efektywności gospodarczej. Odnosi się ona do analizy efektywności porównywalnych, niezależnych, lecz ograniczonych procedurami podmiotów ekonomicznych lub społecznych. Każdy taki podmiot charakteryzuje się co najmniej jednym nakładem oraz co najmniej jednym rezultatem.
Po co firmy tworzą polityki cenowe? Który czynnik wpływa na wynegocjowane ceny w największym stopniu? Jak sobie poradzić z analizą ogromnej ilości danych o transakcjach zawartych w przeszłości?
Pracując na komputerze, niejednokrotnie wykonujemy zadania, które można określić jako żmudne i powtarzalne. Procesy te związane są np. z logowaniem do aplikacji, przełączeniem pomiędzy nimi, pobieraniem danych, otwieraniem i zapisywaniem załączników, uzupełnianiem formularzy lub kopiowaniem plików. Wszystkie te i podobne działania są nieuniknione w codziennej pracy, jednak nie przyczyniają się znacząco...
Wpisując w popularnej wyszukiwarce internetowej hasło „alokacja kosztów”, możemy mieć 90-procentową pewność, że artykuł zacznie się od słów opisujących alokację kosztów jako proces identyfikowania i przypisywania kosztów usług niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej lub innego rodzaju podmiotu. W przeciwieństwie do oceny kosztów – alokacja jest mniej związana z faktyczną kwotą kosztu,...
Jak epidemia koronawirusa wpływa na podejście branży e-commerce do rozwiązań chmurowych? Jakie są przewagi chmury nad stacjonarnymi serwerami? Kiedy warto skorzystać z rozwiązań typu SaaS?
Początek spotkania zarządu to czas, który jest godziną zero nie tylko dla osób zasiadających na spotkaniu, lecz także – niejednokrotnie – dla licznej grupy ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie materiałów omawianych „na zarządzie”. Niezależnie od tego, z jakich narzędzi analitycznych korzysta się w organizacji, w większości przypadków jedynym akceptowalnym formatem prezentacji jest PowerPoint. Wynika...
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.