Odwołując się do Szekspira, można powiedzieć, że są sposoby wykorzystywania narzędzi Excela, o których nie śniło się jego twórcom. Dziś będzie właśnie o takim przypadku. Bo czy dbając o poprawność językową, można jednocześnie podnieść efektywność pracy?

Przyspieszanie pracy w MS Excel dzięki autokorekcie

Excel. Dla jednych to tylko narzędzie w pracy – niekoniecznie codziennej. Dla innych, w tym niżej podpisanego, to zdecydowanie coś więcej, pasja, sposób na życie, najlepsza gra komputerowa na świecie. Nieważne jednak, na którym krańcu spektrum się znajdujemy, wszystkim nam przyda się odpowiedź na pytanie – czy da się z Excela wycisnąć jeszcze więcej? Jak sprawić, żeby praca była jeszcze szybsza i efektywniejsza?

Nie trzeba być szczególnie spostrzegawczym, aby domyślić się, że jest to możliwe. Wystarczy rzut oka na tytuł u góry tej strony. Tak, można przyspieszyć pracę w Excelu z wykorzystaniem tak banalnego narzędzia, którym jest autokorekta. I to można przyspieszyć ją znacząco. Jeśli ktoś z czytających te słowa zaczął się zastanawiać, jak to możliwe – przecież autokorekta to ten diabelski wynalazek, który wszystko, co wpiszę, zamienia na datę – spieszę z wyjaśnieniami, że mówimy o czymś zupełnie innym.

Autokorekta w Excelu to narzędzie pakietu Microsoft Office, pozwalające na automatyczne poprawianie literówek, błędów pisowni, wielkości liter, jak też wstawianie symboli i fragmentów tekstu. Jest ona domyślnie zaprojektowana do poprawiania najczęściej popełnianych błędów, ale Microsoft umożliwia własne skonfigurowanie reguł tych poprawek, co wykorzystamy dla własnej korzyści. Wszystkie poniższe rady i przykłady bazują na Excelu 2019 lub wersji 365, ale w poprzednich odsłonach naszego ulubionego arkusza kalkulacyjnego również można z nich skorzystać.

Ustawienia autokorekty

Poznajmy na początek ustawienia autokorekty, aby móc sprawniej z niej korzystać. Wybierzmy na wstążce polecenie Plik, następnie pozycję Opcje. W oknie, które się pojawi, na liście po lewej stronie wybieramy Sprawdzanie. Już teraz pojawią się pewne opcje związane ze sprawdzaniem pisowni, ale my wybierzmy przycisk Opcje Autokorekty. Otworzy się nowe okno dialogowe. Przyjrzyjmy mu się bliżej (Rysunek).

Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 25/2020

Wykresy przestawne

Wykresy przestawne

Bardzo często przygotowując jakiś raport w programie Excel przychodzi nam przedstawić pewne dane na wykresie. Kiedy jednak dane te są zgromadzone w tabeli przestawnej, albo stworzenie wykresu wymaga wcześniej pewnego podsumowania tych danych, to z pomocą przyjść nam mogą wykresy przestawne. Częstym przykładem wykorzystania wykresów przestawnych jest analiza danych sprzedażowych i potrzeba ich zwizualizowania na wykresie.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 25/2020

MS Excel w planowaniu płynności finansowej (cz. 1)

MS Excel w planowaniu płynności finansowej (cz. 1)

W czasie kryzysu spowodowanego globalną pandemią wiele firm za najważniejszą informację dotyczącą bieżącej działalności uznaje analizę płynności. Dla analityków i kontrolerów to wyzwanie, aby tego typu dane były prezentowane interesariuszom nie tylko dokładnie, ale też szybko.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama