Informacja Zarządcza 11/2018 (styczeń-luty)

Informacja Zarządcza nr 11/2018 - Data Mining - odkrywanie wiedzy

Data Mining ‑ odkrywanie wiedzy

W numerze jedenastym Informacji Zarządczej skupiliśmy się na data miningu, czym jest i jakie jest jego zastosowanie w analizie danych. Jak ważną role odgrywa data mining w zarządzaniu przedsiębiorstwem? Pojęcie „data mining” oznacza proces badania dużych zbiorów danych i próbę ustalenia współzależności pomiędzy nimi. Wykorzystuje się go m.in. w planowaniu przyszłej sprzedaży, szacowaniu liczby klientów itp. Dwa materiały zostały poświęcone właśnie temu zagadnieniu w narzędziu KNIME Analytics Platform. W Pierwszym materiale wyliczana jest średnia wartość zamówień klientów, a w drugim analiza przeciętnych wynagrodzeń i emerytur Polaków w ostatnich 15 latach. Z funkcji MSExcela w tym wydaniu o funkcjach służących do wyceny dłużnych papierów wartościowych. Z zastosowania MS Excela w zarządzaniu dwa narzędzia: pierwsze to modele parametryczne w prognozowaniu kosztów produkcji, a kolejne to kalkulator wpływu zniesienia limitu 30-krotności średniego wynagrodzenia dla składek emerytalnych i rentowych. Zapraszamy również do stery online , w której znajduje się wiele ciekawych zagadnień z wizualizacji i analizy danych.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 11/2018

Chmura usprawnia analitykę biznesową

Chmura usprawnia analitykę biznesową

Przyspieszający proces cyfrowej transformacji sprawia, że firmy praktycznie w każdej branży rokrocznie generują coraz więcej danych. O uzyskaniu przewagi biznesowej decyduje dziś nie tylko zdolność organizacji do zagwarantowania wysokiej dostępności danych, ale także do wykorzystania ukrytego w nich potencjału. Dlatego firmy coraz częściej decydują się sięgnąć po rozwiązania do analizy danych bardziej...

Czytaj więcej
nr 11/2018

Lawinowo przybywa użytkowników bankowości mobilnej

Lawinowo przybywa użytkowników bankowości mobilnej

Liczba użytkowników bankowości mobilnej w Polsce przekroczyła już 9 mln. Stale rośnie liczba osób, które regularnie logują się do swojego konta w banku za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Liderem w tym segmencie jest PKO Bank Polski, w którym liczba aktywnych aplikacji mobilnych IKO przekroczyła 2 mln. Co tydzień przybywa 40 tys. nowych aplikacji, a tylko w 2017 roku klienci banku dokonali za pomocą...

Czytaj więcej
nr 11/2018

Modele parametryczne w prognozowaniu kosztów produkcji

Modele parametryczne w prognozowaniu kosztów produkcji

Celem niniejszego materiału jest pokazanie nieco innego podejścia do tematyki prognozowania kosztów produkcji. Standardowe planowanie, które odbywa się w większości przedsiębiorstw, skupia się przede wszystkim na budżetach kosztów poszczególnych działów produkcyjnych oraz wspierających. Na podstawie tego tworzone są zwykle raz do roku stawki roboczo- i maszynogodzin, co w połączeniu z kosztami materiałów...

Czytaj więcej
nr 11/2018

Kalkulator wpływu zniesienia limitu 30‑krotności średniego wynagrodzenia dla składek emerytalnych i rentowych

Kalkulator wpływu zniesienia limitu 30-krotności średniego wynagrodzenia dla składek emerytalnych i rentowych

Jednym z bardziej palących tematów dyskursu politycznego ostatnich dni 2017 r. była propozycja nowelizacji ustawy zakładającej zniesienie od 1 stycznia 2018 r. rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Czytaj więcej
nr 11/2018

Funkcje służące do wyceny dłużnych papierów wartościowych

Funkcje służące do wyceny dłużnych papierów wartościowych

Ocena rentowności oraz wycena papierów wartościowych na dzień ich zakupu jest niewątpliwie podstawą dokonywania trafnych decyzji inwestycyjnych. W niniejszym artykule podjęty został temat wyceny dłużnych papierów wartościowych na dzień rozliczeniowy. W momencie podejmowania decyzji zarówno o zakupie, jak i sprzedaży papieru wartościowego o charakterze dłużnym należy określić jego cenę na podstawie...

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Użyteczne formuły i funkcje przydatne w uzupełnianiu raportów

Do stosowania ułatwień przy pracy nad raportami nie trzeba nikogo zachęcać. Raporty same w sobie zajmują wystarczająco dużo czasu. Ten materiał prezentuje niektóre funkcje w programie Excel, które przyspieszą pracę i sprawią, że raport będzie bardziej przejrzysty, łatwy w edycji i interaktywny.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Wykorzystanie funkcjonalności Excela w praktyce

W praktyce często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w przedsiębiorstwie funkcjonują różne systemy wspierające zarządzanie strategiczne, taktyczne czy też operacyjne. Pojawia się jednak pytanie: Czy mamy do nich dostęp? A jeśli tak, to czy korzystanie z informacji zawartych w tych systemach jest „przyjazne”?

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Funkcje wyszukiwania i adresu – ADRES(), ADR.POŚR() i PRZESUNIĘCIE

W tym opracowaniu napiszemy o kolejnych funkcjach wyszukiwania i adresu, a mianowicie: ADRES(), ADR. POŚR() i PRZESUNIĘCIE(). Z tą grupą funkcji nieodłącznie związane jest pojęcie „parametryzacji”. Idea ta ustala, że poszczególne wartości argumentów w formule mogą być zmieniane bez ingerencji w samą treść formuły.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO oraz WYSZUKAJ.POZIOMO

Osoby uczące się Excela prędzej czy później natrafiają na funkcje WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO. To często wyzwanie, które przysparza trudności. Jeśli jednak uda się je opanować, okażą się przyjaznym narzędziem pracy.

Czytaj więcej
nr 11/2018

Data Mining ‑ odkrywanie wiedzy

Data Mining - odkrywanie wiedzy

Data Mining – można również spotkać się z określeniem „zgłębianie danych” – to analityczny proces, który zajmuje się badaniem dużych zbiorów danych w poszukiwaniu wzorców, współzależności między danymi, a później ich oceną. Celem Data Mining jest przeważnie predykcja m.in. wielkości sprzedaży, działań klientów, współczynników przedłużalności czy też skali utraty klienta.

Czytaj więcej
nr 11/2018

BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „Albo” ‑ jej właściwości i zastosowanie

Model procesu biznesowego wraz z jego symulacją może odzwierciedlać przebieg podejmowania decyzji. Jednym z ważniejszych elementów modelu decyzyjnego w BPMN jest bramka decyzyjna „Albo”.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Wykorzystanie lejka sprzedaży w analizie sprzedaży

Problem: Z mojej praktyki zawodowej oraz bieżącego przeglądu sytuacji rynkowej wyraźnie wynika, iż obecnie analizy wyników sprzedaży zyskują w polskich przedsiębiorstwach wyraźnie na znaczeniu. Oczywiście mówię w tym miejscu o analizach wykraczających poza typowe badanie odchyleń od planu sprzedaży w ujęciu miesięcznym, kroczącym oraz według osób odpowiedzialnych bezpośrednio za wyniki handlowe. Moje...

Czytaj więcej
nr 11/2018

Knime Analytics Platform ‑ analiza przeciętnych wynagrodzeń i emerytur Polaków w ostatnich 15 latach

Knime Analytics Platform - analiza przeciętnych wynagrodzeń i emerytur Polaków w ostatnich 15 latach

W poprzednim numerze „Informacji Zarządczej” pozyskaliśmy ciekawe dane i stworzyliśmy pierwszy workflow w KNIME. Jeden z systemów GUS – Bank Danych Lokalnych – posłużył jako źródło danych o wynagrodzeniach i emeryturach Polaków w ostatnich 15 latach. Eksportowane dane w plikach csv dodaliśmy do workflow na zasadzie „przeciągnij i upuść”.

Czytaj więcej
nr 11/2018

Wyliczanie ARPU w KNIME

Niniejszy artykuł stanowi kontynuację tematyki zapoznania czytelników z funkcjonalnościami oprogramowania KNIME. Tym razem przedstawione zostanie praktyczne wykorzystanie tej platformy analitycznej na prostym przykładzie wyliczania ARPU – KPI popularnego w zarządzaniu finansami.

Czytaj więcej
nr 11/2018

Wizualizacja oceny jakości rozmów za pomocą wykresu mozaikowego

Wizualizacja oceny jakości rozmów za pomocą wykresu mozaikowego

To, że przedsiębiorstwa mają własne strony internetowe jest w obecnych czasach standardem. Współczesny klient to przede wszystkim osoba mająca dostęp do Internetu, który jest bazą wszelakich informacji. Wykorzystywanie tego źródła kontaktu z klientem sprawia, że firmy często zainteresowane są badaniem poziomu satysfakcji z prowadzonej obsługi.

Czytaj więcej
nr 11/2018

Wykresy w Excelu a Data Mining

Czy jest możliwy Data Mining w Excelu (krótka definicja: pozyskiwanie wiedzy z danych, odnajdywanie odpowiedzi na interesujące nas pytania)? Oczywiście, że jest! My zajmiemy się bardzo prostym sposobem na Data Mining w Excelu – wykorzystamy wykresy Excela, które nie tylko pozwolą nam szybko przeanalizować dane, ale też od razu przedstawić wynik graficznie.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Zarządzanie wizualne na przykładzie regionalizacji

Zarządzanie wizualne ma na celu nie tylko wspieranie prezentacji, ale przede wszystkim wspomaganie podejmowania decyzji. Kontekstowa, graficzna lokalizacja informacji ułatwia procesy analityczne dokonywane przez odbiorców zestawień i raportów. W tym opracowaniu pokażemy kilka sposobów na przejście od danych zebranych w formie tabelarycznej do informacji graficznej.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 11/2018

Ocena konkurencji w kluczowych czynnikach sukcesu firmy – wykres radarowy

Ocena konkurencji w kluczowych czynnikach sukcesu firmy – wykres radarowy

Prowadząc firmę, musimy stale kontrolować wszelkie wskaźniki. Ważne jest, żeby sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie lub też z każdym rokiem rosła. Jak wiadomo na wynik sprzedaży wpływa wiele czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, dlatego analiza poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa pozwoli na podjęcie kroków na kolejny rok. Istotnym elementem jest punkt odniesienia, czyli w naszym przypadku...

Czytaj więcej
nr 11/2018

Formatowanie niestandardowe

Czytaj więcej
nr 11/2018

Wpisywanie wartości w kilku komórkach jednocześnie

Czytaj więcej
nr 11/2018

Zapis ułamka w komórce

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.