Epidemia COVID-19 zmusiła przedsiębiorstwa na całym świecie do szybkiej oceny swojego potencjału technologicznego. Wiele z nich musiało niezwłocznie uzupełnić braki w infrastrukturze IT, narzędziach do pracy zdalnej i systemach cyfrowej obsługi klienta, by w ogóle funkcjonować w nowych realiach prowadzenia biznesu. Badanie przeprowadzone przez firmę AppDynamics wykazało, że 59% ankietowanych było zmuszonych naprędce wprowadzić nowe rozwiązania, często bez dogłębnej analizy projektowo-biznesowej i fazy testowej (sic!). Jak zapewne się Państwo domyślają, wiele z tych przedsiębiorstw stanie niedługo przed koniecznością analizy długoterminowych skutków tych pośpiesznie wprowadzanych zmian. Tu z pomocą przychodzi audyt IT. O tym, jak go zorganizować, by na jego podstawie wyciągnąć użyteczne wnioski dla naszego biznesu, piszemy w jednym z tekstów wydania.
W numerze przeczytają Państwo również o tym, jak zintegrować WMS z platformą e-commerce, w jaki sposób zarządzać złożonością, czyli o e-dokumentach w firmach rozproszonych lub wielospółkowych oraz jakiego lidera i jakich kompetencji potrzebuje zespół multidyscyplinarny.
Z tematów technicznych tym razem poruszamy takie zagadnienia, jak: interaktywne raporty w Tableau Software, sterowanie wykresem za pomocą pól wyboru, analiza wrażliwości w MS Excel, drzewa dekompozycji w Power BI, obsługa błędów w Power Query oraz kluczowe elementy mające wpływ w Power BI Desktop.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowane– Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku – oceniają ekonomiści Euler Hermes. Wśród najbardziej zagrożonych branż są m.in. HoReCa i transport międzynarodowy. Branża meblarska i odzieżowa też mogą spisać bieżący rok na straty. Cały handel, w tym także żywność...
Plany rządu, by w 2020 roku budżet Polski był zrównoważony, zostały pogrzebane razem z epidemią koronawirusa. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, czyli największego banku w Polsce uważa, że deficyt budżetu może wynieść nawet 60–100 mld zł.
Minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał w wywiadzie, że rząd nie planuje podwyższać podatków dla obywateli. Poinformował też, że wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej na pewno nie nastąpi w tym roku.
Jim Simons to człowiek, który w 2018 roku uplasował się na 52. miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Jak tam dotarł? Dzięki matematyce!
Poznaj myślenie inwestorów i zobacz, jak pozyskać venture capital. Przeczytaj książkę Scotta Kupora „Tajemnice Sand Hill Road. Zasady rządzące rynkiem venture capital”.
Powiedzieć, że Excel jest potężnym narzędziem, to nie powiedzieć nic. W tym programie można wykonywać naprawdę skomplikowane operacje przy użyciu wbudowanych narzędzi. Ale warto pamiętać o tym, że Excel ułatwia również pracę nad tymi nieco prostszymi zagadnieniami.
W tym artykule omówimy obsługę błędów w Power Query. Służą temu pytania sprawdzające weryfikujące jakość danych i na bieżąco je kontrolujące. Warto tworzyć takie zapytania i załadować je do jednego arkusza, by nie trzeba było każdorazowo otwierać Edytora zapytań Power Query.
Power BI Desktop jest programem cyklicznie ulepszanym przez Microsoft w comiesięcznych aktualizacjach. Kolejne wersje programu wprowadzają nowe funkcjonalności związane np. z obszarem wizualizacji danych. Implementowane rozwiązania często polegają na dodaniu nowego typu wykresu, który z początku może zostać udostępniony w wersji zapoznawczej.
Wykres w Excelu sterowany radiem? Wydaje się to niemożliwe – i takie też jest. A jednak wszystkie te słowa znajdą zastosowanie w poniższym tekście, dzięki czemu stworzymy prawdziwie interaktywny wykres słupkowy.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który...
Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.
W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.
W nadchodzących kwartałach sposób prowadzenia biznesu zapewne się zmieni, a zapanowanie nad złożonością organizacji nabierze nowego znaczenia. Nowoczesna platforma do zarządzania dokumentami i procesami biznesowymi to jedyny sposób, by wielooddziałowa firma mogła funkcjonować jak jeden organizm.
Każda organizacja chcąca przetrwać i konkurować z innymi firmami, musi inwestować w technologię informatyczną, która zapewnia dostępność, integralność i poufność danych. Epidemia COVID-19 i jej konsekwencje, udowadniają nam, że technologia jest nam potrzebna do życia niczym woda czy tlen. Liderzy odpowiedzialni za organizację muszą stawić czoła bardzo złożonym procesom, w tym informatycznym. Wraz ze...
System WMS, jak każde inne rozwiązanie przygotowane dla biznesu, wdraża się po to, żeby w dłuższej perspektywie oszczędzać (albo nawet zarabiać) pieniądze. W przypadku systemów do zarządzania magazynem jest to przede wszystkim oszczędność na zasobach ludzkich, zwrotach i reklamacjach.
Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.
W artykule zajmiemy się kwestią szacowania wartości godziwej składników majątku przedsiębiorstwa. Na gruncie rachunkowości definicja wartości godziwej zawarta jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz – poświęconym w całości szacowaniu wartości godziwej – Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 13. W obu tych źródłach definicje w zasadzie są zbieżne, przy czym MSSF 13 stanowi...
W artykule omówimy wizualizację w Power BI Desktop nazywaną Kluczowe elementy mające wpływ w panelu bocznym Wizualizacje (zaznaczone strzałką na Rysunku 1). Pomaga ona zrozumieć czynniki wpływające na interesujące nas metryki, poprzez sprawdzenie, które elementy są znaczące (mające wpływ), a także porównanie znaczenia tych czynników między sobą. Funkcja ta analizuje dane, klasyfikuje znaczące czynniki,...
Kiedy rozmawiamy o idealnym raporcie, zazwyczaj jednym tchem wymieniamy takie jego cechy jak poprawność danych, na których się opiera, czytelność, przejrzystość czy łatwość interpretacji wyników. Obok tych absolutnych podstaw nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, żeby raport był dostarczony na czas, w odpowiedniej formie do odpowiednich osób. Ilość danych, z jaką mamy na co dzień do czynienia powoduje,...
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.