Analiza danych liczbowych zawartych np. w tabelach przestawnych może być znacznie łatwiejsza przy zastosowaniu wykresów dynamicznych.

Wykres dynamiczny jest dowolnym wykresem tworzonym w Excelu, natomiast jego specyfika polega na tym, że dane źródłowe zmieniają się automatycznie wraz ze zmianą pozycji kursora. Dzięki temu, poruszając się po poszczególnych komórkach analizy, widzimy na wykresie dokładne odwzorowanie wiersza, na którym się znajdujemy (Rysunek 1).
Technika ta nie tylko wpływa na poprawę czytelności samego raportu, ale dostarcza także nowych informacji (np. trendy), których nie widać bezpośrednio w raporcie zawierającym same dane liczbowe.
Działanie raportów dynamicznych oparte jest na zastosowaniu makra, które jest uruchamiane automatycznie przy zmianie pozycji kursora (zdarzenie). W celu jego utworzenia należy wykonać następujące kroki.
Etap 1: Dodanie wykresu
Pracę rozpoczynamy od dodania wykresu, najlepiej powyżej raportu, który chcemy analizować. Dobrze jest też zachować zgodność kolumn w źródle wykresu z danymi rzeczywistymi, chociaż nie jest to konieczne (Rysunek 2).
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
