Fragmentator, z ang. slicer, jest narzędziem pozwalającym na filtrowanie tabel i tabel przestawnych w Excelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów fragmentator umożliwia wybór poszczególnych elementów danych bez konieczności rozwijania listy, na której są one widoczne. Posługiwanie się fragmentatorem sprowadza się zatem do zaznaczenia konkretnych przycisków, za pomocą których możemy zawęzić zakres interesujących nas danych.

Popularne slicery dzięki swojej intuicyjnej obsłudze są obiektem często wykorzystywanym przy budowie dashboardów w Excelu. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, niejednokrotnie potrafią modyfikować ich wygląd oraz opcje związane z kolejnością prezentowanych na nich danych. Niewiele osób jednak wie, że fragmentatory można wykorzystać nie tylko do filtrowania danych, ale również do ich sortowania. Wydobycie ukrytego potencjału fragmentatorów jest wykonalne dzięki możliwościom kodu napisanego w języku VBA oraz pomocy ze strony dodatkowej tabeli przestawnej. W celu osiągnięcia wspomnianej funkcjonalności należy wykonać następujące kroki.

Przygotowanie arkuszy z tabelami przestawnymi

Opcja sortowania danych za pomocą fragmentatora zostanie zaprezentowana na przykładzie danych dotyczących realizacji planu sprzedaży, znajdujących się w arkuszu Dane. Na prawo od wspomnianego zestawienia, w kolumnie H znajdują się dane, które posłużą do stworzenia pomocniczej tabeli przestawnej. Podane pola z kolumny H nawiązują do nagłówków kolumn z wartościami dla zestawienia sprzedażowego i stanowią podstawę do stworzenia kryteriów, według których odbywać się będzie sortowanie. Dodatkowo przy opisie każdego z kryteriów została utworzona ikonka strzałeczki, która w intuicyjny sposób informuje użytkownika o kolejności sortowania danych. Przykładowa ikonka została umieszczona dzięki zastosowaniu symboli kształtów geometrycznych z czcionki Segoe UI Light. Warto również wspomnieć o dwóch funkcjach Excela umożliwiających identyfikację znaków w formacie Unicode. Pierwsza z funkcji – UNICODE() – umożliwia identyfikację liczby przypisanej do danego znaku Unicode, druga – ZNAK.UNICODE() – zwraca znak Unicode, do którego odwołuje się dana wartość liczbowa.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tylko on-line nr 21/2019

Technologie informatyczne wspierające prowadzenie biznesu - case study branży spożywczej

MC_65_24.jpg

Przedsiębiorstwa dysponują dziś większą ilością danych niż kiedykolwiek. Nigdy w historii ani nie zbierały, ani nie raportowały tylu informacji podatkowych czy gospodarczych. W wielu branżach kontrola jakości nigdy nie była na tak zaawansowanym poziomie. Jednak by przetworzyć i właściwie zanalizować tak duże zasoby danych, trzeba wykorzystać technologie: systemy analityczne, systemy wspierające przetwarzanie informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami na przykład w zakresie finansów i księgowości czy kadr i płac, a także systemy pozwalające na połączenie danych spływających z różnych źródeł – produkcji, magazynów i sprzedaży.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2019

SAP w branży logistycznej - to logiczne!

MC_65_29.jpg

SAP jest systemem klasy ERP, łączącym wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. Składa się z wielu modułów, które odpowiadają obszarom działalności przedsiębiorstwa, takim jak: logistyka i produkcja, kadry i płace, finanse i controlling. Główną zaletą wdrożenia systemu ERP, takiego jak SAP, jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu. Dzięki wdrożeniu SAP-a uprawnieni pracownicy znajdą w systemie komplet danych źródłowych i wynikowych. Takie podejście sprawia, że branża logistyczna może jeszcze skuteczniej wpływać na efektywne działanie całego przedsiębiorstwa oraz na ciągłe ulepszanie wyników sprzedażowych.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2019

Model do obliczania amortyzacji w Excelu

CiRZ_240_30.jpg

Amortyzacja środków trwałych jest jednym z kosztów, którego wielkość jesteśmy w stanie zaplanować. I choć w dzisiejszych czasach większość programów księgowych ma wbudowane narzędzie do planowania amortyzacji, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać w tym celu program Excel. Niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak takie narzędzie można zbudować.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama