int(1) int(2) Sortowanie danych za pomocą fragmentatorów | Excel w zarządzaniu | Informacja Zarządcza

Fragmentator, z ang. slicer, jest narzędziem pozwalającym na filtrowanie tabel i tabel przestawnych w Excelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów fragmentator umożliwia wybór poszczególnych elementów danych bez konieczności rozwijania listy, na której są one widoczne. Posługiwanie się fragmentatorem sprowadza się zatem do zaznaczenia konkretnych przycisków, za pomocą których możemy zawęzić zakres interesujących nas danych.

Popularne slicery dzięki swojej intuicyjnej obsłudze są obiektem często wykorzystywanym przy budowie dashboardów w Excelu. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, niejednokrotnie potrafią modyfikować ich wygląd oraz opcje związane z kolejnością prezentowanych na nich danych. Niewiele osób jednak wie, że fragmentatory można wykorzystać nie tylko do filtrowania danych, ale również do ich sortowania. Wydobycie ukrytego potencjału fragmentatorów jest wykonalne dzięki możliwościom kodu napisanego w języku VBA oraz pomocy ze strony dodatkowej tabeli przestawnej. W celu osiągnięcia wspomnianej funkcjonalności należy wykonać następujące kroki.

Przygotowanie arkuszy z tabelami przestawnymi

Opcja sortowania danych za pomocą fragmentatora zostanie zaprezentowana na przykładzie danych dotyczących realizacji planu sprzedaży, znajdujących się w arkuszu Dane. Na prawo od wspomnianego zestawienia, w kolumnie H znajdują się dane, które posłużą do stworzenia pomocniczej tabeli przestawnej. Podane pola z kolumny H nawiązują do nagłówków kolumn z wartościami dla zestawienia sprzedażowego i stanowią podstawę do stworzenia kryteriów, według których odbywać się będzie sortowanie. Dodatkowo przy opisie każdego z kryteriów została utworzona ikonka strzałeczki, która w intuicyjny sposób informuje użytkownika o kolejności sortowania danych. Przykładowa ikonka została umieszczona dzięki zastosowaniu symboli kształtów geometrycznych z czcionki Segoe UI Light. Warto również wspomnieć o dwóch funkcjach Excela umożliwiających identyfikację znaków w formacie Unicode. Pierwsza z funkcji – UNICODE() – umożliwia identyfikację liczby przypisanej do danego znaku Unicode, druga – ZNAK.UNICODE() – zwraca znak Unicode, do którego odwołuje się dana wartość liczbowa.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 22/2020

Planowanie płynności finansowej w Excelu

CiRZ_12_16.jpg

Planowanie i kontrolowanie płynności finansowej firmy jest jednym z ważniejszych zadań, jakie stają przed analitykami finansowymi po to, by przedsiębiorstwo mogło działać spokojnie i bez zakłóceń. Do oszacowania kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zaplanowania płynności finansowej wykorzystuje się szereg formuł i narzędzi. Jednym z nich jest oczywiście Excel.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 22/2020

Funkcje finansowe w programie Excel

CiRZ_1_2020_22.jpg

Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.

Czytaj więcej

Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire

INFO_22_67.jpg

Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama