Wykres w Excelu sterowany radiem? Wydaje się to niemożliwe – i takie też jest. A jednak wszystkie te słowa znajdą zastosowanie w poniższym tekście, dzięki czemu stworzymy prawdziwie interaktywny wykres słupkowy.

Na rynku są dostępne coraz lepsze rozwiązania, pozwalające na efektywne i efektowne prezentowanie danych. Są one jednak stosowane w nielicznych firmach, a nawet wtedy zdarza się, że w ograniczonym zakresie. Pamiętam, jak podczas szkolenia dla działu finansowego klienta zaskoczyłem uczestników wiadomością, że Tableau, stosowane przez ich dział marketingu, może być też z powodzeniem wykorzystywane przez controlling czy analityków do prezentacji danych finansowych.

W działach finansowych króluje Excel i wiele wody musiałoby upłynąć, aby to się zmieniło. Jednak korzystając z najpopularniejszego arkusza kalkulacyjnego świata, nie jesteśmy wcale skazani na nudne, statyczne tabele i wykresy. Za pomocą kilku narzędzi możemy stworzyć interaktywne dashboardy, z przejrzystą i wygodną prezentacją danych. W tym celu należy sięgnąć w Excelu do karty Deweloper. Jeśli nie jest ona widoczna w naszej aplikacji, wystarczy kliknąć na wstążce prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać Dostosuj Wstążkę, a następnie w oknie opcji zaznaczyć widoczność tej karty.

Zanim jednak przejdziemy do tworzenia interaktywnego wykresu, przyjrzyjmy się danym, które na nim przedstawimy. Przyjmijmy, że mamy tygodniowe zestawienie zamówień złożonych w pięciu regionach sprzedaży naszego przedsiębiorstwa (Rysunek 1). Takie dane najlepiej przedstawić na wykresie słupkowym. Jeśli jednak zamieścimy je wszystkie razem obok siebie, czytelność takiego zestawienia może budzić wątpliwości. Chcemy pokazać je naszemu odbiorcy w podziale na poszczególne regiony, z możliwością podglądu wykresu skumulowanego. Pomogą nam w tym przyciski... radiowe.

Na karcie Deweloper jest rozwijane menu Wstaw. Widzimy tu dwie grupy podobnych elementów, które można dodać do naszego arkusza – Kontrolki formularza i Kontrolki ActiveX. Warto wyjaśnić, czym różnią się te dwa zbiory. Kontrolki formularza to proste przyciski lub suwaki, za pomocą których możemy sterować naszym arkuszem. Nie wymagają znajomości VBA, ale można przypisywać do nich utworzone wcześniej makra. Z kolei kontrolki ActiveX są nieco bardziej zaawansowane w obsłudze. Pozwalają choćby na większą modyfikację wyglądu. Jest ich też więcej – kliknięcie w ikonę Więcej formantów wyświetla listę kilkudziesięciu różnorodnych kontrolek.

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 25/2020

Wykresy przestawne

CiRZ_250_25.jpg

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 25/2020

MS Excel w planowaniu płynności finansowej (cz. 1)

MC_71_66.jpg

W czasie kryzysu spowodowanego globalną pandemią wiele firm za najważniejszą informację dotyczącą bieżącej działalności uznaje analizę płynności. Dla analityków i kontrolerów to wyzwanie, aby tego typu dane były prezentowane interesariuszom nie tylko dokładnie, ale też szybko.

Czytaj więcej

Power Query i prawidłowe przypisanie opiekuna do klienta

INFO_25_22.jpg

Spotkałem się z opinią, że odkąd Excel oferuje Power Query, nie ma potrzeby uczenia się języka VBA. Czy nie ma też potrzeby inwestowania w zaawansowane aplikacje CRM? Zobaczmy!

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama