Narzędzia takie, jak: tabele przestawne, formuły, makra, Power Query czy Power Pivot na stałe wpisały się do leksykonu narzędzi współczesnego controllera. I choć dostęp do wiedzy o Excelu jest powszechny, to chyba nikt nie odważyłby się pochwalić pełną znajomością tego programu. Odkrycie czasami ukrytych funkcjonalności programu niejednokrotnie wywołuje efekt „wow”, który potem przekłada się na efektywniejszą pracę w programie.

W tym artykule chciałbym przedstawić cztery triki z różnych obszarów Excela, które swoją prostotą i użytecznością mogą zaskoczyć wielu użytkowników programu, bez względu na poziom ich zaawansowania.

Filtrowanie zaznaczonych etykiet wierszy tabeli przestawnej

Tabele przestawne, zwane potocznie „pivotami”, są jednym z najczęściej używanych narzędzi w Excelu. Przed wieloma użytkownikami Excela zdają się one nie mieć żadnych tajemnic. Jedną z najczęściej używanych funkcjonalności w tabelach przestawnych jest ich filtrowanie. Zazwyczaj proces ten wykonuje się za pomocą ikonki filtra w górnej części tabeli. Istnieje jednak inny sposób pozwalający zrealizować to zadanie jeszcze szybciej. Wystarczy zaznaczyć wybrane etykiety wierszy tabeli przestawnej z wciśniętym klawiszem Ctrl (1), a następnie klikając prawym klawiszem myszki dowolny z nich (2), wybrać opcję Filtruj (3), a później (4) Zachowaj tylko zaznaczone elementy lub Ukryj zaznaczone elementy.

Przedstawiony sposób filtrowania możemy wykorzystać na przykład podczas przeglądania długiej tabeli, gdy akurat natrafimy na wiersze, które chcemy wyróżnić lub ukryć.

Ctrl + [ i Ctrl + ]

Przygotowując złożone modele finansowe, często wykorzystujemy formuły, których adresy odwołują się do wielu skoroszytów/arkuszy. Zrozumienie przykładowej formuły w modelu często poprzedzone jest zapoznaniem się z licznymi skoroszytami, których adresy wpływają na ostateczną wartość komórki. Aby przyspieszyć proces poszukiwania zależnych adresów, warto wykorzystać skróty klawiaturowe Ctrl + [ oraz Ctrl + ]. Są one przypisane do znanych opcji dotyczących inspekcji formuł Śledź poprzedniki oraz Śledź zależności, umiejscowionych na karcie Formuły.

Opcje te pozwalają na przejście do adresu komórek składających się na wartość danej komórki lub też komórek, które są od niej zależne. Użycie podanych skrótów nie tylko przyspiesza przełączanie się pomiędzy komórkami, ale też ma jedną dodatkową funkcjonalność. Kiedy adres komórki poprzedzającej znajduje się w innym skoroszycie, użycie przycisku Śledź poprzedniki (1) zaowocuje pojawieniem się strzałki z ikonką tabeli, informującej o zewnętrznym źródle danych (2).

Gdy do śledzenia tej samej komórki użyjemy skrótu Ctrl + [ (1), ikonka nie pojawi się, a zamiast niej zostanie otwarty zewnętrzny skoroszyt wraz z podświetloną komórką poprzedzającą (2).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama