Analiza danych liczbowych zawartych np. w tabelach przestawnych może być znacznie łatwiejsza przy zastosowaniu wykresów dynamicznych.

Wykresy dynamiczne w Excelu

Wykres dynamiczny jest dowolnym wykresem tworzonym w Excelu, natomiast jego specyfika polega na tym, że dane źródłowe zmieniają się automatycznie wraz ze zmianą pozycji kursora. Dzięki temu, poruszając się po poszczególnych komórkach analizy, widzimy na wykresie dokładne odwzorowanie wiersza, na którym się znajdujemy (Rysunek 1).

Technika ta nie tylko wpływa na poprawę czytelności samego raportu, ale dostarcza także nowych informacji (np. trendy), których nie widać bezpośrednio w raporcie zawierającym same dane liczbowe.

Działanie raportów dynamicznych oparte jest na zastosowaniu makra, które jest uruchamiane automatycznie przy zmianie pozycji kursora (zdarzenie). W celu jego utworzenia należy wykonać następujące kroki.

Etap 1: Dodanie wykresu

Pracę rozpoczynamy od dodania wykresu, najlepiej powyżej raportu, który chcemy analizować. Dobrze jest też zachować zgodność kolumn w źródle wykresu z danymi rzeczywistymi, chociaż nie jest to konieczne (Rysunek 2).

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Bohater telewizyjnego serialu, doktor House, zwykł mawiać, że wszyscy kłamią. Chcę wierzyć, że ludzie nie są aż tak źli i cyniczni, dlatego pozwolę sobie zmienić tę frazę. Wszyscy mogą kłamać. Niektórzy celowo, inni nieświadomie – efekt jest ten sam. Odbiorca kłamstwa jest wprowadzony w błąd, może wyciągnąć niewłaściwe wnioski – a na ich podstawie podjąć złe decyzje.

Czytaj więcej

Wykres grupowany w Excelu

Wykres grupowany w Excelu

Jeśli twoje produkty składają się z wielu kategorii, tak jak lata składają się z kwartałów i miesięcy, to może być ci potrzebna wiedza, jak tworzyć wykresy opisujące wszystkie kategorie dotyczące twoich danych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama