Wykres w Excelu sterowany radiem? Wydaje się to niemożliwe – i takie też jest. A jednak wszystkie te słowa znajdą zastosowanie w poniższym tekście, dzięki czemu stworzymy prawdziwie interaktywny wykres słupkowy.

Na rynku są dostępne coraz lepsze rozwiązania, pozwalające na efektywne i efektowne prezentowanie danych. Są one jednak stosowane w nielicznych firmach, a nawet wtedy zdarza się, że w ograniczonym zakresie. Pamiętam, jak podczas szkolenia dla działu finansowego klienta zaskoczyłem uczestników wiadomością, że Tableau, stosowane przez ich dział marketingu, może być też z powodzeniem wykorzystywane przez controlling czy analityków do prezentacji danych finansowych.

W działach finansowych króluje Excel i wiele wody musiałoby upłynąć, aby to się zmieniło. Jednak korzystając z najpopularniejszego arkusza kalkulacyjnego świata, nie jesteśmy wcale skazani na nudne, statyczne tabele i wykresy. Za pomocą kilku narzędzi możemy stworzyć interaktywne dashboardy, z przejrzystą i wygodną prezentacją danych. W tym celu należy sięgnąć w Excelu do karty Deweloper. Jeśli nie jest ona widoczna w naszej aplikacji, wystarczy kliknąć na wstążce prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać Dostosuj Wstążkę, a następnie w oknie opcji zaznaczyć widoczność tej karty.

Zanim jednak przejdziemy do tworzenia interaktywnego wykresu, przyjrzyjmy się danym, które na nim przedstawimy. Przyjmijmy, że mamy tygodniowe zestawienie zamówień złożonych w pięciu regionach sprzedaży naszego przedsiębiorstwa (Rysunek 1). Takie dane najlepiej przedstawić na wykresie słupkowym. Jeśli jednak zamieścimy je wszystkie razem obok siebie, czytelność takiego zestawienia może budzić wątpliwości. Chcemy pokazać je naszemu odbiorcy w podziale na poszczególne regiony, z możliwością podglądu wykresu skumulowanego. Pomogą nam w tym przyciski... radiowe.

Na karcie Deweloper jest rozwijane menu Wstaw. Widzimy tu dwie grupy podobnych elementów, które można dodać do naszego arkusza – Kontrolki formularza i Kontrolki ActiveX. Warto wyjaśnić, czym różnią się te dwa zbiory. Kontrolki formularza to proste przyciski lub suwaki, za pomocą których możemy sterować naszym arkuszem. Nie wymagają znajomości VBA, ale można przypisywać do nich utworzone wcześniej makra. Z kolei kontrolki ActiveX są nieco bardziej zaawansowane w obsłudze. Pozwalają choćby na większą modyfikację wyglądu. Jest ich też więcej – kliknięcie w ikonę Więcej formantów wyświetla listę kilkudziesięciu różnorodnych kontrolek.

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 24/2020

Model analizy efektywność inwestycji w akcje spółki

CiRZ_5-6_37.jpg

W niniejszym artykule prezentujemy kompleksowy model, który w uniwersalny sposób łączy ocenę z perspektywy wejścia, utrzymywania i wyjścia z inwestycji oraz umożliwiający porównywanie danej klasy aktywów pod względem zakładanych parametrów inwestycji.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Znajdowanie udziałów oraz porównywanie wartości w tabeli przestawnej

CiRZ_04_9.jpg

Pracując z różnego rodzaju danymi często dochodzimy do momentu, w którym mamy stworzoną tabelę przestawną, którą potrzebujemy dalej analizować. Okazuje się, że mamy do tego szereg narzędzi, które warto wykorzystywać.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2020

Weryfikacja statusu płatności w Power Query

CiRZ_5-6_28.jpg

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odpowiadamy za sprawy księgowe w firmie i potrzebujemy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o kontrolę spływających płatności od klientów. Wystawiamy setki dokumentów sprzedażowych w programie transakcyjnym, a informacje o płatnościach otrzymujemy w postaci wyciągów z banków. Potrzebujemy „zderzyć” ze sobą te dane, aby wiedzieć który klient zalega z płatnością, a który jest przykładem do naśladowania. Niestety używany system nie pozwala nam na prostą weryfikację. Co robimy? Sięgamy po Excela i Power Query.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama