W drugim numerze magazynu dużą jego część poświęcamy budżetowaniu i budowaniu narzędzi wspomagających ten proces. Pierwszym materiałem o tej tematyce jest artykuł o tworzeniu planów sprzedażowych przy użyciu Menedżera scenariuszy. Kolejne opracowanie to przedstawienie narzędzia służącego do konsolidacji danych w formie arkuszy budżetowych poszczególnych centrów kosztowych w przedsiębiorstwie. W środku numeru opisano również aplikację służącą do planowania finansowego w chmurze; jest nią Oracle Planning and Budgeting Cloud Service. Z zagadnień dotyczących systemu SAP tym razem zamieszczono tekst o funkcjonalności SAP-a, czyli o Malarzu raportów, który umożliwia użytkownikom tworzenie własnych raportów. W kolejnej części materiału o BPMN autorzy przedstawiają elementy składowe procesu, którymi są czynności, przepływy sekwencji i podprocesy.
Z dziedziny prezentacji wizualizacji informacji zarządczej – o wielowymiarowej analizie danych i dashboardzie analitycznym. Polecam również materiał o tworzeniu widoków w bazie SQL i pobieraniu z nich danych bezpośrednio do arkusza kalkulacyjnego. O tym, jak wdrożyć system ERP, który będzie dopasowany do potrzeb firmy, czytelnicy dowiedzą się z opracowania w rubryce magazynu poświęconej procesom w firmie. W dziale Triki i sztuczki w Excelu – porady, jak kopiować tylko widoczny zakres komórek oraz w jaki sposób połączyć dwa wykresy.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFEksperci technologiczni skupieni wokół społeczności internetowej IT Central Station dokonali przeglądu wiodących narzędzi Business Intelligence, podkreślając zalety i wady takich rozwiązań, jak Tableau, QlikView, MicroStrategy i Oracle OBIEE.
Według trzech czwartych ankietowanych pracowników małych i średnich firm nowoczesna technologia zapewnia im wyższą wydajność pracy i zapewnia większą elastyczność – wynika z opublikowanego przez Ipsos MORI w piątek dla Microsoft badania „Nowoczesne IT w MŚP 2016”.
Ostatnie miesiące to czas wzmożonej aktywności tzw. ransomware – złośliwego oprogramowania, które po zainfekowaniu komputera blokuje i szyfruje dostęp do jego plików, a od użytkowników żąda opłaty za ich odblokowanie. Twórcy takich aplikacji stosują coraz bardziej wysublimowane sztuczki socjotechniczne i patenty na obchodzenie zabezpieczeń, co skutkuje rosnącą liczbą infekcji. Nie każdy wie jednak,...
W dniu 16 czerwca br. odbyła się w Warszawie po raz 3 konferencja „Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie”. Zapowiedź wydarzenia opierała się na tezie, że eksperci od danych nie mogą być ograniczani do odpowiadania na potrzeby biznesu w zakresie raportów i analiz. Muszą wychodzić z inicjatywą w zakresie dostarczania Business Insights i wspólnego rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych opartych...
W prowadzeniu biznesu kluczową kwestią jest planowanie budżetu oraz cykliczna weryfikacja jego wykonania. Kwoty i ilości danych w comiesięcznych raportach są powiązane z wielkością firmy – im jest większa, tym potencjalnie więcej czasu trzeba poświęcić na analizy i generowanie raportów. Z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest konsolidacja danych w Excelu, możemy zaoszczędzić wiele czasu. Najwięcej pracy...
W każdym przedsiębiorstwie przychodzi czas na planowanie budżetu na kolejny rok. To zadanie kilkuetapowe, którego rezultatem jest możliwość wyboru najkorzystniejszego wariantu planu sprzedaży. Za pomocą Excela możemy ułatwić sobie pracę, posługując się funkcją Menedżer scenariuszy.
Zdarza się czasem, że wykres prezentuje duży fragment danych i chcielibyśmy zawęzić go do wybranego przez nas okresu. Właśnie taki dynamiczny wykres można stworzyć, posiłkując się funkcją PRZESUNIĘCIE.
Decyzja o wdrożeniu lub modernizacji oprogramowania spinającego najważniejsze procesy biznesowe to początek drogi do unowocześnienia i podniesienia efektywności całej organizacji. Żeby na końcu tej drogi odnieść sukces, trzeba dobrze przygotować się do tak kluczowej inwestycji.
Druga część cyklu artykułów o BPMN prezentuje proste przykłady modeli procesów biznesowych. Pozwalają one poznać zastosowania kilku podstawowych elementów składowych tego języka. Na przykładzie zainspirowanym praktyką pokazano, że nawet bardzo ubogie środki wyrazu w BPMN umożliwiają tworzenie użytecznych map. Przedstawiony na nich graficzny obraz przebiegu procesów ułatwia analizę ich mankamentów i...
Aktualizowanie raportów, w których informacje pochodzą z bazy SQL, wymaga cyklicznego odświeżania danych. Dane takie mogą pochodzić bezpośrednio z tabel, ale to polecenia SQL pozwalają zwracać już wstępnie lub końcowo przetworzone informacje. Aby nie musieć przy każdej potrzebie aktualizacji tworzyć zapytania, można utworzyć na trwałe i przechowywać w bazie polecenia SQL w formie tzw. widoku.
Malarz raportów (ang. Report painter) to standardowa funkcjonalność SAP-a, która umożliwia użytkownikom tworzenie własnych raportów (np. finansowych). Podobne właściwości ma Edytor raportów (and. Report writer), jednakże warto się w pierwszej kolejności skupić na Malarzu raportów z racji na łatwiejszy w obsłudze interfejs użytkownika. W narzędziu tym mamy możliwość zdefiniowania własnego raportu poprzez...
We współczesnym budżetowaniu istnieje wiele alternatywnych metod wykonywania tych procesów. Budżet Bazy Zerowej jest jedną z metod, która – mimo potwierdzonej skuteczności w znaczącej redukcji kosztów działalności przedsiębiorstwa – przez lata była rzadko wykorzystywana w praktyce, z uwagi na swoją złożoność i brak odpowiednich narzędzi. Rozwój technologii i narzędzi budżetowych spowodował jednak,...
Zarządzanie sprzedażą wymaga spojrzenia na wyniki z wielu perspektyw. W każdej z nich szukajmy punktów odniesienia, które pozwolą nam wyrobić sobie zdanie i podjąć konkretne działania i decyzje. Wśród analizowanych wymiarów interesują nas szczególnie te, które dotyczą osób (kto?), produktów (co?), czasu (kiedy?) i miejsca (gdzie?), które łącznie dają nam obraz „Dlaczego?”.
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.