Ścieżka wielu użytkowników Excela jest podobna. Najpierw poznajemy coraz dziwniejsze funkcje. Potem zaprzyjaźniamy się z VBA. Potem wykorzystujemy tę wiedzę, aby pomóc innym. A potem próśb o pomoc jest zbyt wiele i chcielibyśmy móc jakoś wysłać fragment naszej wiedzy komuś w prezencie. I do tego służą dodatki w Excelu.

Tworzenie dodatków do Excela – to łatwe!

Jesteś znawcą Excela. Nie, to mało powiedziane. Excela masz w małym palcu. Wiesz o nim wszystko. VLOOKUP czy PIVOT to imiona twoich dzieci. Oczywiście, że znasz VBA, bo na tym poziomie byłby wstyd przed rodzicami, gdyby zabrakło ci tej wiedzy. Makra piszesz z zamkniętymi oczami. Ale tworzenie tylko dla siebie to za mało, a rozsyłanie mailem arkuszy kalkulacyjnych z instrukcją, co gdzie kliknąć, już cię nie bawi. Chcesz wejść na wyższy poziom pomagania ludziom w Excelu. Chcesz wybudować sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Albo po prostu masz bardzo fajne makro lub niesamowicie przydatną funkcję swojego autorstwa i nie chcesz każdorazowo uruchamiać skoroszytu, w którym jest ten konkretny kod VBA. W każdym z powyższych przypadków możesz pokusić się o stworzenie dodatku do Excela. Będzie to plik z zapisanym kodem VBA, który uruchomi się w tle przy każdym otwarciu Excela.

Po co tworzyć dodatki do Excela? Aby ułatwić użytkownikom naszego kodu korzystanie z niego. Bez względu na to, jak zaplanujemy działanie naszego dodatku, zainstalowany dodatek uruchomi się automatycznie przy włączeniu Excela. Ponadto będzie on działać w tle, w sposób niewidoczny nawet dla średniozaawansowanych użytkowników. Wszelkie arkusze dodatku będą ukryte, bez możliwości ich wyświetlania. Jeśli nasz kod VBA dokonuje jakichś zmian w pliku dodatku, zapytanie o ich zapisanie nie jest wyświetlane. Możemy dodatkowo zabezpieczyć naszą aplikację hasłem, żeby uniemożliwić zmienianie jej, także przypadkowe. Wszystko to sprawia, że znacząco maleje ryzyko pomyłkowego uszkodzenia naszej pracy przez użytkownika, a tym samym konieczności rozwiązywania problemów lub wystąpienia dyskomfortu przy korzystaniu z naszego kodu.

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 26/2021

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Bohater telewizyjnego serialu, doktor House, zwykł mawiać, że wszyscy kłamią. Chcę wierzyć, że ludzie nie są aż tak źli i cyniczni, dlatego pozwolę sobie zmienić tę frazę. Wszyscy mogą kłamać. Niektórzy celowo, inni nieświadomie – efekt jest ten sam. Odbiorca kłamstwa jest wprowadzony w błąd, może wyciągnąć niewłaściwe wnioski – a na ich podstawie podjąć złe decyzje.

Czytaj więcej

Wykres grupowany w Excelu

Wykres grupowany w Excelu

Jeśli twoje produkty składają się z wielu kategorii, tak jak lata składają się z kwartałów i miesięcy, to może być ci potrzebna wiedza, jak tworzyć wykresy opisujące wszystkie kategorie dotyczące twoich danych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama