Narzędzia takie, jak: tabele przestawne, formuły, makra, Power Query czy Power Pivot na stałe wpisały się do leksykonu narzędzi współczesnego controllera. I choć dostęp do wiedzy o Excelu jest powszechny, to chyba nikt nie odważyłby się pochwalić pełną znajomością tego programu. Odkrycie czasami ukrytych funkcjonalności programu niejednokrotnie wywołuje efekt „wow”, który potem przekłada się na efektywniejszą pracę w programie.

W tym artykule chciałbym przedstawić cztery triki z różnych obszarów Excela, które swoją prostotą i użytecznością mogą zaskoczyć wielu użytkowników programu, bez względu na poziom ich zaawansowania.

Filtrowanie zaznaczonych etykiet wierszy tabeli przestawnej

Tabele przestawne, zwane potocznie „pivotami”, są jednym z najczęściej używanych narzędzi w Excelu. Przed wieloma użytkownikami Excela zdają się one nie mieć żadnych tajemnic. Jedną z najczęściej używanych funkcjonalności w tabelach przestawnych jest ich filtrowanie. Zazwyczaj proces ten wykonuje się za pomocą ikonki filtra w górnej części tabeli. Istnieje jednak inny sposób pozwalający zrealizować to zadanie jeszcze szybciej. Wystarczy zaznaczyć wybrane etykiety wierszy tabeli przestawnej z wciśniętym klawiszem Ctrl (1), a następnie klikając prawym klawiszem myszki dowolny z nich (2), wybrać opcję Filtruj (3), a później (4) Zachowaj tylko zaznaczone elementy lub Ukryj zaznaczone elementy.

Przedstawiony sposób filtrowania możemy wykorzystać na przykład podczas przeglądania długiej tabeli, gdy akurat natrafimy na wiersze, które chcemy wyróżnić lub ukryć.

Ctrl + [ i Ctrl + ]

Przygotowując złożone modele finansowe, często wykorzystujemy formuły, których adresy odwołują się do wielu skoroszytów/arkuszy. Zrozumienie przykładowej formuły w modelu często poprzedzone jest zapoznaniem się z licznymi skoroszytami, których adresy wpływają na ostateczną wartość komórki. Aby przyspieszyć proces poszukiwania zależnych adresów, warto wykorzystać skróty klawiaturowe Ctrl + [ oraz Ctrl + ]. Są one przypisane do znanych opcji dotyczących inspekcji formuł Śledź poprzedniki oraz Śledź zależności, umiejscowionych na karcie Formuły.

Opcje te pozwalają na przejście do adresu komórek składających się na wartość danej komórki lub też komórek, które są od niej zależne. Użycie podanych skrótów nie tylko przyspiesza przełączanie się pomiędzy komórkami, ale też ma jedną dodatkową funkcjonalność. Kiedy adres komórki poprzedzającej znajduje się w innym skoroszycie, użycie przycisku Śledź poprzedniki (1) zaowocuje pojawieniem się strzałki z ikonką tabeli, informującej o zewnętrznym źródle danych (2).

Gdy do śledzenia tej samej komórki użyjemy skrótu Ctrl + [ (1), ikonka nie pojawi się, a zamiast niej zostanie otwarty zewnętrzny skoroszyt wraz z podświetloną komórką poprzedzającą (2).

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Open access On-line only no. 20/2019

Osadzenie pliku video w arkuszu

Przeglądając różne strony poświęcone Excelowi, czasami spotykam się z plikami, które zawierają animację wideo. Zastanawiam się, w jaki sposób to działa. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w arkuszu kalkulacyjnym można zamieszczać animacje flash. Czy istnieje sposób na to, aby zamieszczać w nim pliki wideo, np. z serwisu YouTube?

Read more
On-line only no. 20/2019

Jak tworzyć użyteczne KPI?

CiRZ_07-08_9.jpg

Monitoring działalności firmy z użyciem kluczowych wskaźników efektywności (z ang. Key Performance Indicators, KPI) praktykowany jest w wielu przedsiębiorstwach. Z założenia wskaźniki KPI mają pomóc menedżerom w realizowaniu strategii firmy, prowadząc ją ku ściśle określonym celom. Aby zadanie to mogło stać się wykonalne wskaźniki, którymi posługują się zarządzający powinny być dobrze zdefiniowane i właściwie zaprezentowane.

Read more
On-line only no. 20/2019

Prognozowanie sprzedaży w Excelu

CiRZ_07-08_20.jpg

Prognozowanie sprzedaży polega na tym, że mając pewne dane historyczne chcielibyśmy stwierdzić na ich podstawie, jak będzie wyglądała wielkość sprzedaży w kolejnych okresach. Przygotowywanie prognozy, etap po etapie, omówiono w poniższym artykule.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Advertisement