Wykresy wodospadowe w praktyce

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Jeśli myślimy o wykresach jako narzędziu w programie MS Excel, to trzeba przyznać, że w ostatnich wersjach zostało ono mocno rozbudowane. Pojawiły się nowe opcje, ale przede wszystkim dodano nowe typy wykresów. Jednym z nich jest wykres wodospadowy (czasami nazywa się go także kaskadowym, mostowym bądź schodkowym). Możemy znaleźć ten wykres, począwszy od Excela w wersji 2016.

Kiedy stosować wykres wodospadowy?

Najczęściej stosujemy wykres wodospadowy wtedy, gdy chcemy pokazać wpływ różnych wartości (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na pewną wartość końcową. Najprostszym przykładem może być pokazanie, jaki wpływ na łączną roczną sumę wydatków miały wydatki poniesione w poszczególnych miesiącach. Aby taki wykres przygotować, musimy mieć odpowiednie dane (wysokość wydatków w poszczególnych miesiącach) oraz wiersz z sumą wydatków na końcu. Dane takie pokazane są na Rysunku 1.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Pobierz pliki:

Źródło: Finanse i Controlling nr 74/2021

Zobacz również

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Funkcja LAMBDA w Excelu

Funkcja LAMBDA w Excelu

W tym artykule pomówimy o funkcji LAMBDA, dzięki której możemy tworzyć własne, nowe funkcje w Excelu bez korzystania z programowania w VBA. Ta funkcja na tę chwilę dostępna jest tylko w programie Insider w Excelu 365, ale po przejściu testów będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Excela (nie będzie jednak dodawana do wcześniejszych wersji oprogramowania).

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama