Fragmentator, z ang. slicer, jest narzędziem pozwalającym na filtrowanie tabel i tabel przestawnych w Excelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów fragmentator umożliwia wybór poszczególnych elementów danych bez konieczności rozwijania listy, na której są one widoczne. Posługiwanie się fragmentatorem sprowadza się zatem do zaznaczenia konkretnych przycisków, za pomocą których możemy zawęzić zakres interesujących nas danych.

Popularne slicery dzięki swojej intuicyjnej obsłudze są obiektem często wykorzystywanym przy budowie dashboardów w Excelu. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, niejednokrotnie potrafią modyfikować ich wygląd oraz opcje związane z kolejnością prezentowanych na nich danych. Niewiele osób jednak wie, że fragmentatory można wykorzystać nie tylko do filtrowania danych, ale również do ich sortowania. Wydobycie ukrytego potencjału fragmentatorów jest wykonalne dzięki możliwościom kodu napisanego w języku VBA oraz pomocy ze strony dodatkowej tabeli przestawnej. W celu osiągnięcia wspomnianej funkcjonalności należy wykonać następujące kroki.

Przygotowanie arkuszy z tabelami przestawnymi

Opcja sortowania danych za pomocą fragmentatora zostanie zaprezentowana na przykładzie danych dotyczących realizacji planu sprzedaży, znajdujących się w arkuszu Dane. Na prawo od wspomnianego zestawienia, w kolumnie H znajdują się dane, które posłużą do stworzenia pomocniczej tabeli przestawnej. Podane pola z kolumny H nawiązują do nagłówków kolumn z wartościami dla zestawienia sprzedażowego i stanowią podstawę do stworzenia kryteriów, według których odbywać się będzie sortowanie. Dodatkowo przy opisie każdego z kryteriów została utworzona ikonka strzałeczki, która w intuicyjny sposób informuje użytkownika o kolejności sortowania danych. Przykładowa ikonka została umieszczona dzięki zastosowaniu symboli kształtów geometrycznych z czcionki Segoe UI Light. Warto również wspomnieć o dwóch funkcjach Excela umożliwiających identyfikację znaków w formacie Unicode. Pierwsza z funkcji – UNICODE() – umożliwia identyfikację liczby przypisanej do danego znaku Unicode, druga – ZNAK.UNICODE() – zwraca znak Unicode, do którego odwołuje się dana wartość liczbowa.

Pozostałe 50% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama