Bardzo często podczas pracy w programie Excel chcemy zmienić kolejność, w jakiej mamy ustawione wiersze. Na tym właśnie polega sortowanie. W zależności od tego, jakie mamy dane i jak bardzo skomplikowane są kryteria, możemy stosować różne kryteria sortowania.

Sortowanie niestandardowe w Excelu

Wśród kryteriów, wg których chcemy sortować, możemy stosować różnego rodzaju sposoby:

  • sortowanie proste (wg jednego kryterium),
  • sortowanie wg wielu kryteriów,
  • sortowanie w kolejności niestandardowych list sortowania,
  • sortowanie wg koloru czcionki bądź wypełnienia komórek,
  • sortowanie danych w poziomie,
  • sortowanie dynamiczne za pomocą funkcji SORTUJ().

Sortowanie proste (wg jednego kryterium)

Najprostszym sposobem na sortowanie danych wg jednego kryterium jest zaznaczenie dowolnej komórki w kolumnie, w której chcemy posortować dane, i wybranie na wstążce z zakładki Narzędzia główne opcji Sortuj i filtruj, a następnie kolejności, w jakiej dane mają być posortowane. Dzięki tej metodzie posortowane zostaną wszystkie kolumny, a dane, które były w jednym wierszu, nadal będą w jednym wierszu. Sprawa lekko się komplikuje w momencie, gdy chcemy sortować dane wg wielu kryteriów.

Sortowanie wg wielu kryteriów

Dane, które będziemy chcieli posortować, przedstawia rys. 1.

Załóżmy, że chcemy posortować te dane według kategorii wydatku, a w obrębie każdej kategorii po nazwie wydatku (obydwa kryteria w kolejności alfabetycznej). W tym celu, stojąc w dowolnym miejscu naszych danych, na wstążce w Narzędziach głównych wybieramy opcję Sortuj i filtruj, a następnie Sortowanie niestandardowe. Można też wybrać tę opcję, klikając w danych prawym przyciskiem myszy i wybierając Sortowanie Sortowanie niestandardowe albo na wstążce w zakładce Dane wybierając Sortuj. Każda z tych opcji doprowadzi nas do takiego samego okienka, jakie pokazuje rys. 2.

W tym oknie wybieramy opcję sortowania według kolumny Kategoria, a następnie w lewym górnym rogu okna wybieramy opcję Dodaj poziom i ustawiamy sortowanie wg kolumny Wydatek. W obydwu przypadkach sortowanie odbywa się w kolejności od A do Z. Gotowe okno przedstawia rys. 3, natomiast posortowane dane pokazuje rys. 4.

Bardzo ważna jest kolejność poziomów, którą ustawiamy w oknie sortowania. W tej chwili kolumna Kategoria (czyli ta, która była ustawiona w pierwszym poziomie) jest w całości posortowana alfabetycznie, natomiast kolumna Wydatek jest ułożona alfabetycznie tylko fragmentami (w obrębie jednej kategorii).

Takich poziomów sortowania można dodać tyle, ile jest kolumn, jednak nie więcej niż 64. Każdy poziom może być sortowany w innej kolejności (np. jeden poziom rosnąco, a drugi malejąco). Jeżeli chcemy wrócić do sortowania wg mniejszej liczby kryteriów, możemy kliknąć w oknie sortowania niestandardowego poziom, który chcemy usunąć, a następnie wybrać opcję Usuń poziom.

Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Tylko on-line nr 27/2021

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Pętle w Excelu

Pętle w Excelu

Język VBA (ang. Visual Basic for Applications) jest językiem programowania obsługującym aplikacje pakietu Microsoft Office, do których należy m.in. Excel. Celem pracy w VBA jest automatyzacja zadań wykonywanych na dokumentach za pomocą makropoleceń. Jednym z podstawowych narzędzi dostępnych w VBA są pętle.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama